واژینوپلاستی

آشنایی با عمل واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یا در حقیقت همان جراحی تنگ کردن واژن ، از رایج ترین جراحی های زنان است که سبب از بین رفتن شل شدگی و افتادگی واژن شده و همچنین می توان از آن در راستای ترمیم و جوانسازی ناحیه واژینال نیز بهره برد.

لازم به ذکر است که گشادی واژن ، اختلالاتی اعم از کاهش میل جنسی و همچنین بی اختیاری ادرار و عفونت واژن و مواردی از این قبیل را به دنبال دارد.

حال آن که انجام عمل واژینوپلاستی ، افزون بر آن که می تواند احساس رضایت از رابطه جنسی را بهبود بخشد ؛ می تواند به درمان بیماری ها و عوارض ناشی از گشاد شدن واژن نیز بپردازد.

سرکار خانم دکتر مژگان سادات دادگر بهترین متخصص زنان زایمان شمال تهران ، از برترین متخصصان زنان استان تهران می باشند که در زمینه اعمال جراحی درمانی و زیبایی ، کارنامه درخشانی دارند و شما عزیزان می توانید با اطمینان خاطر از کسب بهینه ترین نتایج از انجام جراحی های حوزه زنان به مطب دکتر دادگر مراجعه فرمایید.

علل اصلی گشاد شدن واژن

واژن در اثر عوامل مختلفی ، از جمله موارد ذیل ، گشاد شده و دچار شل شدگی می شود.

  • افزایش سن
  • زایمان های طبیعی متعدد
  • کاهش وزن قابل توجه

به طور کلی در پی شل شدگی واژن ، عضلات جداره واژن به تدریج قدرت و کنترل خود را از دست داده و این امر ، موجب افزایش قطر داخلی واژن می شود و در نتیجه ، اصطلاحا گفته می شود واژن گشاد شده است.

واژینوپلاستی

هدف از انجام واژینوپلاستی

واژينوپلاستی به طور کلی در راستای تحقق اهداف زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

  • جراحی زیبایی واژنواژينوپلاستي می تواند به منظور جوانسازی واژن انجام شود.

واژينوپلاستي در این صورت می تواند ، هم دلیل درمانی ( ترمیم آسیب ناشی از تروما یا زایمان ) و هم دلیل زیبایی ( دستیابی به واژن زیباتر و افزایش اعتماد به نفس و بهبود عملکرد جنسی ) را شامل شود.

  • جراحی ترمیم واژن : واژينوپلاستي با هدف بازسازی واژن و کاهش اندازه دهانه واژن ( رفع گشادی واژن ناشی از زایمان یا دلایل دیگری از جمله سن ) نیز می تواند انجام شود.

لازم به ذکر است که امکان انجام واژينوپلاستي و لابیاپلاستی به طور همزمان وجود دارد و برای انجام موفقیت آمیز این اعمال جراحی می بایست به یک جراح و متخصص زنان متبحر و با تجربه رجوع نمود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی واژینوپلاستی هستند ؟

بانوانی که طی زایمان طبیعی ؛ با تغییر شکل واژن ، کشیدگی یا جراحت واژن مواجه شده اند ؛ بهترین گزینه برای انجام این عمل به شمار می روند.

به طور کلی همه خانم هایی که از سلامت کافی برخوردارند ، حتی بانوانی که تجربه آسیب به واژن را نداشته اند نیز می توانند نسبت به انجام این جراحی اقدام نمایند.

مزایای عمل واژینوپلاستی

از مهم ترین مزایای این عمل جراحی می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

  • رفع افتادگی واژن
  • تنگ شدن واژن
  • درمان بی اختیاری ادرار
  • رفع شل شدگی عضلات واژن و همچنین رفع شل شدگی عضلات رکتوم و مثانه
  • رفع بیرون زدگی بخش داخلی واژن که در پی زایمان طبیعی اتفاق می افتد.

واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

عمل واژینوپلاستی ، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی از کمر ( اسپاینال ) انجام می شود و مدت زمان انجام آن ، نسبت به دیگر اعمال جراحی زنان ؛ به مراتب طولانی است و معمولا 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.

لازم به ذکر است که طی این جراحی می توان به طور همزمان ، عضلات واژن را به یکدیگر نزدیک کرده و گشادی واژن را برطرف ساخته و در عین حال قسمت های اضافی و شل واژن را برداشته و افتادگی این ناحیه را نیز مرتفع نمود.

باید اشاره داشت که زخم جراحی واژینوپلاستی ، در معرض دید قرار ندارد و قابل رویت نمی باشد.

ناگفته نماند که برش های این جراحی ، بسته به صلاحدید پزشک می تواند با تیغ جراحی یا با لیزر ایجاد گردد.

افراد معمولا یک هفته بعد از عمل واژینوپلاستی ، بهبود یافته و می توانند امور روزمره را از سر گیرند.

البته توجه نمایید که به مدت 6 تا 8 هفته باید از انجام رابطه جنسی ، اجتناب نمایند.

آیا عمل واژینوپلاستی خطرناک است ؟

ریسک های این عمل جراحی نیز درست همانند سایر اعمال جراحی است و حداکثر با عوارضی اعم از عفونت و خونریزی در موضع عمل همراه است که البته پیدایش این موارد ، در صورت انتخاب صحیح جراح و متخصص زنان ، به ندرت رخ خواهد داد.

لازم به ذکر است که ایجاد زخم های کوچک در پی این جراحی در موضع جراحی شده ، امری بدیهی است و از آن جا که این زخم ها بسیار جزئی هستند ، نگران آن ها نباشید چرا که به تدریج و با رعایت اصولی موارد توصیه شده از سوی جراح معالج تان شاهد آن خواهید بود که این زخم ها به سرعت بهبود یافته و از بین می روند.

از این رو می توان اذعان نمود که عمل واژینوپلاستی جزو اعمال جراحی بدون ریسک و کم خطر می باشد که با انتخاب پزشک متخصص زنان ماهر و مجرب ، می توان به نتایج مطلوبی از آن دست یافت.

سخن آخر

معمولا خانم هایی که تمایل به انجام عمل واژينوپلاستي دارند ، قبلا زایمان داشته اند.

البته این بدان معنا نیست که واژينوپلاستي ، مانع فرزندآوری می شود ؛ اما می تواند نتیجه جراحی پلاستیک واژن را تحت تاثیر قرار داده و شما را ملزم به انجام جراحی مجدد نماید که در این صورت ممکن است منجر به بروز خطراتی برای تان گردد.

جراحی واژينوپلاستي به طور کلی ، یک عمل جراحی پیچیده است ؛ لذا در صورتی که علاقمند به انجام آن هستید باید با جراح و متخصص زنان مشورت نموده و در مورد اهداف خود از این جراحی با ایشان صحبت کنید.

واژينوپلاستي یک عمل برگشت پذیر نیست و غالبا با تکنیک جراحی انجام می گیرد ، اما در حال حاضر برای انجام آن از تکنولوژی لیزر نیز بهره گرفته می شود.

Tags: , , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات