لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی در جراحی است که بدون باز کردن شکم به منظور درمان بیماری های زنان یا سایر بیماری ها انجام می شود و تقریبا از 2 الی 3 دهه اخیر ، ترویج یافته و در حال حاضر به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این پروسه می توانید به دکتر مژگان سادات دادگر ، بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید. این عمل در حقیقت یک روش درون بین است و طی آن به جای ایجاد برش بر روی شکم ؛ تنها با ایجاد چند حفره به عمق 5 الی 10 میلیمتر ، شکم و حفره لگن قابل دسترسی خواهند بود. پس از ایجاد حفره ها ، یک تلسکوپ مخصوص که دارای قابلیت بزرگنمایی است به درون شکم بیمار راه می یابد و این کار امکان دیدن بهتر احشاء درون شکم و لگن را برای جراح ، فراهم می کند و بدین ترتیب پزشک به سهولت قادر به تشخیص و درمان بیماری های موجود در این نواحی خواهد بود.

 

لاپاراسکوپی در تهران - دکتر دادگر

 

تمامی جراحی های زنان که در گذشته با روش باز انجام می گرفت ؛ اعم از جراحی خارج کردن رحم یا هیسترکتومی ، درآوردن کیست های تخمدان و فیبروم ، تشخیص و درمان کیست های تخمدانی ، درمان بارداری خارج از رحم و غیره ؛ امروزه به کمک لاپاراسکوپی قابل انجام می باشد.

آیا انجام لاپاراسکوپی برای همه افراد امکان پذیر است ؟

به طور کلی برای انجام این پروسه بیمار باید از شرایط خاصی برخوردار باشد تا پزشکان انجام این روش را به او پیشنهاد کنند.  در عمل لاپاراسکوپی ، داخل شکم بیمار با گاز مخصوصی پر می شود ؛ بنابراین ممکن است این گاز بر روی قلب و ریه ها اثر منفی بگذارد ، لذا در صورت ابتلا به بیماری های قلب و ریوی ، بیمار نباید تحت این روند قرار گیرد. یا به طور مثال در برخی موارد ، متخصص بیهوشی انجام این عمل را برای بیمار مجاز نمی داند و به صلاحدید ایشان بایستی بیمار تحت عمل باز قرار گیرد. از این رو قبل از عمل باید بیمار به لحاظ تاثیر داروهای بیهوشی و همین طور سلامت قلب و ریه ها مورد بررسی قرار گیرد ؛ در صورت تایید صحت و سلامت وی در این موارد ، امکان انجام عمل مذکور بر روی او وجود خواهد داشت.

تفاوت جراحی لاپاراسکوپی با جراحی باز

اصلی ترین وجه تمایز میان دو پروسه مذکور ، در برشی است که طی عمل ایجاد می گردد. به طوری که در جراحی به روش باز ، بهترین متخصص زنان در تهران به منظور دسترسی به موضع عمل نیاز به ایجاد برشی بر روی شکم بیمار دارد ؛ اما در روش لاپاراسکوپی ، تنها 1 الی 3 برش بسیار ظریف بر روی شکم بیمار لحاظ می شود که به سهولت قابل بهبود بوده و نیازی به بستری شدن فرد به مدت طولانی در بیمارستان وجود ندارد. به طور کلی در اغلب موارد شاهد آن هستیم که افراد حداکثر یک هفته پس از انجام این فرایند ، توانایی بازگشت به امور روزمره را یافته و قادر خواهند بود فعالیت های روتین خود را انجام دهند.

 

لاپاراسکوپی

 

مزایای جراحی لاپاراسکوپی در تهران 

این روش جراحی نیازی به برش ندارد و سوراخ هایی که به منظور دستیابی به محیط داخلی شکم و حفره لگن در آن انجام می شود ، به مراتب بسیار کمتر از دیگر روش های جراحی است و در نتیجه در آن زیبایی پوست بیمار حفظ خواهد شد. اسکار لاپاراسکوپی بسیار ناچیز می باشد ؛ به طور مثال برشی که برای جراحی هیسترکتومی به روش باز بر روی شکم ایجاد می گردد تقریبا برابر 7 الی 8 سانتیمتر است در حالی که در این جراحی تنها با ایجاد 2 حفره با عمق 2/1 سانتیمتر می توان رحم را خارج نمود. به این علت که در این پروسه ، شکم بیمار باز نمی شود ؛ شکم در مجاورت هوای محیط قرار نخواهد گرفت و همچنین از آن جا که ابزار عمل در حین جراحی با بافت بدن تماس ندارند ، چسبندگی داخل شکمی در این عمل به مراتب کمتر از جراحی به روش باز خواهد بود. دوره نقاهت پس از عمل ، خیلی کوتاه است و بیمار می تواند خیلی سریع به امور روزمره بازگردد و انجام فعالیت های روتین خود را از سر بگیرد. در جراحی لاپاراسکوپی احتمال بروز عفونت و دردهای شکمی ، بسیار کمتر از جراحی به روش باز است.

 

لاپاراسکوپی

 

!! کاربردها

پیش از هر چیز توجه داشته باشید ، از آن جا که لاپاراسکوپی یک روش تشخیصی – درمانی است ؛ می توان در هنگام بررسی محل مورد نظر ، در صورت وجود مشکل در آن ناحیه ، نسبت به درمان آن نیز اقدام نمود. به طور کلی از این تکنیک می توان جهت تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات ذیل بهره برد :

  • در راستای تشخیص و بررسی توده های شکمی ، علل ناباروری و همچنین علت ایجاد کننده دردهای مزمن شکمی می تواند مثمر ثمر واقع گردد.
  • به منظور تشخیص و درمان آندومتریوز ، نیز می توان از روش آن استفاده کرد.
  • لازم به ذکر است در مواردی که درمان های دارویی ، منتج به درمان آندومتریوز نشوند ، بهترین متخصص لاپاراسکوپی تهران می تواند از این طریق اقدام به مشاهده فضای داخلی لگن و تشخیص دقیق آندومتریوز نموده و در صورت وجود بافت آندومتریوز ، به کمک این تکینیک نسبت به برداشت آن نیز اقدام نماید.
  • در برخی موارد می توان به وسیله لاپاراسکوپی در تهران یا هر شهر دیگری ، فیبروئیدها را نیز تشخیص داده و آن ها را از منطقه مورد نظر برداشت نمود. مقصود از فیبروئید ، بافت ها و نسوج اضافی ای می باشد که در جداره داخلی رحم یا خارج از فضای رحم رشد می کنند و غالبا خوش خیم بوده و در واقع غیرسرطانی هستند.

 

لاپاراسکوپی

 

سایر کاربردها :

  • کیست تخمدان  از دیگر بیماری های زنان است که از طریق لاپاراسکوپی ، امکان تشخیص و برداشت آن وجود دارد.
  • در برخی موارد در حاملگی های خارج رحمی ، جهت برداشتن جنین خارج از رحم  از این تکنیک استفاده می شود.
  • تشخیص و درمان اختلالات و بیماری های مرتبط با کف لگن ؛ از جمله پرولاپس ارگان های داخل لگن ، بی اختیاری ادراری ، آبسه کبد یا لگن ، چسبندگی و التهابات لگن و مواردی از این قبیل ، از این طریق امکان پذیر می باشد.
  • بعضی از انواع غدد سرطانی ، نظیر سرطان اندام تناسلی ، را نیز می توان به کمک این روش خارج ساخت.

اقدامات قبل از عمل لاپاراسکوپی

پیش از انجام به انجام عمل جراحی بسته شکم ، افراد باید از یکسری دستورات پیروی نمایند که عبارتند از :

  • عمدتا آزمایش ، سونوگرافی و حتی در پاره ای موارد ام آر آی برای افراد تجویز می شود که باید در زمان مقرر انجام شده و نتیجه آن در اختیار بهترین دکتر لاپاراسکوپی تهران قرار داده شود.
  • افراد از 8 الی 12 ساعت پیش از انجام عمل ، باید چیزی خورده باشند. افراد باید در صورتی که دارو یا مکمل های گیاهی خاصی مصرف می کنند و همچنین چنانچه دخانیات و الکل مصرف می کنند ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارند ؛ چرا که عموما لازم است از چند وقت قبل از جراحی استعمال آن ها متوقف نمایند.

در پایان باید اشاره داشت که زمان ترخیص افراد از مرکز جراحی ، بر اساس وسعت عمل و نوع جراحی در هر فردی متفاوت خواهد بود ؛ اما در بسیاری موارد افراد چند ساعت بعد از عمل لاپاراسکوپی ترخیص می شوند یا این که توصیه می شود چند روز در مرکز جراحی بستری شوند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا