بارداری

درباره بارداری

بارداری یا حاملگی ؛ علیرغم این که تغییرات فیزیولوژیک متعددی به همراه دارد ، جزو شیرین ترین تجربیات هر زنی به شمار می رود.

لازم به ذکر است اکثر تغییرات فیزیولوژیک ناشی از بارداری ، خطری برای سلامت مادر و جنین در پی نداشته و از این رو غالبا بانوان باردار دوران حاملگی خود را به سلامت سپری می کنند.

اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که سلامت مادر و جنین در معرض خطرات جدی قرار گیرد ، لذا این مسئله مادر باردار را ملزم به رعایت مراقبت های دوران بارداری زیر نظر متخصص زنان می نماید.

دکتر مژگان سادات دادگر متخصص زنان زایمان شمال تهران ، از بهترین متخصصان زنان استان تهران می باشند که شما بانوان محترم می توانید به منظور داشتن یک بارداری مطلوب و زایمان موفقیت آمیز و همچنین دریافت عالی ترین خدمات درمانی و زیبایی زنان به مطب ایشان مراجعه فرمایید.

بارداری

علائم بارداری

اولین علامت یا نشانه بارداری ، فقدان سیکل پریودی می باشد. از دیگر علائم بارداری می توان به سستی و بی حالی بخصوص طی 3 ماه ابتدایی حاملگی و همچنین احساس خستگی و حالت تهوع اشاره نمود.

درد در ناحیه سینه ها و نیز تجمع بیش از اندازه رنگدانه یا ملانین در بافت نوک سینه از دیگر علائم بارداری می باشد.

لازم به ذکر است که از ماه 4 الی 7 بارداری علائمی ؛ همچون حالت تهوع و ضعف و بی حالی به تدریج از بین رفته و می توان گفت که مادران باردار طی 3 ماهه دوم بارداری پرانرژی بوده و در وضعیت جسمی خوبی خواهند بود.

توجه داشته باشید حرکت جنین در رحم و دست و پا زدن او در ماه 4 یا 5 حاملگی به وضوح برای مادر باردار ملموس خواهد بود.

حتی برخی خانم ها ممکن است زودتر از این موعد ، حرکت جنین را در رحم خود احساس کنند.

لازم به ذکر است حرکات جنین در ابتدا ممکن است تنها چند مرتبه در طول هفته احساس گردد ، اما پس از مدتی مادر باردار هر روز حرکات جنین خود را حس خواهد کرد.

با فرا رسیدن هفته های آخر حاملگی ، اندازه شکم مادر باردار بزرگ تر شده و وزن وی نیز افزایش می یابد.

همچنین به دلیل فشاری که از طریق جنین به دیافراگم شکم مادر وارد می شود ، ممکن است مادر دچار تنگی نفس گردد.

بهترین سن بارداری

به گفته محققان ؛ بهترین سن برای بارداری ، اوایل دهه سوم زندگی یعنی 20 تا 30 سالگی می باشد ؛ چرا که در این بازه سنی ، بدن از لحاظ سلامت کلی ؛ بخصوص سلامت دستگاه تولید مثل ، در مطلوب ترین وضعیت به سر می برد.

ضمنا از آن جا که در این سنین ، احتمال ابتلای بانوان به بیماری های مزمن تهدید کننده حداقل است ؛ به جرأت می توان گفت که در صورت بارداری در سنین 20 تا 30 سال ، هیچ گونه خطر جدی سلامت مادر و جنین را تهدید نکرده و احتمال سقط جنین نیز در این برهه سنی در حداقل ممکن خواهد بود.

به طور کلی بهترین سن بارداری ، برای خانم ها زیر 35 سال و برای آقایان زیر 40 سال می باشد.

خطرات بارداری در سنین بالای 35 سال

بارداری بعد از 35 سالگی ؛ می تواند مادر را در معرض مواجهه با فشار خون بالا ، دیابت بارداری ، محدودیت حرکت در طول دوران حاملگی و مواردی از این قبیل قرار دهد.

صحبت های دکتر دادگر بهترین متخصص زنان زایمان شمال تهران با یکی از بیماران بعد از زایمان

ریسک بارداری در سنین کمتر از 20 سال

توجه داشته باشید که هر قدر حاملگی ، نزدیک به سن آغاز قاعدگی باشد ؛ احتمال این که کلسیم و آهن بدن مادر مکفی نباشد بیشتر است.

لذا از آن جا که جنین جهت استخوان سازی و خونسازی نیاز به کلسیم و آهن دارد ، بدن مادر در سنین زیر 20 سال قادر به تأمین این منابع نبوده و در نتیجه مادر و جنین با احتمال ضعف استخوان و کم خونی مواجه خواهند شد.

ضمنا لازم به ذکر است با توجه به این که رشد لگن تا قبل از 20 سالگی هنوز تکمیل نشده ، امکان زایمان طبیعی موفقیت آمیز در سنین کمتر از 20 سال بسیار ناچیز خواهد بود.

باید توجه داشت که ریسک تولد نوزاد مبتلا به اختلالات کروموزومی در مادرانی که کمتر از 20 سال سن دارند ، به مراتب بیشتر است.

همچنین ناگفته نماند در حاملگی های زیر 20 سال ، احتمال مرگ جنین و مادر بسیار بالا خواهد بود.

سخن پایانی

لازم به ذکر است بارداری در سنین ذکر شده ؛ هرگز دالّ بر مواجهه با مشکلات جدی نخواهد بود ، بلکه بارداری در این سنین تنها سبب افزایش ریسک بروز خطر می گردد.

بنابراین در صورت تمایل به بارداری ، حتما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و تحت نظر ایشان اقدام به بارداری نمایید.

به طور کلی بانوانی که تصمیم به بارداري دارند ، باید از 3 ماه قبل از بارداری جهت انجام مشاوره به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند و در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص حتما پزشک خود را از این موضوع آگاه نمایند.

عموما جراح و متخصص زنان ؛ برای خانم هایی که درصدد اقدام به بارداري هستند ، علاوه بر معاینات و بررسی های بالینی ، تست پاپ اسمیر و آزمایشات مخصوصی را درخواست می کند.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed here.