چگونه باردار شویم : دستورالعمل های گام به گام

چگونه باردار شویم : دستورالعمل های گام به گام

1. چرخه قاعدگی را ثبت کنید

زنی که می‌خواهد بچه دار شود باید فواصل بین قاعدگی‌های خود را کنترل کند – به عبارت دیگر، آیا اولین روز پریود او معمولاً به همان تعداد روز در هر ماه رخ می‌دهد که منظم در نظر گرفته می‌شود. برعکس، قاعدگی او ممکن است نامنظم باشد، به این معنی که طول چرخه او از ماه به ماه متفاوت است. بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند، با ردیابی این اطلاعات در تقویم، یک زن بهتر می تواند زمان تخمک گذاری خود را پیش بینی کند. این زمانی است که هر ماه تخمدان های او یک تخمک آزاد می کنند.

تخمک زن تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن بارور می شود، در حالی که طبق انجمن بارداری آمریکا، اسپرم مرد می تواند تا 5 روز در بدن زن زنده بماند.

2. تخمک گذاری را کنترل کنید

پاون گفت، زنانی که سیکل های منظم دارند حدود دو هفته قبل از رسیدن دوره قاعدگی خود تخمک گذاری می کنند. پیش بینی تخمک گذاری در زنان با چرخه های نامنظم دشوارتر است، اما معمولاً 12 تا 16 روز قبل از شروع دوره بعدی او رخ می دهد.

طبق مقاله چگونه باردار شویم که در سال 2019 در مجله npj Digital Medicine منتشر شده است، طول دوره های پریود افراد دارای تنوع زیادی است و زمان و مدت تخمک گذاری در طول زندگی افراد تغییر می کند. این تنوع به این معنی است که بهتر است تخمک گذاری را زیر نظر بگیرید تا مشخص شود چه زمانی فرد بیشتر احتمال دارد باردار شود.

روش های مختلفی وجود دارد که زنان می توانند برای تعیین بارورترین روزهای خود در هر ماه استفاده کنند.

– کیت‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری خانگی می‌توانند حدس‌های لازم برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری زن را کاهش دهند. این کیت ها که در داروخانه ها فروخته می شوند، ادرار را برای هورمون لوتئینیزه کننده آزمایش می کنند، ماده ای که سطح آن هر ماه در طول تخمک گذاری افزایش می یابد و باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود. انجمن بارداری آمریکا اعلام کرد: سه روز درست پس از نتیجه آزمایش مثبت، بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی برای زوجین است تا احتمال باردار شدن آنها افزایش یابد.

– روش دیگر برای پیش بینی تخمک گذاری، ردیابی مخاط دهانه رحم است، که شامل بررسی منظم مقدار و ظاهر مخاط در واژن می شود. بر اساس گزارش March of Dimes، یک سازمان غیرانتفاعی که برای سلامت مادر و نوزاد کمپین می کند، درست قبل از تخمک گذاری، زمانی که یک زن بیشترین باروری را دارد، میزان مخاط افزایش می یابد، و نازک تر، شفاف تر و لغزنده تر می شود. هنگامی که مخاط دهانه رحم لغزنده تر می شود، می تواند به اسپرم کمک کند تا به تخمک راه پیدا کند. مطالعه ای که در سال 2013 در مجله باروری و عقیمی منتشر شد، نشان داد که زنانی که مخاط دهانه رحم خود را به طور مداوم بررسی می کنند، 2.3 برابر بیشتر احتمال دارد که سریعتر باردار شوند، در یک دوره شش ماهه.

– بر اساس تحقیقات چگونه باردار شویم در مجله Fertility and Sterility، دمای پایه بدن نیز در اکثر موارد روش خوبی برای نظارت بر تخمک گذاری است. برای انجام این کار، دمای بدن خود را هر روز صبح در ساعت معینی، قبل از بلند شدن از رختخواب بررسی کنید و نمودار یا رکوردی از میزان خواندن هر روز داشته باشید. چرا این دمای در حالت استراحت اندازه گیری می شود؟ درست قبل از تخمک گذاری یک زن، به این معنی که یکی از تخمدان های او در آستانه انتشار تخمک است، دمای پایه بدن اندکی کاهش می یابد، با میانگین دمای بدن بین 97 تا 97.5 درجه فارنهایت (36.1 و 36.4 درجه سانتیگراد)، طبق دانشگاه میشیگان. سیستم سلامت؛ و سپس، 24 ساعت پس از آزاد شدن تخمک، دمای پایه بدن افزایش می یابد و برای چند روز در آن سطح باقی می ماند. سیستم بهداشتی دانشگاه میشیگان گزارش داد که دمای پایه بدن یک زن درست بعد از تخمک گذاری به طور متوسط بین 97.6 تا 98.6 فارنهایت (36.4 تا 37 درجه سانتیگراد) است.

این دانشگاه گفت: این تخمک حدود 12 تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور می شود.

از آنجایی که تغییر دمای پایه شما جزئی خواهد بود، استفاده از یک دماسنج دیجیتال یا یک دماسنج پایه مخصوص، مهم است.

3. در طول پنجره باروری یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید

طبق گفته انجمن پزشکی تولیدمثل آمریکا در مورد چگونه باردار شویم، “پنجره بارور” یک فاصله شش روزه را در بر می گیرد – پنج روز قبل از تخمک گذاری و روز آن. هر ماه، یک زن در این روزها بیشترین باروری را دارد. وقتی زنی آن پنجره باروری را شناسایی کرد، آیا باید هر روز رابطه جنسی داشته باشد؟ به گفته پاوون، تحقیقات نشان داده است که تفاوت زیادی در میزان بارداری بین زوج‌هایی که هر روز در «پنجره باروری» داشتند (37 درصد) در مقایسه با زوج‌هایی که یک روز در میان انجام می‌دادند (33 درصد) وجود نداشت. او اضافه کرد: “و انجام رابطه جنسی یک روزه ممکن است برای یک زوج راحت تر باشد.”

4. برای وزن سالم تلاش کنید

وزن یک زن نیز می تواند بر شانس باردار شدن تأثیر بگذارد: اضافه وزن یا کمبود وزن ممکن است این شانس را کاهش دهد. به گفته پاوون، تحقیقات نشان داده است که باردار شدن زنانی که دارای اضافه وزن هستند دو برابر زنی که شاخص توده بدنی (BMI) آن وزن طبیعی در نظر گرفته می شود، طول می کشد. او گفت که زنی که وزن کم دارد ممکن است چهار برابر بیشتر طول بکشد تا باردار شود.

به گفته کلینیک کلیولند، داشتن چربی بیش از حد بدن باعث تولید استروژن اضافی می شود که می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. محققان در ژورنال گزارش دادند، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که زوج‌هایی که در آن هر دو طرف بسیار چاق بودند، با BMI حداقل 35، در مقایسه با زوج‌هایی که چاق نبودند، از 55 تا 59 درصد بیشتر طول کشید تا باردار شوند. تولید مثل انسان.

در مطالعه‌ای که در سال 2020 در مجله PLOS One منتشر شد، محققان داده‌های بیش از 50000 زوج در چین را که در طی یک سال تلاش می‌کردند باردار شوند، بررسی کردند. آنها دریافتند که با افزایش BMI، توانایی زنان برای باردار شدن در یک بازه زمانی مشخص کاهش می یابد.

دانشمندان در سال 2020 در مجله Andrologia گزارش دادند که چاقی مردان، که می تواند سیستم غدد درون ریز مردان و همچنین زنده ماندن و تمرکز اسپرم را مختل کند، می تواند بر توانایی زوجین برای باردار شدن نیز تأثیر بگذارد.

به گفته سازمان بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دانشگاه ویسکانسین، زنانی که وزن کم‌تری دارند و BMI کمتر از 18 دارند، ممکن است عادت ماهانه منظمی نداشته باشند یا تخمک‌گذاری را متوقف کنند، که این نیز مانع از باردار شدن آنها می‌شود.

5. ویتامین پیش از بارداری مصرف کنید

6. غذاهای سالم بخورید

7. کارها و تمرینات سخت را کاهش دهید

8. از کاهش باروری مرتبط با سن آگاه باشید

با افزایش سن زنان، باروری آنها کاهش می یابد. این به دلیل تغییرات مربوط به سن در تخمدان ها است که باعث کاهش کمیت و کیفیت تخمک های آنها می شود. با افزایش سن، خطر برخی از مشکلات سلامتی مانند فیبروم رحم، آندومتریوز و انسداد لوله‌های فالوپ نیز افزایش می‌یابد که می‌تواند به از دست دادن باروری کمک کند.

پاوون گفت: کاهش تدریجی باروری در زنان با شروع 30 سالگی، کاهش شدیدتر پس از 37 سالگی و کاهش شدید باروری پس از 40 سالگی وجود دارد. این کاهش به این معنی است که ممکن است باردار شدن بیشتر طول بکشد.

9. عادات سیگار کشیدن و نوشیدن را کنار بگذارید

10. بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

اگر زن 35 سال یا بیشتر داشته باشد و بعد از شش ماه رابطه جنسی منظم بدون استفاده از کنترل بارداری باردار نشده باشد، هم زن و هم مرد باید ارزیابی ناباروری را در نظر بگیرند.

زنی که زیر 35 سال است و شریک زندگی او اگر پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده به طور منظم باردار نشدند، باید با متخصص باروری مشورت کنند.

دکتر مژگان السادات دادگر در زمینه ناباروری و نازایی در خدمت مراجعین محترم چگونه باردار شویم می باشد.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا