تغییرات بدن در بارداری

تغییرات بدن در بارداری

بدن یک زن در طول نه ماه بارداری دستخوش تغییرات زیادی می شود. برخی از این تغییرات فیزیکی مانند بزرگ شدن شکم و افزایش وزن قابل مشاهده هستند، در حالی که برخی دیگر مانند بزرگ شدن رحم، تهوع صبحگاهی و کمردرد کاملاً شناخته شده هستند. با این حال، چند تغییر بدن ممکن است غیرمنتظره باشد و برخی از زنان را غافلگیر کند.

این قابل توجه است که چگونه بدن یک زن برای سازگاری با بارداری سازگار می‌شود.

یکی از تغییراتی که اغلب برخی از زنان باردار را غافلگیر می کند، افزایش اندازه سینه است.

“اندازه سینه و اندازه سوتین یک زن ممکن است چندین بار در طول بارداری تغییر کند.” برخی از زنان این را یک تغییر خوشایند می دانند.

دومین تغییر پیش بینی نشده واریس در اندام تناسلی است. او گفت که زنان ممکن است در هنگام باردار شدن انتظار وریدهای واریسی در پاهای خود داشته باشند، اما وریدهای نزدیک واژن و فرج نیز معمولاً در سه ماهه سوم ممکن است متورم شده و بیرون بیایند.

اگرچه وریدهای متورم در این ناحیه ممکن است ناراحت کننده باشند، اما پس از زایمان از بین می روند.

در اینجا راهنمای سر تا پا از برخی تغییرات فیزیکی دیگری است که بدن یک زن ممکن است در دوران بارداری تجربه کند.
سلامت دهان و دهان

خونریزی لثه یک شکایت رایج بارداری است و ممکن است دریچه ای برای عفونت ایجاد کند. او توضیح داد که زنان در دوران بارداری بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند زیرا سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از التهاب لثه یا التهاب لثه بسیار مهم است.

اما برخی از زنان در دوران بارداری از رفتن به دندانپزشک می ترسند. تروت گفت: گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان در دوران بارداری تا زمانی که شکم به درستی در برابر تشعشعات محافظت شده باشد، اشکالی ندارد.
مو و ناخن

یک زن ممکن است روزهای خوبی در طول بارداری داشته باشد زیرا استروژن طول فاز رشد فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهد و اغلب باعث می‌شود موهایی ضخیم‌تر و سالم‌تر به نظر برسد.

یک زن ممکن است نه تنها موهای بیشتری روی سر خود داشته باشد، بلکه روی بدنش نیز رشد بیشتری داشته باشد – گاهی اوقات در مکان های ناخواسته مانند لب بالایی، معده، پشت و نوک سینه ها.

با کاهش سطح استروژن پس از زایمان، زنان ممکن است موهای بیشتری بریزند. آنها ممکن است بعد از دوش گرفتن یا برس زدن توده های مو را ببینند که یک اتفاق طبیعی است.

اکثر زنان متوجه می شوند که موهایشان در عرض چهار تا شش ماه پس از زایمان به رشد و بافت طبیعی خود باز می گردد.

 در طول بارداری بافت ناخن‌ها ضخیم‌تر می‌شود و آنها را شکننده‌تر و نرم‌تر می‌کند و ممکن است راحت‌تر شکافته شوند.تغییرات ناخن ممکن است در نتیجه افزایش جریان خون در انگشتان دست و پا به دلیل افزایش سطح استروژن باشد.

مانند مو، ناخن‌ها نیز در زمان بارداری سریع‌تر رشد می‌کنند، و آنها را به اهداف خوبی برای مانیکور و پدیکور قبل از زایمان تبدیل می‌کند.
پوست

تغییرات پوستی در دوران بارداری بسیار رایج است، اما آنهایی که بیشتر برای زنان آزاردهنده هستند، ترک‌های پوستی هستند. او گفت که این خطوط صورتی و ارغوانی معمولاً روی شکم، سینه‌ها، پشت یا ران‌های زن دیده می‌شود و تمایل به خارش دارند.

کشش در زنان چاق، افزایش وزن سریع در دوران بارداری یا جنین های بزرگ بیشتر است. آنها ممکن است به دلیل تجزیه کلاژن یا بافت همبند که از پوست پشتیبانی می کند، در مناطقی که پوست رشد سریع و کشیده داشته است، ایجاد شود.

ماهی قزل آلا استفاده از کره کاکائو را برای کمک به تسکین خارش ترک‌های پوستی توصیه می‌شود، اما  ممکن است راهی برای پیشگیری از آنها وجود نداشته باشد. آنها معمولاً پس از زایمان کوچک و کمتر قابل توجه می شوند.

زنانی که در انتظار بارداری هستند ممکن است اغلب “درخشش بارداری” داشته باشند. رنگ صورتی ممکن است به دلیل افزایش گردش خون در پوست ایجاد شود. اما در مورد تغییرات پوستی در دوران بارداری همه چیز گلگون نیست. تغییرات رنگدانه مانند “ماسک حاملگی” که به عنوان ملاسما یا کلواسما نیز شناخته می شود، یک اتفاق رایج است.

این لکه‌های قهوه‌ای تیره پوست ممکن است روی صورت اطراف چشم‌ها و روی گونه‌ها و بینی ظاهر شوند، به دلیل افزایش ملانین، رنگدانه‌ای که به پوست رنگ می‌دهد.

علاوه بر این، نوسانات سطح هورمون می تواند یک خط تیره در وسط شکم ایجاد کند که از ناف تا استخوان شرمگاهی امتداد دارد. این تغییر رنگدانه که به خط نگرا معروف است، معمولاً در زنانی که رنگ پوست تیره دارند، شایع‌تر است و اغلب پس از زایمان از بین می‌رود.

تغییرات رنگدانه همچنین می تواند باعث تیره شدن و بزرگ شدن کک و مک و خال در دوران بارداری شود.

آکنه همچنین می‌تواند در دوران بارداری بدتر شود یا در زنانی که قبل از بارداری رنگ‌های شفافی داشتند، ایجاد جوش کند. تغییرات هورمونی که باعث می‌شود پوست چربی بیشتری ترشح کند، احتمالاً مسئول شعله‌ور شدن آن‌ها هستند.

سینه ها

سینه های یک زن ممکن است در زمان بارداری احساس پری و حساسیت بیشتری داشته باشد و نوک سینه های او نیز ممکن است به لمس حساس تر باشند. او گفت که برای حمایت بیشتر، برخی از زنان ممکن است شب ها با سینه بند بارداری بخوابند.

علاوه بر این، آرئول ها، پوست اطراف نوک سینه ها، در اوایل بارداری تیره و بزرگ می شوند. و سینه های یک زن ممکن است شروع به نشت آغوز، مایع شیری رنگ کند. این معمولا در سه ماهه سوم اتفاق می افتد، اما ممکن است زودتر رخ دهد.
ناف

از آنجایی که شکم یک زن در اواخر سه ماهه دوم یا در طول سه ماهه سوم منبسط می شود، ناف او تمایل به بیرون زدن دارد .
دمای بدن

 زنان در دوران بارداری به دلیل افزایش متابولیسم و افزایش فعالیت غدد عرق، احساس گرما و تعریق زیادی در دوران بارداری خواهند داشت. او برای خنک ماندن به ویژه در تابستان توصیه کرد که زنان لباس های گشاد بپوشند و هر روز آب فراوان بنوشند.

یک زن زمانی آب کافی دریافت می کند که ادرار او زرد یا شفاف به نظر می رسد و رنگ چای نیست. برخی از ویتامین های دوران بارداری ممکن است ادرار را زرد روشن کنند.
مفاصل و رباط ها

در اولین ویزیت یک زن قبل از تولد، لگن او برای تصمیم گیری برای اینکه آیا به اندازه کافی جادار برای زایمان است، بررسی می شود.

اما طبیعت همچنین راهی را برای کمک به ایجاد فضای بیشتر در داخل و اطراف لگن زنان فراهم کرده است و آن هم با ترشح هورمون های بارداری، از جمله هورمونی به نام ریلکسین، برای شل شدن مفاصل و رباط ها (بندهای بافت همبند).

Relaxin نه تنها رباط‌های لگن زن را شل می‌کند تا او را برای زایمان و زایمان آماده کند، بلکه مفاصل و رباط‌ها را در سرتاسر بدن کشیده می‌کند. تروت گفت که این می تواند منجر به کمردرد و سیاتیک یا درد در امتداد عصب سیاتیک شود – که از قسمت پایین کمر شروع می شود و از پشت و پایین ساق پا می گذرد.

پا

برخی از زنان می گویند که پاهایشان در طول بارداری یک اندازه کفش بزرگ می شود و افزایش هورمون رشد ممکن است دلیل آن باشد. چند مطالعه کوچک تأیید کرده‌اند که پاها در زمان انتظار بزرگ‌تر می‌شوند و نشان می‌دهند که قوس‌های پا صاف می‌شوند.

تورم در پاها و مچ پا نیز ممکن است رخ دهد زیرا بدن مایعات اضافی تولید می کند که ممکن است در این دو مکان جمع شوند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا