با علت های اصلی ناباروری آشنا شوید

سازمان های سلامتی در دنیا، ناباروری را به عنوان یک بیماری در نظر گرفته اند؛ بنابراین، می توان ناباروری را به عنوان یک بیماری در نظر گرفت که منجر به اختلال در عملکرد دستگاه تولید مثل خانم ها و آقایان می شود.

تعریف ناباروری: ناباروری به شرایطی گفته می شود که زن و شوهر با گذشت یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، موفق به بارداری نشده باشند (در مورد خانم های بالای 35 سال این زمان شش ماه است)؛ یا بارداری در طول این مدت منجر به سقط جنین شده باشد.

بعضی از علت های ناباروری به آقایان و برخی دیگر به خانم ها مربوط می شوند؛ برخی از علت های ناباروری نیز، هنوز ناشناخته مانده اند.

دلایل رایج ناباروری
مشکلات تخمک گذاری
بیشتر علت های ناباروری از مشکلات تخمک گذاری ناشی می شوند. اگر تخمک گذاری به درستی انجام نشود، سلول تخمکی که باید بارور شود تا بارداری را ایجاد کند وجود ندارد. قطع چرخه های قاعدگی و نیز چرخه های قاعدگی نامنظم، از نشانه های مشکلات تخمک گذاری هستند.

مشکلات تخمک گذاری به طور معمول در اثر سندروم تخمدان پلی کیستیک ایجاد می شوند. سندروم تخمدان پلی کیستیک، به معنی عدم تعادل هورمون ها است و در تخمک گذاری طبیعی، تداخل ایجاد می کند. سندروم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین علت ناباروری در خانم ها است. نارسایی اولیه تخمدان، علت دیگر مشکلات تخمک گذاری خانم ها است. نارسایی اولیه تخمدان به معنی این است که تخمدان ها قبل از رسیدن به سن 40 سالگی، عملکرد طبیعی خود را از دست بدهند. باید توجه شود نارسایی اولیه تخمدان، ارتباطی با موضوع یائسگی ندارد.

سایر مشکلات ناباروری خانم ها
انسداد لوله های فالوپ در اثر بیماری های التهابی لگنی، آندومتریوز یا جراحی به خاطر بارداری خارج رحمی
مشکلات فیزیکی رحم
فیبروئید رحم (توده های غیرسرطانی بافتی و عضلانی دیواره های رحم)
آندومتریوز (یکی از بیماری های لگنی رایج در خانم ها)
مشکلات موکوس دهانه رحم
ناباروری های مردانه
علت های ناباروری در آقایان
ناباروری های مردانه به طور معمول در اثر مشکلات عمومی سلامتی و عادت های نادرست زندگی (مانند چاقی، سیگار کشیدن و …) و نیز علت های زیر ایجاد می شوند:

پایین بودن کیفیت اسپرم (اختلال در تحرک و شکل اسپرم، تعداد اسپرم ها یا وجود نداشتن اسپرم)
عدم توانایی اسپرم در رسیدن به سلول تخمک و بارور کردن آن
واریکوسل (واریسی شدن رگ های بیضه)
بیماری ها و عفونت های قبلی
مشکلات و مسائل جنسی مانند عدم نعوظ
آیا سن، باروری را تحت تأثیر قرار می دهد؟
در واقع سن بزرگ ترین مانع در برابر بارداری است. خانم ها در سن 20 تا 30 سالگی بیشترین باروری را دارند. در خانم های بالاتر از 37 سال باروری کاهش زیادی پیدا می کند. علاوه بر کاهش باروری، در سن بالا تعداد بیشتری از بارداری ها منجر به سقط جنین می شوند.

منابع
http://attainfertility.com/article/causes-infertility

http://www.resolve.org/about/fast-facts-about-fertility.html

http://www.medicinenet.com/infertility/page3.htm#what_causes_infertility_in_women

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات