بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری چیست ؟

بی اختیاری ادراری یا فقدان کنترل مثانه ، یک مشکل رایج است که اغلب باعث خجالت افراد می شود. منظور از بی اختیاری ادراری ، نیاز فوری به دفع ادرار است که اغلب بصورت بسیار ناگهانی و شدید رخ می دهد ؛ به طوری که اغلب در مواقعی که فرد سرفه یا عطسه می کند به صورت گاه و بی گاه دچار نشت ادرار می شود. ( بهترین متخصص زنان در تهران )

چنانچه بي اختياری ادراري ، فعالیت های روزانه شما را تحت تاثیر قرار داده باشد و منجر به محدود شدن تعاملات اجتماعی تان شده باشد ؛ بدون تردید و تامل شما نیاز به مراجعه به پزشک متخصص خواهید داشت.

به طور کلی برای اغلب افراد ، تغییرات ساده در شیوه زندگی یا درمان های پزشکی ، می تواند از شدت بیماری کاسته و حتی در مواردی منجر به توقف بي اختياری ادراري نیز گردد و بدین ترتیب فرد توانایی بازگشت به امور روزمره را بازیابد.

متاسفانه این معضل اغلب در خانم ها دیده می شود و در نتیجه بانوان می بایست جهت رهایی از این مشکل به متخصص زنان رجوع نمایند تا تحت درمان قرار گیرند.

بی اختیاری ادراری

انواع بی اختیاری ادراری

انواع بي اختياری ادراري شامل موارد زیر است :

  • بی اختیاری استرسی : عواملی اعم از سرفه ، عطسه ، خندیدن ، ورزش یا بلند کردن جسمی سنگین ، مواردی هستند که می توانند به مثانه فشار وارد آورده ؛ بی اختیاری را ترغیب کرده و موجب نشت ادرار شوند.

تا جایی که می توانند شما را ملزم به دفع ادرار نموده و در صورت عدم دفع بهنگام ، سبب دفع غیر ارادی ادرار گردند.

بی اختیاری ادرار استرسی ممکن است ناشی از یک وضعیت جزئی مانند عفونت یا بیماری شدیدتر مانند اختلال عصبی یا دیابت باشد.

  • بی اختیاری سرریزی : مقصود از این نوع بي اختياری ادراري ، دفع مکرر یا مداوم ادرار است به نحوی که فرد در هنگام دفع ادرار قادر به تخلیه کامل مثانه نمی باشد و پس از خروج از توالت باز هم احساس نیاز دفع مجدد خواهد داشت.
  • بی اختیاری عملکردی : برخی مواقع اختلال جسمی یا روحی می تواند فرد را از به موقع رسیدن به توالت باز داشته و سبب دفع ناگهانی ادرار شود ؛ به این نوع از بی اختیاری ، بی اختیاری عملکردی گفته می شود.

تشخیص بی اختياری ادراری

پزشک متخصص زنان در راستای تشخیص این اختلال ؛ در قدم اول ، علائم بیماری و سابقه پزشکی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد.

لازم به ذکر است که بیمار ؛ با قرار دادن اطلاعاتی در خصوص علائم بی اختياری ادرار ، ناراحتی ناشی از آن ، مصرف دارو و سابقه انجام جراحی ، حجم مصرف مایعات و همچنین سابقه ابتلا به دیگر بیماری ها می تواند پزشک را در تشخیص صحیح بیماری یاری کند.

به طور کلی جهت تشخیص قطعی بی اختياری ادراری زنان ، پزشک متخصص انجام تست ها و آزمایشاتی اعم از آزمایش فشاری مثانه ، کشت ادرار ، آنالیز ادرار ، سونوگرافی ، سیستوسکوپی و نوار عصب مثانه را توصیه خواهد کرد.

درمان بی اختياری ادراری

  • رفتار درمانی : پزشک معالج بر اساس عملکرد مثانه ، نوع بی اختیاری ادرار را تشخیص داده و بیمار را ملزم به تخلیه مثانه در فواصل زمانی معین می نماید. ( تخلیه ادرار زمانبندی شده )

لازم به ذکر است که هر قدر کنترل مثانه از سوی بیمار افزایش یابد ، قاعدتا فواصل بین تخلیه ها نیز بیشتر خواهد شد.

از دیگر روش های رفتار درمانی در راستای درمان بی اختياری ادرار ، می توان به تمرینات کگل اشاره نمود ؛ که منجر به تقویت عضلات نگاهدارنده ادرار می گردد.

  • دارو درمانی : به طور کلی به منظور درمان بی اختیاری ادرار با الگوی مثانه بیش فعال ، درمان دارویی تجویز خواهد شد.

توجه داشته باشید که در این نوع از بی اختیاری ادرار ؛ بی اختياری فوریتی و تکرر ادرار ، ناشی از پیام های عصبی می باشد.

  • نورومدولاسیون : در مواردی که بی اختياری ادراری فوریتی ، به رفتار درمانی و دارو درمانی پاسخگو نباشد ؛ باید به منظور درمان بی اختیاری ادرار ، به تحریک آن دسته از اعصاب مثانه که از ستون فقرات خارج می شوند پرداخته شود.
  • دستگاه های واژینال : ضعف عضلات کف لگن ؛ از جمله عواملی است که به بی اختیاری ادرار استرسی منتج می شود.

در چنین مواردی با استفاده از پساری ( حلقه ای که در داخل واژن قرار داده شده و جداره های واژن و مجاری ادرار را تحت فشار قرار می دهد ) یا لیزر ، می توان موقعیت مجرای ادرار را تغییر داده و بدین ترتیب احتمال بی اختیاری استرسی را تقلیل داد.

  • جراحی : بعضی از خانم ها خصوصا بعد از زایمان ، دچار جابجایی مثانه می شوند.

در این موارد ، جراح و متخصص زنان با جراحی مثانه آن را به موقعیت اصلی خود بازگردانده و تثبیت می نماید.

Tags: , , , , , , , , , ,

Comments are closed here.