رابطه قدرت باروری زنان با سن باروری

رابطه قدرت باروری زنان با سن باروری

ممکن است در مورد نقش مهم سن در باروری یا نازایی زنان شنیده باشید.سن یک زن بزرگ‌ترین عامل تأثیرگذار بر باروری است. این به دلیل ارتباط بین باروری و تخمک های سالم و تأثیر سن بر کیفیت تخمک است.

تعداد تخمک‌ های زن ها چه تعداد است؟

زنان با تعداد محدودی تخمک متولد می شوند – حدود یک یا دو میلیون. زنان حدود یک تخمک در ماه پس از شروع چرخه خود تخمک گذاری می کنند، اما تعداد تخمک ها هر روز کاهش می یابد. با بالا رفتن سن زنان، کیفیت تخمک نیز کاهش می یابد.

مردان نیز ناباروری را تجربه می کنند، اما به شیوه ای متفاوت. کیفیت اسپرم به عوامل دیگر حساس است، اما مانند تخمک ها گذشت زمان اثر تغییر کیفیتی ندارد.

تاثیر سن زن بر باروری

درک رابطه بین سن و باروری زنان می تواند ترسناک باشد، اما اگر قصد تشکیل خانواده در آینده را دارید، بسیار مهم است. این به شما قدرت می دهد تا در هر مرحله از زندگی کنترل بیشتری داشته باشید و بهترین اقدامات را برای دستیابی به اهداف تنظیم خانواده خود، چه در حال و چه در آینده انجام دهید.

دهه 20 اوج باروری:

زنان در اوج باروری خود بین اواخر نوجوانی و اواخر دهه بیست در نظر گرفته می شوند، زمانی که تخمدان ها حاوی تعداد زیادی تخمک با کیفیت بالا هستند. در این زمان، احتمال لقاح به بالاترین حد خود می رسد، اگرچه باروری فردی همیشه متفاوت است.

دهه 30 کاهش تدریجی:

وقتی یک زن به سی سالگی می رسد، باروری او شروع به تغییر می کند. کیفیت و کمیت تخمک ها کاهش می یابد و باردار شدن طبیعی را دشوارتر می کند، به خصوص بعد از 35 سالگی.

عدد 36 را به عنوان یک سن مهم در تغییر اصلی چرخه باروری در نظر می گیرند. هنگامی که برای باردار شدن تلاش می‌کنید، بسیاری از سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که زنان 36 ساله یا بیشتر باید زودتر کمک بگیرند به این دلیل که اواخر دهه سی زن کاهش باروری شدیدی اتفاق می افند که بارداری را دشوارتر می کند.

باروری قبلاً تا حدودی یک موضوع تابو بود، اما این موضوع در طول زمان تغییر کرده است. یک نتیجه مثبت این است که به زنان کمک می کند تا در درک زودتر باروری خود فعال تر شوند. بطور مثال انجماد تخمک یک گزینه محبوب و قابل اطمینان برای محافظت از کیفیت تخمک اس که ابن اماکن را به زوح ها میدهد تا بتوانند قدرت باروری خود را حفظ کنند.

دهه 40 کاهش قابل توجه:

در اواسط چهل سالگی یک زن، درصد احتمال بارداری طبیعی بسیار پایین و خطر عوارض بارداری افزایش می یابد. متأسفانه سقط جنین و حاملگی خارج از رحم شایع تر می شود. یکی از دو بارداری در زنان بالای 45 سال به سقط جنین ختم می شود.

بسیاری از زنانی که در چهل سالگی باردار می شوند نیاز بسیار بیشتری به مراقبت تحت نظر متخصص زنان دکتر مژگان السادات دادگر دارند.

اواخر دهه 40 تا اوایل دهه 50 یائسگی:

با نزدیک شدن به پنجاه سالگی، قاعدگی شروع به نامنظم شدن می کند. یائسگی باعث می شود چرخه های قاعدگی زن و همچنین تخمک گذاری او متوقف شود. پس از این مرحله، امکان باردار شدن با استفاده از تخمک های خود برای زن وجود ندارد.

هر زنی در دهه چهل یا پنجاه سالگی یائسگی را تجربه نمی کند. تخمین زده می شود که یائسگی زودرس 1٪ از زنان زیر 40 سال و 0.1٪ از زنان زیر 30 سال  را تحت تأثیر قرار دهد. در موارد استثنایی، زنان یائسگی زودرس را تجربه خواهند کرد.

زنانی که یائسگی زودرس را تجربه می کنند، قطعاً هنوز هم می توانند باردار شوند، اما به کمک نیاز است. در این شرایط، IVF  با تخمک های اهداکننده یک راه موفقیت موثر است.

هیچ سن مشخصی وجود ندارد که یک زن قدرت باروری را از دست دهد معمولا یک روال طبیعی پیوسته کاهشی وجود دارد.

شما برای مشاروه در مورد مشکلات باروری می توانید با دکتر مژگان السادات دادگر تماس بگیرید

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا