درمان ناباروری

مادر شدن و دوران بارداری یکی از شیرین ترین اتفاقاتی است که هر زن می تواند آن را تجربه کنید. اما گاهی اوقات به سبب بروز اختلالاتی از جانب زن ، مرد یا هر دو پروسه باروری با مشکل مواجه شده و به اصطلاح ناباروری یا نازایی نمود می یابد. این عارضه می تواند گروهی از زوجین را که به بچه دار شدن تمایل بسیاری دارند ، تحت فشار روانی قرار دهد. اما امروزه به سبب پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی ، زنان و مردان با مراجعه به متخصص می توانند تحت درمان ناباروری قرار گیرند.

 

درمان ناباروری

انواع روندهای درمان ناباروری

گزینه های درمانی برای هر فرد ، با توجه به شرایط هر شخص و علت نازایی او در نظر گرفته می شود. در برخی موارد تنها یکی از زوجین به درمان نیاز دارد و در بعضی دیگر هر دو باید تحت روند درمانی قرار گیرند. به طور کلی درمان ناباروری موارد زیر را شامل می شوند: درمان های دارویی که به هورمون ها و عمل تخمک گذاری کمک می کنند و گاهی اوقات ممکن است با جراحی نیز همراه باشد.

فناوری کمک باروری (ART) مجموعه ای از پروسه هایی را شامل می شود که عمل لقاح تخمک و اسپرم را آسان تر کرده و به قرار دادن نطفه در رحم کمک می کنند. تلقیح مصنوعی (IUI) و لقاح مصنوعی (IVF) از جمله شناخته شده ترین روندهای کمک باروری هستند. فریز جنین، اهدای تخمک یا اسپرم و رحم اجاره ای از دیگر پروسه های ART به حساب می آیند.

برای اتخاذ مناسب ترین روند درمان ناباروری ، باید به متخصص زنان و زایمان رجوع نمایید تا ایشان با انجام یک سری معاینات و پی بردن به علت نازایی ، شما را در این امر راهنمایی کند.

تشخیص ناباروری

پیش از شروع روند درمان ناباروری باید در وهله اول پروسه تشخیصی اتخاذ گردد تا از طریق آن علت ناباروری مشخص شود. بدین نحو یک دکتر زنان خوب تهران قادر خواهد بود درمان مناسب را برای زوجین انتخاب نماید.

تست های تشخیصی ناباروری در مردان :

 • آنالیز مایع منی
 • تست و آزمایش های هورمونی
 • تست ژنتیک
 • بیوپسی از بیضه ها
 • عکسبرداری های پزشکی

تست های تشخیصی ناباروری در زنان :

باروری در زنان به خروج تخمک های سالم از تخمدان بستگی دارد. تخمک پس از آزاد شدن ، از لوله فالوپ عبور کرده و برای انجام لقاح با اسپرم ترکیب می شود. سپس تخمک بارور شده به سمت رحم حرکت کرده و در دیواره آن جای می گیرد. تست های تشخیصی ناباروری در زنان ، به جهت پی بردن به نقص موجود در این پروسه انجام می شود.

 • تست تخمک گذاری
 • رحم ‌لوله‌نگاری یا هیستروسالپینگوگرافی (HSG)
 • بررسی میزان تخمک های ذخیره در تخمدان
 • آزمایش های هورمونی
 • عکسبرداری پزشکی

 

درمان ناباروری

درمان ناباروری

پس از تشخیص نازایی ، متخصص در جهت درمان فرد اقدام کرده و روندهای مناسب را به آنان اعلام می کند. علت ناباروری ، مدت زمان اقدام برای بارداری و سن هر یک از زوجین از فاکتورهایی هستند که بهترین متخصص زنان شمال تهران برای انتخاب یک درمان مطلوب ، آن ها را در نظر می گیرد.

درمان ناباروری در زنان :

برخی از زنان برای رفع مشکل نازایی ممکن است تحت یک یا دو پروسه درمانی قرار گیرند. اما بعضی دیگر نیاز دارند چندین مرتبه تحت درمان های مختلف قرار گیرند تا به بارداری برسند.

تحریک عمل تخمک گذاری با مصرف داروهای باروری : زنانی که به سبب اختلال در فرایند تخمک گذاری به ناباروری دچار شده اند ، با مصرف داروهای باروری می توانند عارضه پیش آمده را درمان کنند. این گروه از داروها روند تخم گذاری را منظم یا تحریک می کنند.

تلقیح مصنوعی یا IUI : طی پروسه IUI ، در نزدیکی زمانی که تخمک گذاری انجام شده و یک یا چند تخمک آماده لقاح هستند ، اسپرم های سالم ، مستقیماً درون رحم جای گذاری می شوند.

جراحی جهت درمان ناباروری : مشکلات مربوط به رحم همچون پولیپ های رحمی ، سپتوم رحمی ، بافت اسکار درون رحمی . برخی از فیبروئیدها که ممکن است از باروری جلوگیری کنند ، طی جراحی هیستروسکوپی برطرف می شوند. آندومتریوز ، چسبندگی لگن و فیبروئیدهای سایز بزرگ برای درمان به عمل لاپاراسکوپی نیاز دارند.

لقاح مصنوعی یا IVF : IVF یکی از رایج ترین تکنیک های درمان ناباروری محسوب می شود. در این پروسه چندین تخمک را تحریک کرده و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم لقاح داده می شوند. در ادامه ، چند روز پس از لقاح ، نطفه تشکیل شده درون رحم مادر قرار می گیرد.

رحم اجاره ای : برخی از زنان ممکن است به علت مادر زادی رحم سالمی نداشته باشند یا به سبب یک حادثه ، بالاجبار آن را از بدنشان خارج کرده اند. گاهی نیز احتمال دارد بارداری برای مادر خطرناک تلقی شود و زندگی او را تهدید نماید. در این شرایط زوجین می توانند پروسه رحم اجاره ای را انتخاب کنند. بدین صورت که نطفه طی روند لقاح مصنوعی تشکیل شده ، سپس در رحمی به غیر از رحم مادر قرار می گیرد.

اهدا کننده تخمک یا اسپرم : امکان دارد در بعضی از مردان یا زنان اختلالات اسپرم یا تخمک به قدری شدید باشد که به طور کلی توانایی باروری نداشته باشد. در این صورت می توانند از فرد آشنا یا غریبه ای به عنوان اهدا کننده تخمک یا اسپرم کمک بگیرند. در این شرایط پس از لقاح در محیط آزمایشگاهی ، نطفه درون رحم مادر قرار می گیرند.

درمان ناباروری در مردان :

 1. تغییر سبک زندگی
 2. درمان دارویی که باعث بالابردن سطح تولید اسپرم می شود
 3. جراحی به جهت برطرف سازی انسداد ایجاد شده در مسیر حرکت اسپرم
 4. بازیابی اسپرم

مشکلات درمان ناباروری

چندقلوزایی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به سبب اتخاذ یکی از روندهای درمانی نازایی نمود پیدا می کند.

 • سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS)
 • خونریزی یا عفونت

 

درمان ناباروری

 

شایان ذکر است که روندهای درمانی لزوماً با یک بار امتحان کردن ، نتیجه دلخواه را حاصل نمی کنند. به همین منظور لازم است پیش از اقدام ، به لحاظ روحی و روانی خودتان را آماده کنید و پیامدهای آن را در نظر بگیرد. مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران با تجربه و انجام درمان ناباروری تحت نظر ایشان می تواند شما را در کمترین زمان ممکن به خواسته دلخواهتان برساند. البته از دیگر لازمه های این امر ، همکاری هر دو زوج می باشد.

علت انجام پروسه IUI برای درمان ناباروری

 • مشکلات مربوط به دهانه رحم و مخاط آن
 • نقص و ناتوانی اسپرم آقایان
 • استفاده از اسپرم اهدایی
 • اختلال نعوظ
 • آلرژی به مایع منی
 • نازایی به دلایل نامشخص

پروسه انجام IUI چقدر زمان می برد ؟

زمان بندی که برای این روند درمان ناباروری در نظر گرفته شده است حدود 4 هفته (28 روز) می باشد. تقریبا به اندازه یک چرخه قاعدگی معمول.

درصد موفقیت IUI در درمان نازایی:

میزان موفقیت آمیز بودن این روند تا حدی به عوامل زمینه ای که موجب ناباروری شده اند ، بر می گردد. همانطور که در بالا متذکر شدیم افرادی که به خاطر معلوم نبودن علت ناباروری شان ، مشکلات دهانه رحم ، اختلال نعوظ و مشکلات اسپرم ( کم بودن تعداد و حرکت اسپرم) به این فرایند روی می آورند ، نتایج بهتری از IUI کسب می کنند. به غیر از موارد گفته شده ، نازایی علت های دیگر هم دارد اما پروسه تلقیح مصنوعی برای دلایل مذکور عملکرد موفق تری دارد.

چه زمانی روند IVF برای درمان ناباروری به انجام می رسد ؟

افرادی هستند که به سبب ناباروری خود یا بیمار بودن شریک زندگی شان برای بچه دار شدن از فرایند IVF بهره می گیرند. کسانی هم که دیگر روندهای درمان ناباروری برایشان نتیجه بخش نبوده یا اینکه از سن حاملگی شان عبور کرده اند نیز به انجام این پروسه روی می آورند. به طور کلی در شرایط زیر IVF می تواند درمان خوبی برای نازایی باشد :

 • مسدود شدن یا آسیب دیدن لوله های فالوپ
 • اندومتریوز و هرگونه چسبندگی لگنی و لوله ها
 • پایین بودن شمار اسپرم ها یا هر گونه نقص دیگر در اسپرم ها
 • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و هر نوع بیماری دیگر مربوط به تخمدان ها
 • وجود فیبروم رحمی و دیگر مشکلات رحم
 • وجود ریسک انتقال نوعی بیماری ژنتیکی به جنین
 • نامشخص بودن علت ناباروری

مدت زمان انجام پروسه IVF

درمان ناباروری به روش آی وی اف ، یک پروسه نسبتا پیچیده و چند مرحله ای است. به طور میانگین باید انتظار داشته باشید که این فرایند حدود 4 تا 6 هفته به طول بی انجامد. این بازه در حقیقت از پیش از بازیابی تخمک ، یعنی موقعی که فرد داروهای تحریک کننده باروری را مصرف می کند در نظر گرفته شده تا موقعی که تست بارداری را انجام می دهد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات