ناباروری یا نازایی چیست؟

ناباروری یا نازایی چیست؟
به طور کلی، ناباروری یا نازایی به عنوان ناتوانی در باردار شدن (باردار شدن) پس از یک سال (یا بیشتر) رابطه جنسی محافظت نشده تعریف می شود. از آنجایی که مشخص شده است که باروری در زنان با افزایش سن به طور پیوسته کاهش می‌یابد یا بعبارت دیگر قدرت باروری زنان با سن رابطه معکوس دارد، برخی از پزشکان زنان 35 ساله یا بالاتر را پس از 6 ماه رابطه جنسی محافظت نشده ارزیابی و و برای درمان نازایی کاندید می‌کنند.

آبستنی

زندگی جدید زمانی آغاز می شود که یک تخمک توسط اسپرم بارور شود. تخمک گذاری زمانی است که تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود و حدود 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد.

تخمک در لوله فالوپ مجاور جاروب می شود و به سمت رحم (رحم) هدایت می شود. اگر تخمک در سفر بارور شود، در دیواره رحم (آندومتر) قرار می گیرد. سپس بارداری شروع می شود.

شانس باروری ماهانه یک زوج جوان بارور تقریباً 25 درصد است. اگر بعد از 12 ماه تلاش بارداری وجود نداشته باشد (اگر زن بالای 35 سال سن داشته باشد 6 ماه) ممکن است مشکل باروری وجود داشته باشد.

مشکلات باروری

تقریباً از هر شش زوج یک زوج مشکلات باروری را تجربه می کنند.
  • حدود یک سوم ناباروری زوجین در زن، یک سوم در مرد و در یک سوم از زوج ها هر دو طرف مشکل باروری دارند. در حدود یک زوج از هر 10 زوجی که برای ناباروری مورد بررسی قرار می گیرند، هیچ علتی یافت نمی شود. به این ناباروری «غیرقابل توضیح» یا «ایدیوپاتیک» می گویند.

از آنجایی که افراد دیرتر از قبل بچه دار می شوند، ناباروری ناشی از افزایش سن بر تعداد فزاینده ای از زنان و مردان تأثیر می گذارد

علل ناباروری زنان

ناباروری زنان می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 

     مشکلات تخمک گذاری

     سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

     مشکلات لوله های فالوپ

     مشکلات مربوط به رحم

     اندومتریوز

 

مشکلات تخمک گذاری باعث ناباروری زنان می شود

چرخه قاعدگی توسط چندین غده و هورمون های آنها با هماهنگی کار می کند. برای تخمک گذاری، بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس غده هیپوفیز مجاور را وادار می کند تا هورمون هایی ترشح کند که تخمدان ها را برای رسیدن تخمک تحریک می کند. پریودهای نامنظم یا غایب نشان می دهد که تخمک گذاری ممکن است نامنظم یا غایب باشد.

سن زن یکی از عوامل مهم باروری است. شانس بارداری برای زنان 40 ساله تنها 5 درصد در هر سیکل قاعدگی است. تصور می شود که پیری تخم مرغ دلیل آن باشد.

یک زن با تمام ذخایر تخمک خود متولد می شود و با گذشت زمان، این تخمک ها کمتر زنده می شوند. سایر مشکلات برای زنان بالای 40 سال شامل افزایش خطر سقط جنین و ناهنجاری های ژنتیکی در جنین متولد نشده است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث ناباروری زنان می شود

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین بیماری هورمونی است که زنان را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً از هر هفت زن یک نفر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است که می تواند باعث طیفی از علائم از جمله پریودهای نامنظم (قاعدگی) شود و باردار شدن را برای زن دشوار کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک عمدتاً به دلیل عدم تعادل هورمونی است تا بیماری تخمدان.

بارداری نتیجه فرآیندی است که مراحل زیادی دارد. برای باردار شدن:

 

     بدن زن باید یک تخمک را از یکی از تخمدان هایش آزاد کند.

     اسپرم مرد باید در طول مسیر به تخمک بپیوندد (لقاح).

     تخمک بارور شده باید از طریق فالوپ به سمت رحم (رحم) برود.

     جنین باید به داخل رحم بچسبد (لانه گزینی).

 

ناباروری ممکن است ناشی از مشکل در هر یک یا چند مورد از این مراحل باشد.

اختلال باروری یک بیماری مرتبط با ناباروری است و به زنانی اطلاق می‌شود که برای باردار شدن یا به پایان رسیدن بارداری مشکل دارند.

در ایالات متحده، در میان زنان متاهل 15 تا 49 ساله بدون زایمان قبلی، حدود 1 نفر از هر 5 (19٪) نمی توانند پس از یک سال تلاش (ناباروری) باردار شوند. همچنین، حدود 1 نفر از هر 4 (26٪) زن در این گروه برای باردار شدن یا به پایان رساندن بارداری مشکل دارند (اختلال باروری).

ناباروری و اختلال در باروری در بین زنانی که یک یا چند زایمان قبلی دارند کمتر دیده می شود. در این گروه حدود 6 درصد از زنان متاهل 15 تا 49 ساله پس از یک سال تلاش قادر به باردار شدن نیستند و 14 درصد برای باردار شدن یا به پایان رساندن بارداری دچار مشکل می شوند.

ناباروری همیشه مشکل یک زن نیست. هم مردان و هم زنان می توانند در ناباروری نقش داشته باشند.

ناباروری در مردان می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود و معمولاً با تجزیه و تحلیل مایع منی ارزیابی می شود. هنگامی که تجزیه و تحلیل مایع منی انجام می شود، تعداد اسپرم (غلظت)، تحرک (حرکت) و مورفولوژی (شکل) توسط متخصص ارزیابی می شود. تجزیه و تحلیل مایع منی کمی غیر طبیعی به این معنی نیست که یک مرد لزوماً نابارور است. در عوض، تجزیه و تحلیل مایع منی به تعیین اینکه آیا و چگونه عوامل مردانه در ناباروری نقش دارند کمک می کند.

 

اختلال در عملکرد بیضه یا انزال

 

     واریکوسل، وضعیتی که در آن سیاهرگ های داخل بیضه مرد بزرگ می شود. اگرچه اغلب علائمی وجود ندارد، اما واریکوسل ممکن است بر تعداد یا شکل اسپرم تأثیر بگذارد.

     ضربه به بیضه ها ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد و منجر به کاهش تعداد اسپرم شود.

     مصرف زیاد الکل، سیگار کشیدن، استفاده از استروئیدهای آنابولیک و مصرف غیرقانونی مواد مخدر.

     درمان سرطان شامل انواع خاصی از شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی برای برداشتن یک یا هر دو بیضه است.

     شرایط پزشکی مانند دیابت، فیبروز کیستیک، انواع خاصی از اختلالات خود ایمنی و انواع خاصی از عفونت ها ممکن است باعث نارسایی بیضه شوند.

 

اختلالات هورمونی

     عملکرد نامناسب هیپوتالاموس یا غدد هیپوفیز. هیپوتالاموس و غدد هیپوفیز در مغز هورمون هایی تولید می کنند که عملکرد طبیعی بیضه را حفظ می کنند. تولید بیش از حد پرولاکتین، هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود (اغلب به دلیل وجود تومور خوش خیم غده هیپوفیز)، یا سایر شرایطی که به عملکرد هیپوتالاموس یا هیپوفیز آسیب می زند یا مختل می کند، ممکن است منجر به کاهش یا عدم وجود اسپرم شود. تولید

     این شرایط ممکن است شامل تومورهای خوش خیم و بدخیم (سرطانی) هیپوفیز، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، قرار گرفتن در معرض استروژن بیش از حد، قرار گرفتن در معرض تستوسترون بیش از حد، سندرم کوشینگ و استفاده مزمن از داروهایی به نام گلوکوکورتیکوئیدها باشد.

 

اختلالات ژنتیکی

     شرایط ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر، ریزحذف کروموزوم Y، دیستروفی میوتونیک و سایر اختلالات ژنتیکی کمتر شایع ممکن است باعث عدم تولید اسپرم یا تعداد کم اسپرم شوند.

     سن. اگرچه سن بالا نقش بسیار مهم تری در پیش بینی ناباروری زنان ایفا می کند، زوج هایی که در آن ها شریک مرد 40 ساله یا بالاتر است، احتمال بروز مشکل در باردار شدن بیشتر است.

     اضافه وزن یا چاق بودن.

     سیگار کشیدن.

     مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر (افیون ها، ماری جوانا).

     قرار گرفتن در معرض تستوسترون. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که پزشک تزریق تستوسترون، ایمپلنت یا ژل موضعی را برای کاهش تستوسترون تجویز کند، یا زمانی که مردی به منظور افزایش توده عضلانی خود به طور غیرقانونی تستوسترون یا داروهای مشابه مصرف می کند.

     قرار گرفتن در معرض تشعشع.

     قرار گرفتن مکرر بیضه ها در معرض دمای بالا، مانند مواردی که ممکن است در مردانی که روی صندلی چرخدار نشسته اند، یا استفاده مکرر از سونا یا جکوزی رخ دهد.

شانس زنان برای بچه دار شدن هر سال بعد از 30 سالگی به سرعت کاهش می یابد. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند که زنان کمتر از 35 سال بدون هیچ مشکل ظاهری سلامت یا باروری و چرخه های قاعدگی منظم باید حداقل یک سال قبل از مراجعه به پزشک اقدام به بارداری کنند. با این حال، برای زنان 35 ساله یا بالاتر، زوج ها باید پس از 6 ماه تلاش ناموفق به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند. زنان بالای 40 سال ممکن است به دنبال ارزیابی و درمان فوری بیشتری باشند.

 

برخی از مشکلات سلامتی نیز خطر ناباروری را افزایش می دهد. بنابراین، زوج‌هایی که علائم یا نشانه‌های زیر را دارند، نباید هنگام تلاش برای باردار شدن، مراجعه به پزشک خود را به تأخیر بیندازند:

 

برای خانم ها:

     قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی

     اندومتریوز

     سابقه بیماری التهابی لگن

     بیماری شناخته شده یا مشکوک رحم یا لوله

     سابقه بیش از یک سقط جنین

     شرایط ژنتیکی یا اکتسابی که مستعد کاهش ذخیره تخمدان هستند (شیمی درمانی، پرتودرمانی)

 

مردانه:

     سابقه ضربه به بیضه

     جراحی فتق قبلی

     استفاده قبلی از شیمی درمانی

     سابقه ناباروری با شریک دیگر

     اختلال عملکرد جنسی

 

این ایده خوبی است که هر زن و همسرش قبل از اقدام به بارداری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنند. آنها می توانند به شما کمک کنند بدن خود را برای داشتن یک نوزاد سالم آماده کنید و همچنین می توانند به سوالات در مورد باروری پاسخ دهند و نکاتی در مورد باردار شدن ارائه دهند. در وب سایت سلامت پیش از بارداری CDC بیشتر بیاموزید.

 

پزشکان با جمع‌آوری سابقه پزشکی و جنسی از هر دو شریک شروع می‌کنند. ارزیابی اولیه معمولاً شامل تجزیه و تحلیل مایع منی، ارزیابی لوله‌ها و آزمایش ذخیره تخمدان است.

ناباروری را می توان با دارو، جراحی، لقاح داخل رحمی یا فناوری کمک باروری درمان کرد.

اغلب از دارو و تلقیح داخل رحمی همزمان استفاده می شود. پزشکان درمان های خاصی را برای ناباروری بر اساس موارد زیر توصیه می کنند:

     عوامل موثر در ناباروری

     مدت زمان ناباروری

     سن زن.

ناباروری مردان بسته به علت اصلی ممکن است با درمان های پزشکی، جراحی یا کمک باروری درمان شود. درمان های پزشکی و جراحی معمولاً توسط یک متخصص اورولوژی که در ناباروری تخصص دارد مدیریت می شود. یک متخصص غدد تولید مثل ممکن است تلقیح داخل رحمی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) را برای کمک به غلبه بر ناباروری عامل مردانه ارائه دهد.

برخی از داروهای رایج مورد استفاده برای درمان ناباروری در زنان عبارتند از:

     کلومیفن سیترات (Clomid®*) دارویی است که با اثر بر غده هیپوفیز باعث تخمک گذاری می شود. اغلب در زنانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا سایر مشکلات مربوط به تخمک گذاری دارند استفاده می شود. همچنین در زنان با تخمک گذاری طبیعی برای افزایش تعداد تخمک های بالغ تولید شده استفاده می شود. این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود.

     لتروزول (Femara®*) دارویی است که اغلب بدون برچسب برای ایجاد تخمک گذاری استفاده می شود. این دارو با کاهش موقت سطح پروژسترون زنان عمل می کند که باعث می شود مغز به طور طبیعی هورمون محرک فولیکول (FSH) بیشتری بسازد. اغلب برای القای تخمک گذاری در زنان مبتلا به PCOS و در زنان با تخمک گذاری طبیعی برای افزایش تعداد تخمک های بالغ تولید شده در تخمدان ها استفاده می شود. از طریق دهان مصرف می شود.

     گنادوتروپین یائسگی انسانی یا hMG (Menopur®*; Repronex®*; Pergonal®*) یک داروی تزریقی است که اغلب برای زنانی که به دلیل مشکلات غده هیپوفیز خود تخمک گذاری نمی کنند استفاده می شود – hMG مستقیماً روی تخمدان ها عمل می کند تا رشد بالغ را تحریک کند. تخم مرغ

     هورمون محرک فولیکول یا FSH (Gonal-F®*; Follistim®*) یک داروی تزریقی است که بسیار شبیه hMG عمل می کند. رشد تخمک های بالغ را در داخل تخمدان ها تحریک می کند.

     آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) و آنتاگونیست های GnRH داروهایی هستند که بر روی غده هیپوفیز عمل می کنند تا از تخمک گذاری زن جلوگیری کنند. آنها در طول چرخه های لقاح آزمایشگاهی یا برای کمک به آماده سازی رحم زن برای انتقال جنین استفاده می شوند. این داروها معمولاً تزریق یا با اسپری بینی داده می شوند.

     متفورمین (Glucophage®*) دارویی است که پزشکان برای زنان مبتلا به مقاومت به انسولین یا دیابت و PCOS استفاده می کنند. این دارو به کاهش سطح بالای هورمون های مردانه در زنان مبتلا به این بیماری ها کمک می کند. این به تخمک گذاری بدن کمک می کند. گاهی اوقات کلومیفن سیترات یا FSH با متفورمین ترکیب می شود. این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود.

     بروموکریپتین (Parlodel®*) و Cabergoline (Dostinex®*) داروهایی هستند که به دلیل سطوح بالای پرولاکتین برای زنان مبتلا به مشکلات تخمک گذاری استفاده می شوند. این داروها از طریق دهان مصرف می شوند.

 

*توجه: استفاده از نام های تجاری و منابع تجاری فقط برای شناسایی است و به معنای تایید توسط دکتر مژگان دادگر نیست.

بسیاری از داروهای باروری شانس زنان را برای داشتن دوقلو، سه قلو یا چند قلوهای دیگر افزایش می دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا