جراح و متخصص زنان

بهترین جراح و متخصص زنان

جراح و متخصص زنان ، پزشکی است که قادر به تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان و همچنین اختلالات مربوط به باروری می باشد.

ایشان در حوزه زنان و زایمان ، دوره های آموزشی لازم را سپری نموده و با توجه به نوع فلوشیپی که اخذ نموده اند ، می توانند در هر یک از زمینه های انکولوژی زنان ، لاپاراسکوپی ، اختلالات کف لگن در زنان و ناباروری فعالیت نمایند.

لازم به ذکر است که جراح و متخصص زنان ، پزشکی است که از توانایی لازم برای جراحی و درمان مشکلات و بیماری های زنان ، زایمان و درمان اختلالات باروری ؛ برخوردار است.

از این رو می توان گفت که در راستای حفظ سلامت بانوان ، نقش پررنگی ایفاء می کند و می تواند با افزایش سطح آگاهی خانم ها در زمینه هایی نظیر بیماری های زنان ٬ بیماری های جنسی ٬ مشاوره قبل از بارداری ٬ مراقبت های بعد از بارداری و همچنین آموزش نیازهای مراقبتی به آن ها ، ریسک ابتلا به بیماری ها و سرطان های رایج در میان زنان را کاهش دهد.

متخصصین زنان پس از سپری نمودن دوره پزشکی عمومی ؛ با بیماری های زنان و اندام تناسلی آن ها  آشنا شده و مهارت های لازم را در این زمینه ها کسب می نمایند.

به طور کلی ، شرایط فیزیولوژی بدن بانوان به گونه ای است که سبک زندگی و حاملگی می تواند آن ها را در معرض ابتلا به بیماری های زنانه قرار دهد.

بنابراین مراجعات منظم و ادواری به متخصص زنان ، برای همه خانم ها الزامی می باشد.

جراح و متخصص زنان

اهمیت مراجعه به جراح و متخصص زنان

همه خانم ها در صورت مواجهه با بیماری هایی در این حوزه می بایست جهت درمان خود ، بلافاصله به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

چرا که عدم درمان به موقع ، می تواند آن ها را در معرض بیماری های جدی تری از قبیل نازایی و غیره قرار دهد.

برخلاف باور عموم که گمان می کنند ، تنها خانم های متأهل باید به متخصص زنان مراجعه نمایند ؛ باید گفت که همه خانم هایی که در رده سنی 20 الی 70 سال قرار دارند ؛ بایستی به طور منظم و حداقل سالیانه یک مرتبه به منظور چکاپ و انجام برخی آزمایشات ، همچون تست پاپ اسمیر یا تجویز واکسن HPV ، به متخصص زنان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که امروزه فراگیر شدن بیماری های زنان ، ناباروری و ابتلا به بیماری های عفونی و مقاربتی از قبیل زگیل و تبخال تناسلی ، هپاتیت و غیره ؛ مراجعه منظم به متخصص زنان را جهت پیشگیری از ایجاد و رشد ناگهانی بیماری های عفونی و غدد سرطانی و پیشروی ناباروری ؛ ضروری می سازد.

دلایل مراجعه به متخصص زنان

خانم ها در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های غیرطبیعی در اندام تناسلی ، بهم ریختن نظم عادت ماهیانه ، اختلالات در نواحی شکم و لگن و مشکل در دفع ادرار و غیره ؛ می بایست سریعا به متخصص زنان مراجعه نمایند.

زیرا علائم مذکور می توانند خطر آفرین بوده و در دراز مدت بر سلامت و باروری آن ها تاثیر سوء بگذارند ، لذا تاخیر در درمان بیماری ها و اختلالات زنان ممکن است به مشکلات غیرقابل جبرانی ، منتج گردد.

حوزه فعالیت متخصص زنان

حوزه کاری متخصص زنان ، بسیار گسترده می باشد. ایشان می توانند بر حسب دوره های آموزشی پزشکی ای که طی نموده اند و فلوشیپی که اخذ نموده اند ؛ در چندین زمینه به فعالیت بپردازند.

 • حوزه تشخیص :

متخصص زنان در وهله اول ، موظف به تشخیص نوع مشکل بیمار می باشد.

بنابراین متخصص زنان باید در ابتدا با مشاوره بیمار و پس از معاینه وی و بررسی نتیجه آزمایشات ، مشکل بیمار را شناسایی نماید تا به این ترتیب بتواند روند درمان را پیش بگیرد.

 • حوزه درمان :

جراح و متخصص زنان ، می تواند پس از تشخیص اختلالات و عارضه های زنان ؛ پروسه درمان را آغاز نموده و فرد را در طول فرآیند درمان ، یاری دهد.

در ذیل برخی از مهم ترین خدمات درمانی متخصص زنان را ذکر نموده ایم :

 • درمان بیماری های دوران بلوغ
 • درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان
 • درمان بیماری های مقاربتی
 • درمان عفونت و بیماری های مقاربتی
 • درمان برخی از انواع سرطان
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • درمان کیست تخمدان
 • درمان فیبروم رحمی
 • تنظیم سیکل ماهیانه
 • ارائه مراقبت های بارداری
 • درمان نازایی
 • درمان عوارض یائسگی

دکتر مژگان سادات دادگر ، جراح و متخصص زنان و بهترین متخصص زنان در تهران می باشند و به عنوان یکی از بهترین پزشکان فوق تخصص زنان و زایمان در شمال استان تهران به شمار می روند ؛ شما همراهان محترم می توانید جهت تشخیص و درمان بیماری های این حوزه با فراغ خاطر به مطب ایشان مراجعه نمایید.

از چه زمانی باید به جراح و متخصص زنان مراجعه نمود ؟

بر خلاف تصورات عموم مردم که گمان می کنند ، تنها خانم ها متاهل ؛ ملزم به مراجعه به متخصص زنان می باشند ، باید گفت که این یک باور کاملا غلط است و متاسفانه در گذشته به دلیل تبعیت از آن ؛ شاهد افزایش بروز بیماری های زنان و حتی در برخی موارد ، ناباروری در بانوان پس از تاهل بودیم.

بنابراین به دلیل حساسیت و پیچیدگی بالای اندام تناسلی زنان ؛ کلیه خانم ها پس از رسیدن به بلوغ جنسی ، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند و تحت معایناتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، قرار گیرند :

 • ارزیابی و معاینه بالینی
 • آزمایش خون
 • معاینات خاص و تست پاپ اسمیر
 • تزریق واکسن ویروس زگیل تناسلی ( HPV )
 • و غیره

لذا به بانوان عزیز ، توصیه می شود به دلیل تفکرات نادرست و خجالت و شرم ؛ از مراجعه به متخصص زنان غافل نشوند و حتما جهت انجام ویزیت و چکاپ ، طی ادوار منظم زمانی ( دختران مجرد ، حداقل سالیانه یک مرتبه و زنان متاهل ، حداقل هر 6 ماه یکبار ) به پزشک جراح و متخصص زنان رجوع نمایند.

جراح و متخصص زنان

در چه مواردی مراجعه به متخصص زنان ضروری می باشد ؟

به طور کلی در پی مواجهه با هر یک از موارد ذیل مراجعه به متخصص زنان ، ضرورت ویژه ای خواهد یافت :

اختلالات قاعدگی و بهم خوردن سیکل ماهیانه

رنگ غیرطبیعی و بوی نامطبوع ترشحات واژن

سوزش و خارش در اندام جنسی

درد در نواحی لگن و اندام تناسلی

انواع جوش و زگیل تناسلی

درد و هر گونه فرم غیرطبیعی در پستان ها و اندام جنسی

لازم به ذکر است که در صورت رویارویی با هر یک از موارد فوق حتما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه شده و در صورت نیاز ، روند درمان آغاز گردد تا بدین ترتیب از ظهور بیماری های زنان و انواع سرطان مربوط به زنان پیشگیری گردد.

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed here.