بارداری چیست؟

بارداری چیست؟

بارداری یک دوره تا 41 هفته است که در آن جنین در رحم زن رشد می کند.

بارداری اصطلاحی است که برای توصیف دوره رشد جنین در رحم یا رحم زن استفاده می شود.

بارداری معمولاً حدود 40 هفته یا کمی بیش از 9 ماه طول می کشد که از آخرین دوره قاعدگی تا زایمان اندازه گیری می شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به سه بخش از بارداری، به نام سه ماهه اشاره می کنند. رویدادهای اصلی در هر سه ماهه در زیر شرح داده شده است

اتفاقاتی که منجر به بارداری می شود با لقاح شروع می شود که در آن اسپرم به تخمک نفوذ می کند. تخمک بارور شده (به نام زیگوت) سپس از طریق لوله فالوپ زن به رحم می رود و در آنجا خود را در دیواره رحم قرار می دهد. زیگوت از دسته ای از سلول ها تشکیل شده است که بعداً جنین و جفت را تشکیل می دهند. جفت مادر را به جنین متصل می کند و مواد مغذی و اکسیژن را به جنین می رساند.

     بین هفته های 18 تا 20، زمان معمول سونوگرافی برای بررسی نقایص مادرزادی، اغلب می توانید جنسیت کودک خود را بدانید.

     در هفته بیستم، یک زن ممکن است شروع به احساس حرکت کند.

     در 24 هفتگی، رد پا و اثر انگشت تشکیل شده و جنین به طور منظم می خوابد و بیدار می شود.

     بر اساس تحقیقات شبکه تحقیقاتی نوزادان  NICHD، میزان بقای نوزادانی که در هفته ۲۸ به دنیا می‌آیند، ۹۲ درصد بوده است، اگرچه کسانی که در این زمان به دنیا می‌آیند احتمالاً همچنان عوارض سلامتی جدی از جمله مشکلات تنفسی و عصبی را تجربه خواهند کرد.

     در هفته 32، استخوان ها نرم و در عین حال تقریباً به طور کامل شکل می گیرند و چشم ها می توانند باز و بسته شوند.

     نوزادانی که قبل از 37 هفته به دنیا می آیند نارس محسوب می شوند. این کودکان در معرض افزایش خطر مشکلاتی مانند تاخیر در رشد، مشکلات بینایی و شنوایی و فلج مغزی هستند.

     نوزادانی که در هفته های 37 و 38 بارداری متولد می شوند – که قبلاً ترم در نظر گرفته می شدند – اکنون “ترم زودرس” در نظر گرفته می شوند. این نوزادان با خطرات سلامتی بیشتری نسبت به نوزادانی که در 39 هفتگی یا بعد از آن متولد می‌شوند، مواجه هستند که اکنون به‌طور کامل در نظر گرفته می‌شود.

     نوزادانی که در هفته 39 یا 40 بارداری متولد می شوند، ترم محسوب می شوند. نوزادان ترم نسبت به نوزادانی که زودتر یا در برخی موارد دیرتر از این دوره متولد می شوند، نتایج سلامت بهتری دارند. بنابراین، اگر هیچ دلیل پزشکی برای زایمان زودتر وجود ندارد، بهتر است زایمان در هفته 39 یا بعد از آن انجام شود تا به ریه ها، مغز و کبد نوزاد فرصت داده شود تا به طور کامل رشد کنند.

     نوزادانی که در هفته 41 تا 41 هفته و 6 روز به دنیا می آیند، دیرترم در نظر گرفته می شوند

     نوزادانی که در هفته 42 و بعد از آن متولد می شوند، پس از ترم محسوب می شوند

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا