بارداری

درباره بارداری

بارداری یا حاملگی ؛ علیرغم این که تغییرات فیزیولوژیک متعددی به همراه دارد ، جزو شیرین ترین تجربیات هر زنی به شمار می رود.

لازم به ذکر است اکثر تغییرات فیزیولوژیک ناشی از بارداری ، خطری برای سلامت مادر و جنین در پی نداشته و از این رو غالبا بانوان باردار دوران حاملگی خود را به سلامت سپری می کنند.

اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که سلامت مادر و جنین در معرض خطرات جدی قرار گیرد ، لذا این مسئله مادر باردار را ملزم به رعایت مراقبت های دوران بارداری زیر نظر متخصص زنان می نماید.

دکتر مژگان سادات دادگر متخصص زنان زایمان شمال تهران ، از بهترین متخصصان زنان استان تهران می باشند که شما بانوان محترم می توانید به منظور داشتن یک بارداری مطلوب و زایمان موفقیت آمیز و همچنین دریافت عالی ترین خدمات درمانی و زیبایی زنان به مطب ایشان مراجعه فرمایید.

بارداری

علائم بارداری :

اولین علامت یا نشانه بارداری ، فقدان سیکل پریودی می باشد. از دیگر علائم بارداری می توان به سستی و بی حالی بخصوص طی 3 ماه ابتدایی حاملگی و همچنین احساس خستگی و حالت تهوع اشاره نمود.

درد در ناحیه سینه ها و نیز تجمع بیش از اندازه رنگدانه یا ملانین در بافت نوک سینه از دیگر علائم بارداری می باشد.

لازم به ذکر است که از ماه 4 الی 7 بارداری علائمی ؛ همچون حالت تهوع و ضعف و بی حالی به تدریج از بین رفته و می توان گفت که مادران باردار طی 3 ماهه دوم بارداری پرانرژی بوده و در وضعیت جسمی خوبی خواهند بود.

توجه داشته باشید حرکت جنین در رحم و دست و پا زدن او در ماه 4 یا 5 حاملگی به وضوح برای مادر باردار ملموس خواهد بود.

حتی برخی خانم ها ممکن است زودتر از این موعد ، حرکت جنین را در رحم خود احساس کنند.

لازم به ذکر است حرکات جنین در ابتدا ممکن است تنها چند مرتبه در طول هفته احساس گردد ، اما پس از مدتی مادر باردار هر روز حرکات جنین خود را حس خواهد کرد.

با فرا رسیدن هفته های آخر حاملگی ، اندازه شکم مادر باردار بزرگ تر شده و وزن وی نیز افزایش می یابد.

همچنین به دلیل فشاری که از طریق جنین به دیافراگم شکم مادر وارد می شود ، ممکن است مادر دچار تنگی نفس گردد.

سخن پایانی :

بانوانی که تصمیم به بارداري دارند ، می بایست از 3 ماه قبل از بارداری جهت انجام مشاوره به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند و در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص حتما پزشک خود را از این موضوع آگاه نمایند.

عموما پزشک متخصص زنان و زایمان برای خانم هایی که درصدد اقدام به بارداري هستند ، علاوه بر معاینات و بررسی های بالینی ، تست پاپ اسمیر و آزمایشات مخصوصی را درخواست می کند.