عفونت های شایع دوران بارداری

در دوران بارداری ، اثرات بالقوه عفونت ، هم برای مادر و هم برای جنین باید در نظر گرفته شود. زنان باردار در افزایش خطر ابتلا به برخی از عفونت ها به علت تغییرات فیزیولوژیک بارداری هستند. عفونت ممکن است با عوارض حاملگی همراه شود و برخی از عفونت های مادر به جنین منتقل شوند. ما در این مقاله از سایت دکتر مژگان دادگر یکی از برترین جراحان و متخصصان زنان و زایمان تهران ، قصد داریم در خصوص عفونت های دوران بارداری و شایع ترین آن ها صبحت کنیم. اگر باردار هستید و نگران این موضوع هستید که به عفونت دچار شوید و فرزندتان نیز به آن دچار شود توصیه می کنیم این مقاله را با دقت بخوانید. 

 

عفونت های دوران بارداری - دکتر دادگر

 

عفونت های دوران بارداری

هنگام تعیین درمان ، اثرات بالقوه بر روی جنین و بارداری که در هر سه ماهه بارداری اثرات متفاوتی رو شامل می شود باید در نظر گرفته شود. در این مقاله اثرات عفونت های شایع که نیاز به ملاحظات ویژه در بارداری است و عفونتی که می تواند به صورت عمودی انتقال یابد و می تواند در utero و پری ناتال باعث عفونت منجر به نقص هنگام تولد شود بررسی میگردد.(از جمله عفونت های کلاسیک TORCH).

ملاحظات بارداری با عفونت های شایع

عفونت های دستگاه ادراری
باكتريوری راجعه و پیلونفریت در دوران بارداری شایع تر است. آرامش عضلات و اتساع حالب گه با حاملگی افزایش پیدا میکند گرایش عفونت رو زیاد میکند. غربالگری و درمان عفونت های دستگاه ادراری دوران بارداری نسبت به جمعیت عمومی شدیدتر هستند. رهنمودهای آمریکا در خصوص بیماری های عفونی جامعه ، توصیه می کند که غربالگری جهانی زنان باردار دارای عفونت ادراری بدون علامت با باکتری در کشت ادرار در اوایل حاملگی و غربالگری تناوبی در زنان با کشت مثبت در دوران بارداری انجام شود . زمانی تشخیص داده میشود ، اگر بیشتر و یا مساوی 10 واحد کلونی متشکل از uropathogen یا بیشتر یا برابر با 10 به توان 4 گروه (GBS) در کشت ادرار وجود داشته باشد.

آنفولانزا
زنان باردار تمایل شدیدی به داشتن بیماری و مرگ و میر از آنفلوانزا نسبت به
جمعیت عمومی دارند. این موضوع به علت تغییرات فیزیولوژیک بارداری از جمله کاهش ظرفیت ریه ، افزایش مصرف اکسیژن و کاهش سطح ایمنی استدلال می شود. عفونت در سه ماهه اول ، خطر نقص های هنگام تولد را افزایش می دهد و آنفلوانزا مادری باعث افزایش خطر سقط خوبه خودی جنین ، زایمان زودرس ، نوزاد کوچک با توجه به سن بارداری و مرگ جنینی می شود. واکسیناسیون آنفلوانزا برای تمام زنان باردار در طول فصل آنفلوانزا توصیه می شود. واکسیناسیون در دوران بارداری باعث حفاظت نوزاد برای چندین ماه پس از تولد می شود و ايمونوگلوبولين های ضدآنفلوانزا به نوزادان از طریق شیر مادر منتقل می شود. زنان باردار نباید واکسن آنفولانزا زنده ضعیف شده دریافت کنند.

زنان باردار مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا درمان ضد ویروسی دریافت خواهند کرد به دلیل اینکه عوارض مرگ و میر را کاهش دهد. اگر چه درمان در داخل 2 روز پس از بروز علائم بهترین جواب را میدهد ، پس از 2 روز از بروز نشانه باز هم سودمند است. مهار کننده های نورآمینید از را می تواند در بارداری استفاده شود و دوز و طول درمان مانند بزرگسالان غیر باردار هستند. Oseltamivir در بارداری ترجیح داده میشود به علت اینکه جذب سیستمیک بارداری بیشتری دارد.

واژينيت

واژينيت یکی از مهم ترین عفونت های دوران بارداری است. 3 علل اصلی واژینیت عبارتند از واژینوز باکتریال (BV) ، كانديدا ، و تریکومونیازیس.

هپاتیت ب

هپاتیت B می تواند باعث عفونت های حاد و مزمن شود. غربالگری جهانی باردار زنان برای هپاتیت مزمن B در اولین بازدید از بارداری با HBsAg توصیه می شود. زایمان سزارین خطر انتقال عمودی هپاتیت B را کاهش نمی دهد.

ویروس نقص ایمنی انسان

توکسوپلاسموز

ارائه بالینی
عفونت مادر عمدتا بدون علامت هستند ، اما علائم می تواند شامل تب ،
تعریق شبانه ، لنفادنوپاتی گردنی

سفلیس

ارائه بالینی
عفونت سفلیس در طول زمان در چند مرحله آشکار است. سفلیس اولیه به ارائه 36 هفته پس از قرار گرفتن در معرض با chancres بدون درد در ناحیه تناسلی در محل infec

سفلیس ثانویه نشان دهنده 6 به 8 هفته بعد با بثورات papular erythematous در کف دست ، condyloma لاتا در دهان یا کشاله ران ، و علائم سیستمیک مانند تب ، لنفاوی- آدنوپاتی ، گلو درد ، درد عضلانی ، کاهش وزن ، و خستگی.

سرخجه

ارائه بالینی
علائم مادری خفیف هستند و اغلب به طور نامشخص شناخته می شوند. تظاهر اولیه یک گونه به صورت بثورات جلدی ، در حدود 3 روز بروز میکند. بیماران ممکن است تب ، درد گلو, آرترالژی, و خستگی را تجربه کنند.عفونت جنینی می تواند منجر به سقط جنین ، بچه مرده ، و یا نشانگان مادرزادی سرخجه شوند.

سيتومگالوويروس

ارائه بالینی
عفونت مادر با CMV تقریبا همیشه بدون علامت است ، تنها در حدود 5 ٪ تجربه خواهد کرد، علائم rience ، از جمله تب ، myalgias ، و لنفادنوپاتی.

هرپس ویروس

ارائه بالینی

دو سوم از زنان مبتلا به عفونت تناسلی بدون علامت هستند. علامتی ارائه عفونت دردناک ، erythematous ، گروهی ، ضایعات papular در خارجی دستگاه تناسلی ، که به سرعت به وزیکول تبدیل، سپس پارگی تشکیل زخم های کوچک بیشترین موارد تبخال نوزادی در دوران پس از زایمان به دست می گردد. در شیوع علائم مادری 3 دسته : پوست/چشم/دهان (SEM)، سیستم عصبی مرکزی (CNS) وجود دارد.

ویروس ابله مرغان – زوستر

ارائه بالینی
عفونت حاد مادری توسط تب مشخص می شود، بثورات، ورم ملتحمه و آرترالژی , اما برخی از بیماران ممکن است بدون علامت باشند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا