درمان تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان ، به سبب عدم تعادل هورمون های تولید شده نمود پیدا می کند. به عبارتی در این شرایط ، هورمون مردانه موجود در خون این دسته از زنان نسبت به میزان معمول و طبیعی ، بیشتر است. جهت درمان تخمدان پلی کیستیک لازم است که به بهترین جراح و متخصص زنان تهران مراجعه نمایید.

درمان تخمدان پلی کیستیک

بانوانی که به این عارضه دچار هستند ، معمولاً تخمدان هایشان سطح بالایی از نوعی هورمون به نام آندروژن تولید می کنند. همین امر سبب عدم تعادل هورمون های جنسی زنانه می شود. از این رو افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک چرخه قاعدگی و تخمک گذاری نامنظمی دارند ؛ از این رو به سبب عدم تخمک گذاری ، درون تخمدان ها کیست هایی شکل می گیرد. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین دلایل ناباروری در زنان است. همچنین این امر می تواند دیگر جوانب سلامتی فردی زنان را تهدید نماید. متخصص زنان با توجه به علائم بروز یافته ، قادر است سندرم تخمدان پلی کیستیک را درمان کند.

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

پیش از درمان تخمدان پلی کیستیک ، پزشک معالج با بررسی نشانه های ناشی شده و انجام سایر معاینات لازم ، بروز عارضه را تشخیص می دهد. امکان دارد او برای کمک به تشخیص صحیح ، انجام یک سری آزمایش های خون یا سونوگرافی را برای فرد ، تجویز نماید.

بهترین متخصص زنان شمال تهران در ابتدا راجع به علائم بروز یافته و سوابق خانوادگی شما در راستای این بیماری ، سوالاتی می پرسد. در ادامه تست هایی همچون معاینه بالینی ، معاینه لگن و سونوگرافی لگن را نیز انجام می دهد.

عموماً در صورت بروز حداقل یک یا دو مورد از علائم زیر، ابتلای فرد به سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده می شود :

 • دوره قائدگی نامنظم
 • خونریزی بسیار شدید در دوران پریودی
 • بروز آکنه و رشد موهای زائد

درمان تخمدان پلی کیستیک

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد ، جراح و متخصص زنان برحسب نشانه های بیماری ، پیشینه پزشکی و دیگر جوانب مربوط به سلامتی شخص ، روند درمانی را اتخاذ می نماید. تمایل یا عدم تمایل فرد به بارداری نیز می تواند در انتخاب نوع درمان ، دخیل باشد.

برای زنانی که قصد بارداری و حاملگی ندارند ، گزینه های درمانی عبارتند از :

متدهای هورمونی پیشگیری از بارداری

مواردی همچون قرص های ضد بارداری ، رینگ واژنیال یا دستگاه IUD در این دسته قرار می گیرند. این چنین روند درمانی ، به چرخه پریودی نظم داده و آکنه ها و رشد موهای زائد را بهبود می بخشد.

داروهای حساس به انسولین

متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. بدین نحو که در پروسه تولید انسولین به بدن کمک می کند. هنگامی که تولید انسولین در بدن کنترل شود ، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، شاهد بهبود یافتن روند عادت ماهیانه خود خواهند بود.

داروهای آنتی آندروژن

این گروه از داروها ، اثرات ناشی از آندروژن ها را خنثی می کنند و علائم بیماری را بهبود می بخشند.

تغییر سبک زندگی

کاهش وزن و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم ، همچنین داشتن یک برنامه ورزشی منظم، تأثیر بسیار مثبتی بر میزان متعادل انسولین در بدن دارد.

درمان تخمدان پلی کیستیک با تغییر سبک زندگی :

عوامل محیطی و سبک زندگی می تواند در وقوع و درمان این بیماری تاثیر بگذارند. در این راستا می توانید از موارد زیر پیروی کنید :

رسیدن به تناسب وزن و حفظ آن : اگر به اضافه وزن دچار هستید ، بهتر است در جهت کاهش دادن آن اقدام کنید. با پایین آمدن وزن ، سطح انسولین و آندروژن نیز کاهش پیدا می کنند و می تواند عمل تخمک گذاری را به حالت اولیه و سابق بازگرداند.

مصرف کربوهیدارت را محدود کنید : پایین بودن بیش از حد چربی و بالا بودن کربوهیدرات در رژیم و وعده های غذایی باعث بالا رفتن سطح انسولین می گردد. بنابراین بهتر است رژیم غذایی را دریافت کنید که کربوهیدارت کمتری را شامل می شود.

تحرک و فعالیت داشته باشید : ورزش و فعالیت منجر به پایین آمدن قند خون می شوند. اگر در تلاش برای درمان تخمدان پلی کیستیک هستید ، فعالیت های روزانه تان را افزایش دهید و به طور کلی یک برنامه ورزشی منظم داشته باشید. این امر حتی به تناسب اندام و ثبات وزن شما هم کمک می کند.

چنانچه فرد در حال حاضر یا در آینده می خواهد برای بارداری برنامه ریزی کند ، به گفته بهترین متخصص زنان شمال تهران بهتر است یکی از روندهای درمانی زیر را در پیش بگیرد. :

 • تحریک تخمک گذاری با دارو
 • انجام پروسه IVF
 • جراحی

توضیح راه های درمان تخمدان پلی کیستیک برای بانوانی که تمایل به بارداری دارند :

لازم به ذکر است که روندهای درمانی زیر ، در حقیقت محرک عمل آزاد سازی تخمک ها از تخمدان هستند و بدین نحو با تاثیر سندرم تخمدان پلی کیستیک مقابله می کنند :

مصرف داروهای تحرک کننده عمل تخمک گذاری : از آنجایی که فرایند باروری با تخمک گذاری شروع می شود ، بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک برای رفع اثر این بیماری بر پروسه باروری باید داروهایی را مصرف یا تزریق کنند که عملکرد رهاسازی تخمک از تخمدان را تحریک نمایند.

عمل جراحی : انجام پروسه عمل جراحی که طی آن با خارج ساختن بافت های تولید کننده آندروژن از تخمدان ، تخمک گذاری تحریک می شود. البته با پیشرفت دارو درمانی در این حوزه ، این جراحی خیلی به ندرت به انجام می رسد.

پروسه IVF : طی این فرایند ، لقاح تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی به انجام می رسد و سپس در رحم مادر جای می گیرد. زنانی که مصرف دارو برای درمان تخمدان پلی کیستیک برایشان موثر واقع نشده ، می توانند این روند را اتخاذ نمایند.

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک حتما بایستی درمان شود ؟

دیده شده است که وجود این عارضه در زنان می تواند ریسک ابتلا به بیماری های دیگری را در آنان بالا ببرد. بدین نحو برای جلوگیری از وقوع مشکلات بیشتر ، سندرم تخمدان پلی کیستیک باید کنترل یا معالجه شود. از جمله بیماری هایی که امکان دارد به سبب این مسئله بوجود آیند عبارتند از :

 • دیابت
 • فشارخون بالا
 • بیماری های قلبی-عروقی
 • سرطان رخم یا اندومتر
 • اختلالات خواب
 • افسردگی و استرس
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات