کولپوسکوپی

کولپوسکوپی نوعی روش تشخیصی است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم ، واژن یا ولوار استفاده می شود و به طور کلی در راستای تشخیص سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش که از ابزار ویژه ای به نام کولپوسکوپ استفاده می کند ، به جراح و متخصص زنان این اجازه را می دهد تا دید دقیق تری نسبت به دهانه رحم ، مهبل و ولو دریافت کند. جهت مشاوره و انجام تست می توانید به دکتر مژگان دادگر بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران مراجعه فرمایید.

 

کولپوسکوپی - دکتر دادگر

 

کاربرد

این پروسه برای شناسایی موارد ذیل کاربرد موثری دارد :

 1. تشخیص زگیل تناسلی
 2. تشخیص التهاب دهانه رحم
 3. شناسایی سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم ، واژن و سرطان دهانه رحم

در طول کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد ؟

در ابتدا لازم به ذکر می باشد که این عمل عموما در مطب پزشک قابل انجام است و به طور کلی 10 الی 20 دقیقه طول می کشد. در طول colposcopy ، شما باید بر روی صندلی مخصوصی بنشینید و پاهای خود را در محل مخصوص قرار دهید. سپس دکتر زنان ، یک اسپکولوم را در مهبل شما قرار می دهد تا آن را باز کند و دهانه رحم را با وضوح بهتری ببیند. در این مرحله ، دهانه رحم شما با محلولی شسته خواهد شد که دیدن هر سلول غیرطبیعی را آسان تر می کند. هنگامی که آمادگی لازم برای انجام کولپوسکوپی را یافتید ، پزشک دهانه رحم شما را با colposcope معاینه می کند. کولپوسکوپ یک ابزار بزرگنمایی است که نوری را بر روی دهانه رحم می تاباند. لازم به ذکر است که خود کولپوسکوپ ، وارد واژن شما نمی شود. کولپوسکوپ ، قابلیت بزرگنمایی دارد و این مسئله به پزشک این امکان را می دهد تا دهانه رحم را با جزئیات بیشتری ببیند. اگر پزشک در حین عمل ، چیز مشکوکی را ببیند ، نمونه برداری از دهانه رحم یا مهبل را انجام خواهد داد. در طول نمونه برداری با کولپوسکوپی ، بهترین متخصص زنان تهران نمونه کوچکی از سلول ها را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد تا مورد معاینه قرار گیرد. نمونه برداری از دهانه رحم ممکن است کمی دردناک باشد ؛ لذا قبل از پروسه گاهی پزشک مجبور می شود یک داروی ضد درد خفیف به بیمار تزریق کند.

آمادگی قبل از کولپوسکوپی

افرادی که یم دکتر زنان خوب در تهران برای آن ها انجام کولپوسکوپی را تجویز نموده است می بایست نکات زیر را قبل از انجام پروسه رعایت نمایند.

 • در صورت باردار بودن حتما باید به پزشک خود اطلاع دهند.
 • خانم هایی که قرار است تحت این عمل قرار گیرند ، برای انجام این عمل باید به گونه ای زمانبندی کنند که مصادف با دوره قاعدگی آن ها نباشد.
 • برقراری مقاربت جنسی ، استحمام و استفاده از تامپون از یک تا دو روز پیش از عمل ممنوع می باشد.
 • جهت انجام راحت تر پروسه توصیه می شود افراد پیش از آزمایش ، مثانه و روده خود را تخلیه نمایند.

 

کولپوسکوپی - دکتر مژگان دادگر

 

چه افرادی نیاز به انجام کولپوسکوپی دارند ؟

غالبا در موارد ذیل ، پزشک متخصص زنان درخواست انجام این تست تشخیصی را تجویز می کند :

 • هرگاه نتایج تست پاپ اسمیر ، غیرطبیعی بوده و ریسک وجود سلول های سرطانی تشخیص داده شده باشد.
 • زمانی که فرد با ترشحات غیرعادی واژن یا زخم واژن مواجه باشد.
 • در مواردی که فرد دچار زگیل تناسلی باشد.
 • در صورتی که فرد بعد از مقاربت جنسی با لکه بینی روبرو شود.
 • در مواقعی که شکل ظاهری دهانه رحم ، حالتی غیرطبیعی داشته باشد.

تفاوت بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست ؟

به طور کلی تست پاپ اسمیر ، به منظور تشخیص نوع زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. حال چنانچه در نتیجه تست پاپ اسمیر ، احتمال وجود ویروس های پرخطر زگیل تناسلی برود ، انجام کولپوسکوپی ضرورت می یابد. این عمل در قیاس با پاپ اسمیر ؛ می تواند با وضوح و بزرگنمایی بیشتری ، سلول های دهانه رحم را نمایش دهد. به طور کلی دقت این عمل ، به مراتب بالاتر از تست پاپ اسمیر می باشد.

خطرات کولپوسکوپی تشخیصی چیست ؟

فرایند مذکور ، یک روش امن است ؛ البته عوارضی نیز ممکن است با انجام آن رخ دهد. عوارض احتمالی عبارتند از :

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • درد لگن

آیا کولپوسکوپی درد دارد ؟

یکی از سوالاتی که معمولا خانم ها می پرسند این است که آیا انجام عمل کولپوسکوپی با درد همراه است یا خیر ؟ پیش از هر چیز لازم به ذکر است که این پروسه یک روش تشخیصی ایمن و بی خطر است که عارضه خاصی به دنبال ندارد. همچنین توجه داشته باشید که انجام آن درد ندارد ؛ البته در صورتی که همراه با آن بیوپسی نیز انجام شود ، ایجاد مختصری درد و سوزش خواهد کرد که مقطعی و گذرا بوده و پس از چند روز و با رعایت صحیح مراقبت های پس از عمل ، مرتفع خواهد شد.

بعد از انجام تست کولپوسکوپی چه مراقبت هایی باید صورت گیرد ؟

اگر این پروسه تشخیصی با انجام بیوپسی همراه نباشد ، ممکن است لکه بینی بسیار خفیفی را شاهد باشید. اما اگر بیوپسی نیز صورت پذیرد ، انتظار می رود که خونریزی از واژن و درد متوسطی را به مدت 24 الی 48 ساعت متحمل شوید. علاوه بر این مورد ، امکان دارد به سبب محلول تزریق شده برای مشاهده بهتر دهانه واژن در کولپوسکوپی ، شاهد خروج ترشحات تیره رنگی باشید. برای جلوگیری از آلوده شدن لباس زیر خود به ترشحات و خونریزی بعد از این روش تشخیصی باید از پد بهداشتی استفاده کنید. به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. درد ناشی از پروسه با استفاده از داروهای مسکن معمولی مانند استامینوفن بهبودپذیر است.

مراقبت های بعد از عمل

 • در مواردی که همراه با کولپوسکوپی ، بیوپسی نیز انجام پذیرفته باشد ؛ ممکن است فرد طی 2 الی 4 روز آتی با درد ناشی از بیوپسی مواجه گردد ، لذا بهترین جراح و متخصص زنان تهران در چنین مواردی داروهایی نظیر بروفن برای بیمار تجویز می نماید.
 • اکیدا توصیه می شود به مدت 1 الی 2 هفته پس از عمل ، از مقاربت جنسی و فرو بردن هر نوع جسم خارجی در داخل واژن اجتناب نمایید.
 • دوش واژینال و استفاده از تامپون نیز به مدت 1 تا 2 هفته پس از پروسه ، ممنوع است.
نتیجه تست

یک متخصص زنان خوب بر اساس مشاهدات خود در طول تست و نتیجه بدست آمده از بیوپسی ، نتیجه گیری نهایی خود از تست را اعلام می دارد. پزشک برخی از نتایج اولیه را بلافاصله بعد از پایان پروسه مطرح می کند ؛ اما برای بررسی بیشتر و دقیق تر بعد از آن که نتایج نمونه برداری نیز ارسال شد ، حدوداً یک الی 2 هفته بعد از تست ، طی نوبت تعیین شده ، جواب نهایی را به شما اعلام می دارد. به کمک تست کولپوسکوپی می توانیم به موارد زیر پی ببریم :

 • جراحت های موجود بر روی پوشش دیواره دهانه رحم
 • ناهنجاری و اختلالات مربوط به عروق خونی
 • هیپرپلازی دهانه رحم (بافت غیرطبیعی دهانه رحم)
 • عفونت ها و زگیل های دهانه رحم
 • تورم دهانه رحم
 • آندومتریوز

در چه شرایطی همزمان با کولپوسکوپی ، بیوپسی نیز انجام می پذیر ؟

در صورتی که بهترین دکتر کولپوسکوپی تهران ، مورد مشکوکی را در ناحیه تحت نظر مشاهده نماید ، یک نمونه کوچک از بافت غیر طبیعی ر برداشته و برای بررسی بیشتر به لابراتوار می فرستد. جهت برداشتن نمونه ، دکتر با استفاده از ابزار نمونه برداری که تیز و برنده می باشد ، قسمت کوچکی از بافت را برش می دهد. اگر در نواحی مختلفی عوامل غیر طبیعی مشاهده شود ، نمونه برداری از تمام آن ها انجام می شود. با توجه به محلی که تحت بیوپسی قرار می گیرد ممکن است موارد مختلفی را تجربه کنید :

بیوپسی دهانه رحم : نمونه برداری از دهانه رحم هنگام کولپوسکوپی ، ممکن است کمی باعث ناراحتی شما شود اما معمولا دردناک نیست. احتمال دارد که فشار و گرفتگی در آن ناحیه احساس کنید.

واژینال بیوپسی : نمونه برداری از بخش تحتانی واژن یا ولوار می تواند دردناک باشد. از این رو ممکن است دکتر برای بی حس نمودن آن نقطه ، دارو بی حسی تزریق نماید.

پیمایش به بالا