تعیین جنسیت با روش تأیید شده جهانی

امروزه خانواده ها به دلایل مختلفی، به تعیین جنسیت پیش از بارداری علاقه مند هستند. برخی خانواده ها به دنبال ایجاد تعادل جنسیت در خانواده هستند؛ برخی نیز برای پیشگیری از بیماری های ژنتیکی، تعیین جنسیت را دنبال می کنند. برخی از بیماری های ژنتیکی از طریق کروموزوم X به ارث می رسند و امکان ابتلا به آن ها، در فرزند دختر با پسر یکسان نیست.

در حال حاضر تنها روش مورد تأیید تعیین جنسیت در دنیا، روش PGD (preimplantation genetic diagnosis) است که از طریق IVF (in vitro fertilization) یا لقاح مصنوعی انجام می شود.

تعیین جنسیت خانگی
در این روش تعیین جنسیت، پدر و مادر بدون انجام تکنیک های پیشرفته اقدام به تعیین جنسیت پیش از بارداری می کنند. تعیین جنسیت خانگی با روش های زیر انجام می شود:

تعیین جنسیت با زمان بندی مقاربت (تنظیم زمان لقاح با زمان تخمک گذاری)
سایر روش های خانگی تعیین جنسیت (شامل تنظیم pH واژن، رژیم غذایی، نوشیدن شربت هایی که دهانه رحم را تنگ می کند، تنظیم عمق دخول و تنظیم حالت (پوزیشن) رابطه جنسی
هیچ یک از روش های خانگی تعیین جنسیت قابل اعتماد و تأییدشده نیستند.

تعیین جنسیت با روش PGD
تلفیق روش PGD با روش IVF، باعث تعیین جنسیت با دقت بالای 99.9 درصد می شود. در روش PGD، ابتدا جنین ها در شرایط آزمایشگاهی (با روش لقاح مصنوعی یا IVF) ایجاد می شوند؛ سپس یک یا چند سلول از جنین ها از لحاظ ژنتیکی آزمایش می شود. این آزمایش تعیین می کند که هر یک از جنین ها دختر است یا پسر. سپس جنین های دارای جنسیت دلخواه، به رحم مادر انتقال داده می شوند. با استفاده از روش پیشرفته PGD،‌می توان از ابتلای فرزندان به بیماری های ژنتیکی نیز پیشگیری کرد.

منبع
https://www.fertilityauthority.com/treatment/gender-selection

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا