سلامت قبل از بارداری

سلامت قبل از بارداری
سلامت قبل از بارداری،بررسی سلامتی زن قبل از باردار شدن است. این بدان معنی است که بدانید شرایط سلامتی و عوامل خطر چگونه می تواند بر یک زن یا جنین متولد نشده اش در صورت باردار شدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از غذاها، عادات و داروها می توانند به کودک شما – حتی قبل از باردار شدن – آسیب برسانند. برخی از مشکلات سلامتی مانند دیابت نیز می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد.

چرا سلامت قبل از بارداری مهم است

هر زنی باید به فکر سلامتی خود باشد، چه قصد بارداری دارد یا نه. یکی از دلایل این است که حدود نیمی از بارداری ها برنامه ریزی نشده اند. بارداری های برنامه ریزی نشده بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس و نوزادان کم وزن هستند. دلیل دیگر این است که علیرغم پیشرفت های مهم در پزشکی و مراقبت های دوران بارداری، از هر 8 نوزاد، 1 نوزاد خیلی زود به دنیا می آید. محققان در تلاشند تا دریابند چرا و چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنند. اما متخصصان موافق هستند که زنان قبل از باردار شدن باید سالم تر باشند. با اقدام در مورد مسائل و خطرات سلامتی قبل از بارداری، می توانید از مشکلاتی که ممکن است بعداً بر شما یا کودکتان تأثیر بگذارد جلوگیری کنید.

پنج نکته مهم برای تقویت سلامت قبل از بارداری

زنان و مردان باید قبل از شروع فعالیت جنسی – یا حداقل سه ماه قبل از باردار شدن، برای بارداری آماده شوند. برخی از اقدامات، مانند ترک سیگار، رسیدن به وزن مناسب، یا تنظیم داروهایی که استفاده می کنید، باید حتی زودتر شروع شوند. پنج کاری که می توانید برای سلامت قبل از بارداری انجام دهید عبارتند از:

اگر قصد بارداری دارید یا قادر به بارداری هستید، هر روز 400 تا 800 میکروگرم (400 تا 800 میکروگرم یا 0.4 تا 0.8 میلی گرم) اسید فولیک مصرف کنید تا خطر ابتلا به برخی از نقص های مادرزادی مغز و ستون فقرات از جمله اسپینا بیفیدا را کاهش دهید. همه زنان هر روز به اسید فولیک نیاز دارند. در مورد نیاز خود به اسید فولیک با پزشک خود صحبت کنید. برخی از پزشکان ویتامین های دوران بارداری را تجویز می کنند که حاوی مقادیر بیشتری اسید فولیک هستند.
سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را کنار بگذارید.
اگر شرایط پزشکی دارید، مطمئن شوید که تحت کنترل است. برخی از شرایطی که می توانند بر بارداری تأثیر بگذارند یا تحت تأثیر آن قرار گیرند عبارتند از: آسم، دیابت، سلامت دهان، چاقی یا صرع.
در مورد داروهای بدون نسخه و نسخه ای که استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید. اینها شامل مکمل های غذایی یا گیاهی است. مطمئن شوید که واکسن های شما به روز هستند.
از تماس با مواد سمی یا موادی که می توانند باعث عفونت در محل کار و خانه شوند خودداری کنید. از مواد شیمیایی و مدفوع گربه یا جوندگان دوری کنید.

قبل از بارداری با پزشک خود صحبت کنید

مراقبت های قبل از بارداری می تواند شانس شما را برای باردار شدن، داشتن یک بارداری سالم و داشتن یک کودک سالم افزایش دهد. اگر از نظر جنسی فعال هستید، اکنون در مورد سلامت قبل از بارداری خود با پزشک خود صحبت کنید. مراقبت های قبل از بارداری باید حداقل سه ماه قبل از بارداری شروع شود. اما برخی از زنان به زمان بیشتری نیاز دارند تا بدن خود را برای بارداری آماده کنند. حتما در مورد سلامت همسرتان نیز صحبت کنید. از پزشک خود در مورد:

تنظیم خانواده و کنترل تولد.
مصرف اسید فولیک
واکسن ها و غربالگری هایی که ممکن است نیاز داشته باشید، مانند تست پاپ و غربالگری عفونت های مقاربتی (STIs)، از جمله HIV.
مدیریت مشکلات سلامتی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری تیروئید، چاقی، افسردگی، اختلالات خوردن و آسم. دریابید که چگونه بارداری ممکن است بر مشکلات سلامتی شما تأثیر بگذارد یا تحت تأثیر قرار گیرد.
داروهایی که استفاده می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی و نسخه ای و مکمل ها.
راه هایی برای بهبود سلامت کلی شما، مانند رسیدن به وزن مناسب، انتخاب غذای سالم، فعالیت بدنی، مراقبت از دندان ها و لثه ها، کاهش استرس، ترک سیگار و اجتناب از الکل.
چگونه از بیماری جلوگیری کنیم.
خطرات در محل کار یا خانه شما که می تواند به شما یا کودک شما آسیب برساند.
مشکلات سلامتی که در خانواده شما یا همسرتان وجود دارد.
مشکلاتی که در بارداری های قبلی داشته اید، از جمله زایمان زودرس.
نگرانی های خانوادگی که می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد، مانند خشونت خانگی یا عدم حمایت.

 

 
 

 

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا