آتروفی واژن

بعد از دوره یائسگی در خانم ها، به دلیل کاهش هورمون استروژن، تغییراتی در ساختار و عملکرد واژن ایجاد می شود. رطوبت و ضخامت موکوس محافظت کننده واژن کاهش پیدا می کند و این موضوع، باعث کاهش لغزندگی و تغییراتی در واژن می شود. آتروفی واژن علت تمام این مشکلات است. علائم خشکی واژن یا همان آتروفی ، می تواند تأثیرات نامطلوبی روی روحیه شخص و رابطه جنسی بگذارد. از همین رو دکتر مژگان دادگر یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان تهران با ارائه توضیحاتی مفید سعی دارد تا آگاهی افراد را نسبت به این عارضه افزایش دهد و سلامت جامعه را بهبود بخشد. پس با ما همراه باشید.

آتروفی واژن - دکتر دادگر

تغییرات واژن بعد از یائسگی شامل موارد زیر است:

  • کاهش کلاژن
  • نازک شدن دیواره واژن
  • کاهش خاصیت ارتجاعی واژن
  • کاهش جریان خون واژن

خشک شدن دیواره واژن بعد از زایمان

انقباض عضلات واژن در هنگام زایمان، باعث کشیدگی و باز شدن دیواره واژن می شود. این موضوع روی قدرت عضلات واژن تأثیر منفی دارد. واژنی که دارای خاصیت ارتجاعی کافی نباشد (واژن گشاد)، لذت جنسی هر دو طرف را هنگام برقراری رابطه جنسی کاهش می دهد. بعضی از خانم ها بعد از زایمان از مشکلاتی مانند درد هنگام رابطه جنسی، بی اختیاری ادرار یا حتی مشکلات اجابت مزاج رنج می برند. برخی از خانم ها نیز بعد از زایمان قادر نیستند تامپون را به خوبی در واژن نگه دارند و هنگام رابطه جنسی، صدای حرکت هوا در داخل واژن آن ها ایجاد می شود.

تشخیص آتروفی واژن

خانم هایی که علائم ذکر شده در بالا را دارند، به احتمال زیاد از آتروفی واژن رنج می برند. بهتر است این خانم ها به متخصص زنان مراجعه کنند تا به صورت تخصصی درمان شوند. علائم آتروفی واژن را نیز مانند سایر بیماری (مثل عفونت واژینال) باید جدی گرفت و درمان کرد.

لیزر برای درمان خشکی واژن در تهران

درمان آتروفی واژن در تهران

جوانسازی واژن با لیزر، بسیاری از مشکلات را درمان می کند. درمان بی اختیاری ادرار (نشت ادرار بعد از عطسه یا سرفه)، درمان گشادی واژن، درمان مشکلات عملکردی واژن، کاهش قطر واژن و بهبود تحریک پذیری در هنگام رابطه جنسی از فواید لیزردرمانی واژن است. لیزر زیبایی واژن از نوع اربیوم، بدون ایجاد عوارض و آسیب رساندن به واژن، تمام علائم آتروفی واژن را درمان می کند.

آتروفی در پاپ اسمیر نشان داده می شود؟

برای اینکه خشکی واژن تشخیص داده شود و روش درمانی مناسب برای آن انتخاب شود ، پزشک سن بیمار ، علائم و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می کند. پزشک با پرسیدن سوالاتی مانند آِا دوران یائسگی شروع شده است یا خیر ، آیا علائم یائسه شده را تجربه می کنید یا خیر ، اینکه آیا بیمار در دوران شیردهی قرار دارد یا خیر ، یا اینکه دارای قاعدگی های نامنظم است یا خیر سوالاتی می پرسد.
زمانی که پزشک به وجود آتروفی واژن مشکوک می شود ، برای تشخیص مشکل مراجعه کننده ، معاینات لگنی انجام می دهد تا علائمی مانند خشکی ، قرمزی و نازک شدن بافت واژن و غیره را بررسی کند. در صورتی که فرد یائسه شده بعد از نزدیکی دچار خونریزی شود ، احتمال وجود خطر جدی تر وجود داشته و از همین رو نیاز است تا آزمایشات دقیق تری مانند تست پاپ اسمیر انجام پذیرد.

توضیحات دکتر دادگر در خصوص لیزر آتروفی واژن در تهران

رابطه جنسی مرتب و مکرر ساده ترین درمان خانگی آتروفی واژن

یکی از موثر ترین و ساده ترین روش های درمان خانگی خشکی واژن برقراری رابطه جنسی مکرر می باشد. واژن بانوان با تحریک شدن مرطوب می شود و همین موضوع باعث می شود در درمان خشکی مهبل تاثیر بسزایی داشته باشد. اما اگر در زمان برقراری رابطه جنسی احساس درد و سوزش می کنید و در حین رابطه به دلیل خشک بودن زیاد واژن احساس ناراحتی می کنید بهتر است از روش های درمانی مانند لیزر آتروفی واژن استفاده کنید تا نتایجی مطلوب و موثر را به دست آورید.
این نکته را به یاد داشته باشید برای برقراری رابطه جنسی با وجود خشکی مهبل حتما از کرم های نرم کننده و ژل های مناسب استفاده کنید. خشکی شدید مهبل در صورت عدم درمان می تواند موجب بروز مشکلات بزرگتری مانند زخم واژینال یا خونریزی پس از رابطه جنسی شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا