یائسگی

حتما تا به الان اصطلاح یائسه شدن به گوشتان خورده است . شما به عنوان یک زن باید نسبت به این پروسه آگاهی داشته باشید ؛ زیرا یک فرایند طبیعی برای تمام زنان بوده و در یک بازه سنی آن را تجربه خواهند کرد. یائسگی یک فرآیند بیولوژیک طبیعی در زندگی زنان است که معمولاً از سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. این روند با تغییرات هورمونی ، جسمی و روانی همراه است که جنبه های مختلفی از زندگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. با شروع این فرآیند بیولوژیکی ، تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون استروژن تولید می‌کنند و باعث بروز علائم يائسگي می شوند. دکتر مژگان دادگر ، بهترین جراح و متخصص زنان شمال تهران ، در این مقاله شما را به تمام جوانب این روند طبیعی آشنا می کند. لازم به ذکر است که یائسه شدن ، یک بیماری نبوده و جزو روند طبیعی و معمول زندگی خانم ها به شمار می رود و حتی در برخی موارد در خانم های جوان نیز شاهد بروز این امر هستیم.

 

یائسگی - دکتر مژگان دادگر

 

چه عواملی موجب بروز یائسگی می شوند ؟

به طور کلی خانم ها با تعداد مشخصی تخمک ، متولد می شوند و این تخمک ها درون تخمدان آن ها ذخیره می گردد. تخمدان ها ، موظف به تولید هورمون های استروژن و پروژسترون می باشند. ( این هورمون ها تنظیم تخمک گذاری و قاعدگی را بر عهده دارند ) تخمدان ها در هر ماه تعدادی تخمک آزاد کرده و این اتفاق منجر به بروز قاعدگی می شود. زمانی که تخمدان ها دیگر تخمکی آزاد نکنند ، طبیعتا دیگر قاعدگی رخ نخواهد داد. این دوران به دوران یائسگی موسوم است. یائسگی ، بخشی از پروسه افزایش سن است و شرایطی است که همه خانم ها در میانسالی آن را تجربه می کنند. مقصود از یائسه شدن زنان یا Menopause ، توقف سیکل ماهیانه و اتمام دوران باروری می باشد. توجه داشته باشید که بعضی از خانم ها به دلیل انجام برخی اعمال جراحی نظیر جراحی برداشتن رحم که در اصطلاح پزشکی به آن عمل هیسترکتومی اطلاق می شود و همچنین در برخی موارد به دلیل صدمه دیدن تخمدان ها ، پیش تر از موعد مقرر یائسه می شوند. چنانچه يائسگي ، قبل از سن 40 سال به وقوع بپیوندد ، از آن تحت عنوان یائسگی زودرس یاد می شود.

 

توضیحات دکتر دادگر ، بهترین دکتر زنان تهران در خصوص یائسگی

 

فرآیند یائسگی طبیعی

منظور از یائسه شدن طبیعی زنان ، عدم دخالت هر گونه عامل پزشکی و غیره در توقف سیکل ماهیانه می باشد که به طور کلی در سه مرحله اتفاق می افتد :

 • پیش یائسگی : به طور معمول خانم ها چند سال قبل از وقوع ، دوره پیش یائسگی را تجربه خواهند کرد. این دوره تا زمان یائسه شدن فرد تداوم داشته و طی آن ، استروژن تولید شده توسط تخمدان ها تقلیل یافته و این امر در سال های نزدیک به يائسگي تشدید می گردد تا جایی که علائم مربوط به آن ظهور یافته و فرد با آن مواجه می گردد.
 • یائسگی : در دوره يائسگي ، قاعدگی متوقف شده و فرد حداقل یکسال است که عادت ماهیانه نداشته است. در این دوره ، تخمدان ها دیگر تخمک آزاد نکرده و استروژن کمی تولید می نمایند.
 • بعد از یائسگی : چند سال پس از یائسه شدن ، به دوران بعد از یائسگی مصطلح است. در این دوران ، خانم ها با افت علائم اعم از گرگرفتگی مواجه خواهند بود. باید توجه داشت که با افزایش سن ، عدم تولید استروژن رخ داده و فرد با عوارض ناشی از آن روبرو خواهد شد.

 

یائسگی - دکتر مژگان دادگر

علائم یائسگی

بانوان طی دوران قبل و وقوع یائسگی کامل ، با برخی تغییرات و دگرگونی های جسمی و نیز روحی مواجه خواهند بود. توجه داشته باشید که علائم این وضعیت در همه خانم ها به یک شکل نخواهد بود. اما به طور کلی پریود نشدن طی یکسال اخیر ، اولین علامت زنان یائسه می باشد. در ادامه به مهم ترین علائم آن خواهیم پرداخت :

 1. گرگرفتگی : احساس گرمای شدید بخصوص در صورت و بالاتنه جزو علائم شایع یائسگی است که مدت زمان آن بین چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر می باشد.
 2. اختلال در خواب : تعرق زیاد در طول شب یکی دیگر از علائمی است که در زنان یائسه نمود پیدا می کند و اختلال در خواب را به دنبال دارد.
 3. احساس لرزش : سردی پاها و همینطور احساس لرز در بدن از علائمی است که در اثر گر گرفتگی ناشی از این وضعیت پدید می آید.
 4. تغییرات واژن : از علائم رایج یائسگی می توان به کاهش میل جنسی ، خشکی واژن ، تکرر و گاهی بی اختیاری ادرار ، احساس درد در حین مقاربت جنسی و غیره اشاره نمود.
 5. تغییرات روحی : همانطور که گفتیم ، در این شرایط علاوه بر تغییراتی که بر ابعاد جسمی خانم ها دارد ، سبب بروز تغییراتی در روحیات و احساسات آنان نیز می گردد. نوسانات خلقی ، افسردگی و غیره از جمله علائم ناشی از يائسه شدن ، می باشند.

عوارض یائسگی

بعد از یائسگی ، فرد به میزان بیشتری در معرض برخی از بیماری ها قرار می گیرد که دکتر دادگر ، بهترین متخصص زنان شمال تهران در ادامه به ان ها اشاره می کند :

 • بیماری های قلبی – عروقی

زمانی که سطح هورمون استروژن در بدن کاهش می یابد ، در پی آن احتمال بروز بیماری های قلبی-عروقی نیز افزایش می یابد. به منظور جلوگیری از مشکلات قلبی بعد از دوران یائسگی ، بهتر است از یک برنامه ورزشی منظم و رژیم غذایی سالم پیروی کنید. همچنین لازم است به متخصص زنان خوب در تهران مراجعه کرده تا به شما راهنمایی های لازم را در راستای کاهش کلسترول و فشار خون ارائه نمایند.

 • پوکی استخوان

عارضه مذکور سبب شکننده و ضعیف شدن استخوان ها شده و احتمال شکستگی آنان را افزایش می دهد. در سال های ابتدایی پس از یائسگی ، تراکم بافت های استخوانی فرد به سرعت کاهش می یابد و فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می دهد.

 • بی اختیاری در ادرار

به دلیل آن که در این دوره بافت های تشکیل دهنده واژن و رحم خاصیت الاستیکی و ارتجاعی خود را از دست می دهد ، فرد به طور مکرر پری مثانه را احساس می کند و گاهی اوقات اختیار کنترل آن را از دست می دهد. در این حالت بروز عفونت مجاری ادراری به وفور دیده می شود. در صورت بروز آتروفی مثانه ، زاویه ای که بینی مثانه و مجرای ادراری وجود دارد در اثر آتروفی کاهش یافته و در این صورت بیماران در نتیجه فشار و زور زدن، عطسه و سرفه دچار بی اختیاری ادراری می شوند.

 • تأثیر گذاری بر فعالیت های جنسی

خشکی واژن و از دست دادن خاصیت الاستیکی در آن ناحیه ، ممکن است منجر به خونریزی خفیفی در طول مقاربت جنسی گردد. احتمال کاهش تحریک پذیری آن ناحیه بعد از دوران یائسگی نیز وجود دارد.

 • افزایش وزن

شمار زیادی از زنان ، در دوران یائسگی و پس از آن به دلیل کند شدن متابولیسم بدن ، به افزایش وزن دچار می شوند ؛ از این رو لازم است افراد نحوه تغذیه خود را کنترل نموده و در طول روز زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهند تا بتوانند وزن خود را ثابت نگه دارند.

 

یائسگی - دکتر مژگان دادگر

نحوه کنترل علائم و عوارض ناشی از یائسگی

یائسگی یک پروسه طبیعی محسوب می شود ؛ لذا رویه درمانی برای آن در نظر گرفته نمی شود بلکه به منظور کاهش شدت علائم و پیشگیری از بروز عوارض ، روندهایی اتخاذ می گردد :

 • هورمون تراپی

می توان گفت استروژن درمانی ، مؤثرترین روند در کنترل و کاهش حالت گر گرفتگی شخص ، در دوران پس از یائسگی است. با توجه به سوابق پزشکی فردی و خانوادگی هر شخص ، پزشک میزان دوز و طول درمان را معین می کند. استروژن از پوکی استخوان نیز جلوگیری می کند. چنانچه رحم همچنان به طور سالم در بدن باقی مانده باشد ، فرد طی پروسه هورمون درمانی علاوه بر استروژن ، به پروژسترون نیز نیاز دارد.

 • استروژن واژینال

به جهت کاهش خشکی واژن ، می توان در قالب کرم ، دارو یا رینگ ، استروژن را مستقیماً بر روی ناحیه تناسلی اعمال کرد. در این روش ، تنها میزان کمی استروژن تولید می شود که توسط بافت واژن جذب می گردد. استروژن واژینال علاوه بر خشکی واژن ، درد بروز یافته هنگام تماس جنسی را نیز تسکین می دهد.

 • گاباپنتین

مصرف داروی گاباپنتین به منظور درمان تشنج و حمله های ناگهانی مورد تأیید قرار گرفته است ؛ اما نتایج نشان داده که در کاهش گر گرفتگی پس از یائسگی نیز می تواند مؤثر واقع شود. استفاده از این دارو برای زنانی که نمی توانند تحت پروسه هورمون تراپی قرار بگیرند و کسانی که شب هنگام و در طول خواب به گرگرفتگی دچار می شوند ، گزینه مناسبی است.

 • لیزر درمانی

یکی از روش های درمانی پر کاربرد و مؤثر برای برطرف سازی مشکلات آتروفی واژن و بی اختیاری ادراری، لیزر می باشد. بهترین دکتر زنان تهران به دلیل آن که در پروسه لیزر درمانی از هورمون استفاده نشده ، در نتیجه عوارض هورمونی نیز در پی ندارد، انجام آن را توصیه می کند.

مواجهه با علائم مذکور ، بانوان را ملزم به مراجعه به  متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می نماید. دکتر دادگر ، بهترین جراح و متخصص زنان، از جمله بهترین متخصصان زنان در اقدسیه می باشند که شما را در راحت تر سپری نمودن دوران یائسگی و دیگر خدمات زنان یاری می نمایند.

Tags: , , , , , , , , ,

Comments are closed here.