خدمات کلینیک

تست پاپ اسمیر

روشی برای بررسی وجود سرطان در دهانه رحم در زنان “تست پاپ اسمیر” است.
در تست پاپ اسمیر۰ سلولهایی از دهانه رحم جمع میشود و به آزمایشگاه فرستاده میشود. شناسایی زود هنگام سرطان دهانه رحم که با آزمایش پاپ اسمیر ممکن میشود، احتمال درمان را بسیار بیشتر میکند. همچنین در پاپ اسمیر میتوان تغییراتی در سلولهای دهانه رحم را که نشان میدهند در آینده سرطان ایجاد میشود (پیش سرطانی) شناسایی کرد. شناسایی این سلول های غیر طبیعی اگر زود انجام شود از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری میکند.

چرا تست پاپ اسمیر انجام میشود؟
پاپ اسمیر آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم است و معمولا همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال این تست احتمال دارد همراه با تست ویروس پاپیلومای انسان که به اختصار به آن ویروس HPV گفته می شود انجام شود. اچ پی وی یک عفونت مقاربتی است و میتواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

تست پاپ اسمیر و دلیل انجام آن
چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند؟
ماما و متخصص زنان به شما میگوید چه زمانی برای آزمایش پاپ اسمیر بیایید و چند وقت یک بار این کار را انجام بدهید. به طور کلی این ازمایش از 21 سالگی توصیه میشود.
پاپ اسمیر چند وقت یک بار باید تکرار شود؟
معمولا توصیه میشود زنان بین 21 تا 65 سال، هر سه سال یک بار این تست را انجام بدهند. زنان بالای 30 سال در صورتی که تست اچ پی وی را نیز انجام میدهند میتوانند هر 5 سال یک بار برای پاپ اسمیر مراجعه کنند یا به جای پاپ اسمیر، تست اچ پی وی را انجام بدهند.

بیوپسی رحم چیست
بیوپسی رحم یکی از روش های تشخیصی می باشد .بیوپسی رحم معمولا بعد از کولپوسکوپی برای بیمار انجام می شود .اگر فردی در حین انجام کولپوسکوپی مشکلی داشته باشد برای بررسی های بیشتر ،از ناحیه مورد نظر نمونه برداری و بیوپسی انجام می شود .
کولپوسکوپی به منظور بررسی وضعیت واژن و گردن رحم برای بیمار انجام می شود ،البته این تست نیز در صورت مشکل داشتن تست پاپ اسمیر برای بیمار تجویز می شود .مواردی که بیشتر در نتایج تست پاپ اسمیر دیده می شود به دلایل وجود عفونت های ویروسی در فرد می باشد .
بیوپسی رحم را می توان یک ابزار تشخیصی برای بررسی سرطانی بودن سلول های دهانه رحم ،مخصوصا سلول هایی که کولپوسکوپی اختیارات کافی را در اختیار پزشک نمی دهد .

لزوم انجام بیوپسی از رحم
• به دلیل وجود درد و یا مشکلات تناسلی مثل زگیل های تناسلی
• در صورت وجود مشکل در تست پاپ اسمیر ،بیوپسی از گردن رحم انجام می شود .
• در صورتی که در نتایج آزمایش احتمال خطر پاپیلوما وجو داشته باشد .

تست نوار قلب جنین چیست؟
تست نوار قلب جنین یا تست بدون استرس، در طول بارداری برای ارزیابی شرایط جنین انجام می شود. در طول آزمون، پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می کند، اول در حالت استراحت جنین، سپس در حالت حرکت کردن آن. همان طور که ضربان قلب شما در حالت فعالیت سریع تر است، ضربان قلب جنین نیز در حالتی که تحرک دارد سریع تر است.
-این تست در صورتی انجام می شود که از زمان مقرر بارداری گذشته باشد، و یا بارداری شما پرخطر باشد. دلایل انجام تست نوار قلب جنین عبارتند از:
• مبتلا به دیابت باشید یا فشار خون بالاداشته باشید یا بیماری دیگری داشته باشید که در بارداری مشکل ایجاد کند.
• فشار خون بالای بارداری داشته باشید.
• جنین شما به نظر می رسد کوچک است و یا به درستی رشد نمی کند.
• جنین شما فعالیت کمتری نسبت به حالت طبیعی دارد.
• مایع آمنیوتیک بیش از حد زیاد یا خیلی کم است.
• زمان زایمان رد شده است و پزشک می خواهد از سلامتی جنین مطمئن شود.
• شما یک جنین را در نیمه دوم بارداری به دلیل نامعلومی از دست داده اید. در این مورد، تست نوار قلب جنین در اوایل هفته بیست و هشتم بارداری انجام می شود.
• شما یک مشکل پزشکی دارید که ممکن است سلامت جنین را به خطر اندازد.
• کودک شما اختلال نقص تولد دارد.

نوار قلب جنین در چه ماهی از بارداری انجام میشود؟
تست نوار قلب جنیین در هفته بعد از هفته 24 تا 26 بارداری قابل انجام است.اما اغلب در ما های آخر بارداری و برای اطمینان از سلامت جنین توصیه میشود و در کنار این تست، تست بیوفیزیکال پروفایل نیز انجام میشود.

کلاس های بارداری و زایمان
بسیاری از خانم‌ها، مراقبت‌های بارداری را از مادر یا یکی از بستگان نزدیک یاد می‌گیرند که قبلاً تجربۀ زایمان داشته است. آموزش‌های مادربزرگ‌ها بسیار خیرخواهانه است، اما باید توجه داشت که گاهی خرافات و عقاید اشتباه با این آموزش‌ها ترکیب می‌شود و از طرفی، هر روز راهکارهای جدیدی برای تسهیل بارداری و زایمان ارائه می‌شود که مادربزرگ‌های ما از آن بی‌خبرند. بعضی از خانم‌های باردار نیز به خانوادۀ خود دسترسی ندارند و این آموزش‌ها را دریافت نمی‌کنند. کلاس‌های آمادگی برای زایمان، به خانم‌های باردار یاد می‌دهد که چطور از خودشان مراقبت کنند و به مرور برای زایمان آماده شوند. این کلاس‌ها با اهداف خاصی برگزار می‌شود و در هر جلسه، نکات مهم بارداری و تمرینات ورزشی نیز ارائه می‌شود.این کلاس ها هم برای افراد کاندید زایمان طبیعی و هم افراد کاندید زایمان سزارین برگزار میشود و گاها ضرورت این کلاس برای افراد کاندید زایمان سزارین بیشتر هم میشود.

 

هدف کلاس‌های آمادگی برای زایمان
مهم‌ترین و بزرگ‌ترین هدف کلاس‌های آمادگی برای زایمان، دادن اطلاعات و آگاهی به مادران باردار است. ترس‌های مادر با کسب آگاهی به مرور از بین می‌رود و تفکرات نادرست او اصلاح می‌شود. این کلاس‌ها به زنان کمک می‌کند تا با مشکلات احتمالی بارداری کنار بیایند یا آنها را حل کنند. اعتماد به نفس مادر باردار در این کلاس‌ها افزوده می‌شود و او یاد می‌گیرد بسیاری از دردهای دوران بارداری را بدون نیاز به دارو برطرف کند.
ترس از اتفاقاتی که بعداً خواهد افتاد نیز باعث اضطراب مادران می‌شود. استرس و اضطراب، هورمون‌هایی را در بدن ترشح می‌کند که می‌تواند احتمال زایمان زودرس، پیشرفت نکردن زایمان یا به دنیا آمدن نوزاد کم‌وزن را افزایش دهد. کلاس‌های آموزشی می‌تواند با کاهش استرس‌های بارداری از برخی خطرات احتمالی نیز جلوگیری کند. آموزش نگهداری صحیح از نوزاد یکی دیگر از هدف‌های این کلاس‌هاست. شما در این کلاس‌ها نحوۀ شیردهی و مراقبت از نوزاد را یاد می‌گیرید و می‌توانید علائم هشداردهنده در نوزاد را شناسایی کنید.

یوگا در بارداری
کلاس‌های یوگای بارداری امروزه طرفداران بسیاری دارد. اگر یوگا با یک ورزش استقامت قلب و عروق مانند پیاده‌روی همراه شود، می‌تواند راه ایده‌آلی برای تناسب اندام در دوران بارداری باشد. این ورزش برای داشتن یک بارداری راحت مؤثر است، اما باید توجه داشت که ورزش کردن برای شما مضر نباشد و با مشورت پزشک خود برای انجام یوگا اقدام کنید. با آموختن تکنیک‌های مفید یوگا می‌توانید مشکلات بارداری را به حداقل برسانید. توجه داشته باشید که یوگا هم مانند هر ورزش دیگری، نکات ایمنی مهمی دارد که باید در بارداری مورد توجه قرار گیرد.

مزایای یوگا در بارداری
یوگا ورزشی مفید در دوران بارداری محسوب می‌شود. تمرینات یوگا باعث افزایش قدرت و استقامت ماهیچه‌های بدن می‌شود. همچنین این ورزش در افزایش انعطاف‌پذیری بدن شما مؤثر است. از دیگر مزایای یوگا می‌توان موارد زیر را نام برد:

  •  با انجام تنفس عمیق و ریلکسیشن، در آرام شدن جسم و ذهن بسیار سودمند است.
  •  در کاهش حالت تهوع و استفراغ سه ماهۀ اول بارداری مؤثر است.
  •  با تکنیک‌های یوگا می‌توانید هنگام درد و لحظۀ زایمان، آرامش خود را حفظ کنید.
  •  یوگا به شما آموزش می‌دهد که هنگام درد، به جای منقبض کردن عضلات، بدن خود را ریلکس کنید.
  • با تقویت ماهیچه‌های لگن، زایمان راحت‌تری خواهید داشت و به بهبود دردهای پس از زایمان نیز کمک می‌کند.
  •  انجام یوگا در دوران بارداری نه تنها به پیشگیری و درمان افسردگی پس از زایمان کمک می‌کند، بلکه به ارتباط بهتر با فرزندتان نیز کمک خواهد کرد.
  •  تمرکز حواس و یوگا جایگزین خوبی برای درمان دارویی افسردگی در دوران زایمان است.

سلامت جسمی تنها مزیت ورزش یوگا نیست. کلاس‌های یوگای دوران بارداری فرصتی عالی برای ملاقات با دیگر مادران باردار و تبادل اطلاعات است. این کار باعث می‌شود حس بهتر و انگیزۀ بیشتری دربارۀ ادامه دادن ورزش داشته باشید.

تأثیر ماساژ در دوران بارداری
سه ماهۀ دوم بارداری بهترین زمان برای انجام ماساژ است. در این دوران جنین شما به اندازۀ کافی رشد کرده و احتمالاً حالت تهوع شما نیز رفع شده است. همچنین ممکن است گرفتگی عضلات و درد پشت و کمر کم کم به سراغ شما آمده باشد. ماساژ در دوران بارداری می‌تواند در رفع استرس مادر، بهبود گرفتگی عضلات و کاهش کمردرد، درد باسن و شانه نیز تأثیر خوبی داشته باشد. ماساژ، مقدار هورمون اپی‌نفرین را که منجر به گرفتگی عروق می‌شود کاهش می‌دهد و باعث آرامش و تعادل در خلقوخو می‌شود. همچنین ماساژ دادن کیفیت خواب را به ویژه در سه ماهۀ دوم و سوم بارداری افزایش می‌دهد. علاوه بر این، ماساژ پشت، شانه، گردن، دست و پاها در دوران بارداری می‌تواند آرام بخش باشد.

نکات مهم برای انجام ماساژ
همچنین توجه داشته باشید استفاده از صندلی‌های ماساژی که در برخی از استخرها، فرودگاه‌ها یا استراحتگاه‌های بین شهری وجود دارد، برای زنان باردار مناسب نیست. بهتر است برای ماساژ از یک خانم ماساژدهنده کمک بگیرید که با ماساژ زنان باردار آشنایی کافی دارد.