لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی در جراحی است که بدون باز کردن شکم انجام می شود و تقریبا از 2 الی 3 دهه اخیر ، ترویج یافته و در حال حاضر به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل لاپاراسکوپي در حقیقت یک روش درون بین است و طی آن به جای ایجاد برش بر روی شکم ؛ تنها با ایجاد چند حفره به عمق 5 الی 10 میلیمتر ، شکم و حفره لگن قابل دسترسی خواهند بود.

پس از ایجاد حفره ها ، یک تلسکوپ مخصوص که دارای قابلیت بزرگنمایی است به درون شکم بیمار راه می یابد و این کار امکان دیدن بهتر احشاء درون شکم و لگن را برای جراح ، فراهم می کند و بدین ترتیب جراح به سهولت قادر به تشخیص و درمان بیماری های موجود در این نواحی خواهد بود.

تمامی جراحی های زنان که در گذشته با روش باز انجام می گرفت ؛ اعم از جراحی خارج کردن رحم یا هیسترکتومی ، درآوردن کیست های تخمدان و فیبروم ، تشخیص و درمان کیست های تخمدانی ، درمان بارداری خارج از رحم و غیره ؛ امروزه به کمک لاپاراسکوپي قابل انجام می باشد.

لاپاراسکوپی

آیا انجام جراحی لاپاراسکوپی برای همه افراد امکان پذیر است ؟

به طور کلی در جراحی لاپاراسکوپي بیمار می بایست شرایط لازم برای برای انجام لاپاراسکوپي را داشته باشد.

در عمل لاپاراسکوپی ، داخل شکم بیمار با گاز مخصوصی پر می شود ؛ بنابراین ممکن است این گاز بر روی قلب و ریه ها اثر منفی بگذارد ، لذا در صورت ابتلا به بیماری های قلب و ریوی ، بیمار نباید تحت عمل لاپاراسکوپي قرار گیرد.

یا به طور مثال در برخی موارد ، متخصص بیهوشی انجام این عمل را برای بیمار مجاز نمی داند و به صلاحدید ایشان بایستی بیمار تحت عمل باز قرار گیرد.

از این رو قبل از لاپاراسکوپي می بایست بیمار به لحاظ تاثیر داروهای بیهوشی و همینطور سلامت قلب و ریه ها مورد بررسی قرار گیرد و در در صورت تایید صحت و سلامت وی در این موارد ، امکان انجام لاپاراسکوپي بر روی او وجود خواهد داشت.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

این روش جراحی نیازی به برش ندارد و سوراخ هایی که به منظور دستیابی به محیط داخلی شکم و حفره لگن در آن انجام می شود ، به مراتب بسیار کمتر از دیگر روش های جراحی است و در نتیجه در آن زیبایی پوست بیمار حفظ خواهد شد.

اسکار لاپاراسکوپي بسیار ناچیز می باشد ؛ به طور مثال برشی که برای جراحی هیسترکتومی به روش باز بر روی شکم ایجاد می گردد تقریبا برابر 7 الی 8 سانتیمتر است در حالی که در جراحی لاپاراسکوپي تنها با ایجاد 2 حفره با عمق 2/1 سانتیمتر می توان رحم را خارج نمود.

لاپاراسکوپی

به این علت که در جراحی لاپاراسکوپی ، شکم بیمار باز نمی شود ؛ شکم در مجاورت هوای محیط قرار نخواهد گرفت وهمچنین از آن جا که ابزار عمل در حین جراحی لاپاراسکوپي با بافت بدن تماس ندارند ، چسبندگی داخل شکمی در این عمل به مراتب کمتر از جراحی به روش باز خواهد بود.

دوره نقاهت پس از عمل لاپاراسکوپي ، خیلی کوتاه است و بیمار می تواند خیلی سریع به امور روزمره بازگردد و انجام فعالیت های روتین خود را از سر بگیرد.

در جراحی لاپاراسکوپی احتمال بروز عفونت و دردهای شکمی ، بسیار کمتر از جراحی به روش باز است.

کاربردهای لاپاراسکوپی

پیش از هر چیز توجه داشته باشید ؛ از آن جا که لاپاراسکوپی یک روش تشخیصی – درمانی است ؛ می توان در هنگام بررسی محل مورد نظر ، در صورت وجود مشکل در آن ناحیه ؛ نسبت به درمان آن نیز اقدام نمود.

به طور کلی از تکنیک لاپاراسکوپی ، می توان جهت تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات ذیل بهره برد :

  • لاپاراسکوپي در راستای تشخیص و بررسی توده های شکمی ، علل ناباروری و همچنین علت ایجاد کننده دردهای مزمن شکمی می تواند مثمر ثمر واقع گردد.
  • به منظور تشخیص و درمان آندومتریوز ، نیز می توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.

لازم به ذکر است در مواردی که درمان های دارویی ، منتج به درمان آندومتریوز نشوند ؛ پزشک متخصص می تواند از طریق لاپاراسکوپي اقدام به مشاهده فضای داخلی لگن و تشخیص دقیق آندومتریوز  نموده و در صورت وجود بافت آندومتریوز ، به کمک تکنیک لاپاراسکوپي ؛ نسبت به برداشت آن نیز اقدام نماید.

  • در برخی موارد می توان به وسیله لاپاراسکوپی ، فیبروئیدها را نیز تشخیص داده و آن ها را از منطقه مورد نظر برداشت نمود.

مقصود از فیبروئید ، بافت ها و نسوج اضافی ای می باشد که در جداره داخلی رحم یا خارج از فضای رحم رشد می کنند و غالبا خوش خیم بوده و در واقع غیرسرطانی هستند.

سایر کاربردهای لاپاراسکوپی

  • کیست تخمدان ؛ از دیگر بیماری های زنان است که از طریق لاپاراسکوپي ، امکان تشخیص و برداشت آن وجود دارد.
  • در برخی موارد در حاملگی های خارج رحمی ، جهت برداشتن جنین خارج از رحم ؛ از تکنیک لاپاراسکوپي استفاده می شود.
  • تشخیص و درمان اختلالات و بیماری های مرتبط با کف لگن ؛ از جمله پرولاپس ارگان های داخل لگن ، بی اختیاری ادراری و مواردی از این قبیل ؛ از طریق لاپاراسکوپي امکان پذیر می باشد.
  • بعضی از انواع غدد سرطانی را نیز می توان به کمک لاپاراسکوپي خارج ساخت.
Tags: , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات