آتروفی واژن

بعد از دوره یائسگی در خانم ها، به دلیل کاهش هورمون استروژن، تغییراتی در ساختار و عملکرد واژن ایجاد می شود. رطوبت و ضخامت موکوس محافظت کننده واژن کاهش پیدا می کند و این موضوع، باعث کاهش لغزندگی و تغییراتی در واژن می شود. آتروفی واژن علت تمام این مشکلات است. علائم خشکی واژن یا همان آتروفی ، می تواند تأثیرات نامطلوبی روی روحیه شخص و رابطه جنسی بگذارد. از همین رو دکتر مژگان دادگر یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان تهران با ارائه توضیحاتی مفید سعی دارد تا آگاهی افراد را نسبت به این عارضه افزایش دهد و سلامت جامعه را بهبود بخشد. پس با ما همراه باشید.

 

آتروفی واژن - دکتر دادگر

 

تغییرات واژن بعد از یائسگی شامل موارد زیر است:

  • کاهش کلاژن
  • نازک شدن دیواره واژن
  • کاهش خاصیت ارتجاعی واژن
  • کاهش جریان خون واژن

خشک شدن دیواره واژن بعد از زایمان

انقباض عضلات واژن در هنگام زایمان، باعث کشیدگی و باز شدن دیواره واژن می شود. این موضوع روی قدرت عضلات واژن تأثیر منفی دارد. واژنی که دارای خاصیت ارتجاعی کافی نباشد (واژن گشاد)، لذت جنسی هر دو طرف را هنگام برقراری رابطه جنسی کاهش می دهد. بعضی از خانم ها بعد از زایمان از مشکلاتی مانند درد هنگام رابطه جنسی، بی اختیاری ادرار یا حتی مشکلات اجابت مزاج رنج می برند. برخی از خانم ها نیز بعد از زایمان قادر نیستند تامپون را به خوبی در واژن نگه دارند و هنگام رابطه جنسی، صدای حرکت هوا در داخل واژن آن ها ایجاد می شود.

تشخیص آتروفی واژن

خانم هایی که علائم ذکر شده در بالا را دارند، به احتمال زیاد از آتروفی واژن رنج می برند. بهتر است این خانم ها به متخصص زنان مراجعه کنند تا به صورت تخصصی درمان شوند. علائم آتروفی واژن را نیز مانند سایر بیماری (مثل عفونت واژینال) باید جدی گرفت و درمان کرد.

لیزر برای درمان خشکی واژن در تهران

 

درمان آتروفی واژن در تهران

جوانسازی واژن با لیزر، بسیاری از مشکلات را درمان می کند. درمان بی اختیاری ادرار (نشت ادرار بعد از عطسه یا سرفه)، درمان گشادی واژن، درمان مشکلات عملکردی واژن، کاهش قطر واژن و بهبود تحریک پذیری در هنگام رابطه جنسی از فواید لیزردرمانی واژن است. لیزر زیبایی واژن از نوع اربیوم، بدون ایجاد عوارض و آسیب رساندن به واژن، تمام علائم آتروفی واژن را درمان می کند.

آتروفی در پاپ اسمیر نشان داده می شود؟

برای اینکه خشکی واژن تشخیص داده شود و روش درمانی مناسب برای آن انتخاب شود ، پزشک سن بیمار ، علائم و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می کند. پزشک با پرسیدن سوالاتی مانند آِا دوران یائسگی شروع شده است یا خیر ، آیا علائم یائسه شده را تجربه می کنید یا خیر ، اینکه آیا بیمار در دوران شیردهی قرار دارد یا خیر ، یا اینکه دارای قاعدگی های نامنظم است یا خیر سوالاتی می پرسد.
زمانی که پزشک به وجود آتروفی واژن مشکوک می شود ، برای تشخیص مشکل مراجعه کننده ، معاینات لگنی انجام می دهد تا علائمی مانند خشکی ، قرمزی و نازک شدن بافت واژن و غیره را بررسی کند. در صورتی که فرد یائسه شده بعد از نزدیکی دچار خونریزی شود ، احتمال وجود خطر جدی تر وجود داشته و از همین رو نیاز است تا آزمایشات دقیق تری مانند تست پاپ اسمیر انجام پذیرد.

دلیل خشکی واژن بعد از یائسگی

همانطور که می دانید آتروفی واژن می تواند درد و ناراحی در طول رابطه جنسی برای افراد ایجاد نماید و احتمال عفونت واژن را نیز افزایش دهد. از سویی دیگر کاهش سطح تولید استروژن باعث نازک شدن لایه های داخلی مجاری ادراری شده و به دنبال آن شانس تکرر ادرار و عفونت های ادراری را افزایش می دهند.

این علائم و نشانه ها به عنوان سندروم یائسگی یا GMS معرفی می شود. به دنبال این عارضه زنان ممکن است خونریزی بعد از رابطه جنسی یا سوزش و خارش را احساس کنند. این علائم قطعا می توانند بر روی لذت جنسی افراد و همچنین تجربه احساس خوب فرد نسبت به خود را تاثیر بگذارد. البته هر خانمی در دوران یائسگی خود علائم متفاوتی را تجربه خواهد کرد یا حتی ممکن است هر کدام از علائم با شدت متفاوتی در افراد ظاهر گردد.

درمان خشکی واژن در یائسگی

در اغلب موارد متخصص زنان و زایمان برای درمان آتروفی واژن در یائسگی ، مرطوب کننده یا روان کننده واژن را به افراد توصیه می کند. دارو های حاوی استروژن نیز می توانند به درمان این مشکل کمک نمایند. این دارو ها به صورت کرم واژینال ، قرص یا چسب هورمونی در اختیار افراد قرار می گیرد. استروژن خوراکی در طول دوران یائسگی برای درمان گر گرفتگی و خشکی واژن استفاده می گردد. اما معمولا برای کسانی که در گذشته به سرطان دچار شده بودند ، به هیچ عنوان تجویز نمی گردد. چنانچه به سرطان مبتلا نبوده اید و نیستید نیز استروژن و پروژسترون ممکن است برای شما تجویز گردد. خانم ها در زمان یائسگی باید فعالیت جنسی منظم داشته باشند تا بافت های واژن سالم باقی بمانند و فرد به مشکلاتی همچون آتروفی یا همان خشکی واژن دچار نشوند.

توضیحات دکتر دادگر در خصوص لیزر آتروفی واژن در تهران

 

رابطه جنسی مرتب و مکرر ساده ترین درمان خانگی آتروفی واژن

یکی از موثر ترین و ساده ترین روش های درمان خانگی خشکی واژن برقراری رابطه جنسی مکرر می باشد. واژن بانوان با تحریک شدن مرطوب می شود و همین موضوع باعث می شود در درمان خشکی مهبل تاثیر بسزایی داشته باشد. اما اگر در زمان برقراری رابطه جنسی احساس درد و سوزش می کنید و در حین رابطه به دلیل خشک بودن زیاد واژن احساس ناراحتی می کنید بهتر است از روش های درمانی مانند لیزر آتروفی واژن استفاده کنید تا نتایجی مطلوب و موثر را به دست آورید.
این نکته را به یاد داشته باشید برای برقراری رابطه جنسی با وجود خشکی مهبل حتما از کرم های نرم کننده و ژل های مناسب استفاده کنید. خشکی شدید مهبل در صورت عدم درمان می تواند موجب بروز مشکلات بزرگتری مانند زخم واژینال یا خونریزی پس از رابطه جنسی شود.

داروی مورد استفاده در آتروفی واژن

یکی از دارو های استفاده شده برای درمان خشکی واژن ، اتروژستان می باشد. این محصول قادر است باعث تولید هورمون استروژن در بدن شود که می توان آن را به صورت کرم نیز استفاده کرد. این ماده بر روی منطقه واژینال استفاده شده و با تسکین علائم به وجود آمده بر اثر آتروفی واژینال ، مانند خشکی ، التهاب ، خونریزی ناگهانی و درد کمک می کند.
از دیگر دارو هایی که می توان برای درمان آتروفی واژن استفاده کرد ، می توان به کرم ها و ژل های حاوی استروژن ، لوبریکانت ها ، کپسول های واژیال حاوی استروژن و سایر محصولات موضعی اشاره کرد. تمامی این محصولات می توانند باعث تسکین علائم و نشانه های خشکی در واژن شود. اما باید به یاد داشته باشید ممکن است مشکل شما را برای همیشه درمان نکنند. از همین رو توصیه می شود تا پیش از انجام هر کاری با متخصص زنان و زایمان انتخابی خود صحبت کنید چرا که تنها پزشک است که می تواند بر اساس علائم و شدت آتروفی واژن دارو های مناسب را تجویز کند.

به یاد داشته باشید با استفاده از لیزر درمان کننده خشکی واژن می توانید این مشکل را در کسری از ثانیه و تنها در چند جلسه کوتاه برای همیشه درمان کنید و به نتیجه مطلوب خود برسید. پس بهتر است در انتخاب راه درمان با دکتر خود به خوبی مشورت کنید تا وی بهترین راه درمان را به شما ارائه دهد.

پماد برای آتروفی واژن یا درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن ، یکی از موضوعات داغ و بسیار مهم برای بسیاری از خانم ها به خصوص کسانی که در دوران یائسگی خود قرار دارند و این مسئله باعث رنجش آنها می شود. احساس خشکی در ناحیه واژن می تواند مشکلات بزرگی را از قبیل ایجاد مشکل در روابط جنسی ، عدم راحتی و حتی ایجاد خواب آلودگی و ناراحتی در زنان شود. اما نگران نباشید با استفاده از روش های درمانی مختلفی می توان سریعا از شر این مشکل خلاص شد و به زندگی نرمال خود بازگشت.

یکی از روش های درمانی که پزشکان برای این بیماری تجویز می کنند پماد های درمانی است. پماد هایی که برای آتروفی واژن ساخته شده اند حاوی عناصر مرطوب کننده و مغذی برای ناحیه واژن می باشند و می توانند به تعادل رطوبتی واژن کمک شایانی نمایند و تسکین بخش علائم مشکل خشکی واژن باشند. استفاده از پماد های درمان خشکی مهبل می تواند به زنان کمک کند تا راحتی و لذت بیشتر را در زندگی جنسی شان تجربه کنند و از تغییراتی که در بدنشان به وجود آمده است ناراحت نشوند.

درمان خشکی واژن با لیزر

لیزر مونالیزا یکی از لیزر های پرقدرت و موثر برای درمان آتروفی واژن می باشد که با اقداماتی که از سوی پزشکان انجام می وشد این امر به سهولت قابل انجام بوده و نتایج خوبی را به دنبال دارد. در واقع اشعه لیزر تا پنج دقیقه بر روی محل باقی می ماند و باعث می شود تا این موضوع به طور کلی درمان گردد. خوش بختانه تاثیر بی نظیری که لیزر بر روی بافت های این ناحیه می گذارد می تواند از خشک شدن واژن به مدت طولانی جلوگیری کند ، به عبارتی دیگر این عارضه را برای همیشه درمان نماید.

تخمدان آتروفیک یعنی چه

تخمدان آتروفیک به شرایطی گفته می شود که حجم و عملکرد تخمدان‌ها کاهش یابد. تخمدان‌ها سازنده هورمون‌های جنسی مؤنث، یعنی استروژن و پروژسترون هستند و نقش کلیدی در عملکرد سیستم تناسلی زنانه دارند. در صورتی که تخمدان‌ها دچار آتروفی شوند، میزان تولید این هورمون‌ها کاهش می‌یابد. تخمدان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند تغییرات سنی ، عوامل ژنتیکی، تحریک هورمونی ناصحیح، جراحی تخمدان و یا درمان‌های برخی بیماری‌ها آتروفی شوند.
علائم تخمدان آتروفیک ممکن است شامل قطع دوره‌های قاعدگی، خشکی و التهاب واژن، کاهش لذت جنسی، اختلال در خواب، تغییرات خلق و خو، احساس ناگهانی گرمی در صورت و غیره باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا