پولیپ رحم

پولیپ رحم یا آندومتر ، رشد بیش از حد سلول ها در پوشش رحم ( آندومتر ) و تشکیل توده متصل به دیواره داخلی رحم است. پوليپ ها ، معمولا غیرسرطانی ( خوش خیم ) هستند ، اگرچه برخی از آن ها می توانند سرطانی باشند یا در نهایت به سرطان تبدیل شوند ( پوليپ های پیش سرطانی ). می توانید یک یا چند پوليپ رحم داشته باشید که اغلب درون رحم قرار دارند ، اما گاهی اوقات از طریق دهانه رحم به داخل واژن می لغزند. غالبا این عارضه در زنانی اتفاق می افتد که یائسگی را پشت سر می گذارند یا سپری کرده اند ، اگرچه زنان جوان نیز می توانند به این عارضه مبتلا شوند. جهت درمان پولیپ رحم می بایست به متخصص زنان رجوع کرد. دکتر مژگان دادگر بهترین متخصص زنان تهران ، در این امر شما را کمک می کند.

 

درمان پولیپ رحم در تهران - دکتر دادگر

 

انواع پولیپ در رحم

 • پولیپ آندومتر: این عارضه در بخش های داخلی رحم افراد ، که هر ماه در دوره عادت ماهیانه ریزش می کند به وجود می آیند. توده های خوش خیم آندومتر می توانند بدون علائم باشند و یا علائمی همچون خونریزی های بین دوره و یا خونریزی های شدیدی را به همراه خود داشته باشند.  یکی از عوارض ناشی از پوليپ آندومتر ( پولیپ رحم) گرفتگی و مانع عادت ماهیانه در افرد می باشد.
 •  پوليپ دهانه رحم: توده های رحمی در بخش های داخلی رحم و دهانه آن و همچنین ورودی رحم در قسمت بالایی واژن رخ می دهد. تنها علائم ناشی از آن لکه بینی در دوره عادت ماهیانه افراد به خصوص در زمان مقاربت می باشد.

علائم وجود پولیپ رحم

 • ناباروری
 • خونریزی قاعدگی نامنظم
 • خونریزی واژن پس از یائسگی
 • خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • دوره های قاعدگی بیش از حد سنگین

لازم به ذکر است که به دنبال پیدایش پولیپ رحم  ؛ بعضی از خانم ها ، فقط خونریزی یا لکه بینی مختصری خواهند داشت و برخی دیگر از بانوان نیز ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند.

علت بروز پولیپ در بافت رحم چه می باشد ؟

پزشکان متخصص زنان و زایمان ، دقیقا نمی دانند چرا زنان به پولیپ رحم  مبتلا می شوند ؛ البته به نظر می رسد عوامل هورمونی در این امر نقش دارند. باید اشاره داشت که توده های رحم ، به استروژن حساس هستند و در پاسخ به استروژن رشد می کنند. توجه داشته باشید که به طور کلی پوليپ های رحم ؛ ممکن است به دلیل چاقی ، فشار خون بالا ، مصرف تاموکسیفن ( داروی سرطان پستان ) و قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شوند.

تشخیص توده های خوش خیم در رحم بانوان

اگر دکتر زنان و زایمان خوب در تهران ، به پولیپ رحم مشکوک باشد ، ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد :

 • سونوگرافی داخل واژن : دستگاهی باریک و گرز مانند که در واژن قرار می گیرد و تصویری از رحم و فضای داخلی آن تهیه می کند. پزشک ممکن است توده ها را به وضوح مشاهده کند یا ممکن است توده ها را به عنوان ناحیه ای از بافت آندومتر ضخیم شده شناسایی کند.
 • بیوپسی آندومتر : پزشک ، ممکن است از یک مکش در داخل رحم استفاده کند. پولیپ رحم  ممکن است با بیوپسی آندومتر تأیید شود.
 • هیستروسونوگرافی : آب نمک ( شور ) با یک لوله کوچک به داخل رحم تزریق می شود. سرم نمکی حفره رحم را باز می کند تا پزشک دید واضح تری از داخل رحم داشته باشد.
 • هیستروسکوپی : طی هیستروسکوپی ؛ پزشک ، هیستروسکوپ را از واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند. این ابزار به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم را بررسی کند.

بیشتر پولیپ های رحم ، غیرسرطانی هستند ؛ اما برخی از تغییرات پیش سرطانی رحم یا سرطان رحم ، به صورت توده ظاهر می شوند. پزشک برای اطمینان از ابتلا به سرطان ، نمونه ای از بافت را برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال می کند.

درمان توده های رحم در تهران

به منظور درمان پولیپ رحم در تهران ، بهترین متخصص زنان تهران ممکن است موارد زیر را توصیه کند :

 • انتظار هوشیارانه : پولیپ های کوچک و بدون علائم ممکن است به خودی خود برطرف شوند. درمان پولیپ های کوچک ، غیر ضروری است ؛ مگر این که در معرض خطر سرطان رحم باشید.
 • دارو : برخی از داروهای هورمونی ممکن است ، علائم پولیپ را کاهش دهند ؛ اما مصرف چنین داروهایی در بهترین حالت معمولا یک راه حل کوتاه مدت است.
 • کورتاژ : دکتر زنان خوب در تهران ، برای برداشت پولیپ رحم ، بافت دیواره های داخلی رحم از یک ابزار فلزی بلند به نام کورت استفاده می کند. بافت یا پولیپ های برداشته شده ممکن است برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر.

 

درمان پولیپ رحم در تهران - دکتر دادگر

 

اختلال در سیکل و روند قاعدگی با وجود پولیپ

نامنظم بودن چرخه قاعدگی یا وقوع پریودی پیش بینی نشده از رایج ترین علائمی هستند که عارضه پولیپ رحم به دنبال دارد. عادت ماهیانه در اکثر زنان بین 4 الی 7 روز ادامه پیدا می کند و پریودی آنان به طور معمول هر 28 روز وقوع می یابد. اما می توان گفت که یک دوره قاعدگی نرمال در یک فاصله زمانی 21 الی 35 روز نمود پیدا می کند. تقریبا نیمی از زنانی که به پولیپ دچار هستند ، چنین نظمی را در روند قاعدگی خود مشاهده نمی کنند. به علاوه ممکن است پولیپ ها باعث خونریزی میان دو دوره پریودی شوند یا در زمان پریودی خونریزی شدیدی را به همراه داشته باشند ، که باید به بهترین پزشک زنان در تهران مراجعه کنند.

عوارض پولیپ رحم

اکثر پولیپ های رحمی ، سرطانی نیستند ؛ اما این احتمال وجود دارد که تعداد اندکی از آن ها ، به غده سرطانی تبدیل شوند. احتمال بروز این مورد برای کسانی که در دوران یائسگی هستند ، بسیار بیشتر است. به علاوه پولیپ رحمی می تواند در روند باروری اختلال ایجاد نماید و به عبارتی مانع بارداری فرد شود. به این خاطر که پولیپ ها از لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم جلوگیری کرده و یا لوله های فالوپ یا دهانه رحم را مسدود می سازند. برخی از مطالعات نشان داده اند که برداشتن پولیپ ها از رحم ، به بارداری زنان کمک می کند. اما همچنان مصداق شفاف و مطمئنی نیست که نشان دهد این روند برای تمامی بانوان کارآمد است.

تفاوت پولیپ با فیبروم رحمی

پولیپ رحم و فیبروئیدها ، شباهت هایی با یکدگیر دارند اما از یک سری جوانب نیز تفاوت هایی میان آن دو دیده می شود. فیبروئیدها به سبب رشد بیش از حد ماهیچه های داخلی دیواره رحم نمود می یابند. در حالی که علت بروز پولیپ ها رشد غیرطبیعی بافت پوششی داخل رحم است. همچنین در عین حال عدم تعادل هورمونی بدن به خصوص در اثر اتفاده از داروهای هورمونی می تواند یکی از عوامل تشکیل پولیپپ باشد.  فیبروم رحمی همچون پولیپ می تواند خونریزی شدیدی را همراه داشته باشد اما علاوه بر آن باعث درد ، یبوست و دشواری در ادرار می شوند. تست های تشخیصی هر دو عارضه مذکور ، یکسان هستند. بنابراین متخصص زنان با انجام تست ، بررسی علائم نمود یافته و ارزیابی مشخصه های عامل غیر طبیعی ، پولیپ رحم یا فیبروم را شناسایی نموده و روند درمانی مناسب را اتخاذ می کند.

سوالات متداول پولیپ رحم و پاسخ دکتر دادگر

 • آیا این عارضه سبب سقط جنین خواهد شد؟

پوليپ موجود در دهانه رحم می تواند سبب بروز اختلال در بارداری و افزایش سقط جنین نیز شود. برای داشتن یک دوره بارداری کم خطر نیاز به یک رحم با بافت های سالم می باشد. بنابراین وجود این عارضه می تواند ، خطر احتمال سقط جنین را بسیار افزایش دهد.

 • آیا وجود پولیپ رحم خطرناک است؟

رشد بسیار زیاد سلول ها در رحم در بروز پوليپ های بدخیم و کم عارضه موثر بوده ، که در برخی موارد ممکن است سبب بروز سرطان در بیماران شوند.

 • آیا پولیپ تاثیر مستقیمی در نازایی بانوان دارد؟

پولیپ ها در بسیاری از افراد بسیار کوچک و ناچیز بوده و تاثیرات ناشی از آن با عوارض شدید و غیر قابل جبران همراه نخواهد بود. در صورتی که پولیپ های بزرگ تر تاثیر مستقیمی بر نواحی مختلف ناحیه تناسلی بانوان داشته و سبب نازایی و ایجاد اختلال در بارداری آن ها خواهد شد.

 • آیا می توان از بروز این مشکل پیشگیری کرد ؟

هیچ راه قطعی برای پیشگیری از تشکیل توده وجود ندارد. اگر اضافه وزن زیادی دارید ، با کم کردن میزان قابل توجهی از وزن خود ، می توانید ریسک وقوع پولیپ رحمی را کاهش دهید. در نظر داشته باشید که پس از درمان ، این عارضه ها می توانند برگشت پذیر باشند ؛ بنابراین حتما به طور منظم در جلسات چک آپ شرکت کنید.

 • درمان پوليپ هاي رحمي در دختران چگونه انجام می شود؟

پزشک پولیپ رحم دختران را با هورمون تراپی و داروهای متنوع به منظور کنترل و درمان بیماری استفاده خواهد کرد. در طی درمان این افراد باید سونوگرافی را به منظور کنترل توده ها مرتبا تحت نظر بهترین پزشک زنان در تهران ، انجام دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
الهام حسینی
الهام حسینی
2 ماه ها گذشته

من دو بار پولیپ رحمم رو با روش هیستروسکوپی خارج کردم آزمایش پاتولوژی هم هربار بدون مشکل بوده و تشخیص به هورمونی بودن پولیپ دادند اما الان دوباره برای بار سوم و بعد از 7 ماه پولیپم عود کرده آیا باز هم باید حتما جراحی و خارج کردن پولیپ افاق بیافتد؟
پولیپ بزرگ در حدود 2 سانت است اما عوارضی برای من ایجاد نکرده

drdadgar15
drdadgar15
1 ماه گذشته
پاسخ دادن به  الهام حسینی

نه اگر سن بالا ندارید وعوارضی هم ندارید میتوانید فقط چکاپهای منظم هر ۶ماه بشوید

پیمایش به بالا