علت بیماری HPV چیست؟

علت بیماری HPV چیست؟ این سوال بسیاری از زنانی است که به سلامت خود و شریک جنسی شان اهمیت می دهند. عفونت HPV زمانی اتفاق میفتد که ویروس از طریق زخم و یا خراشیدگی وارد بدن میشود. این ویروس معمولا از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود؛ بطوری که عفونت‌های HPV تناسلی می‌توانند از طریق مقاربت جنسی ، رابطه جنسی مقعدی و دیگر تماس‌های پوستی در ناحیه تناسلی به وجود آیند. برخی از عفونت‌های HPV که ناشی از ضایعات دهانی یا مجرای تنفسی هستند از طریق آمیزش جنسی دهانی نیز منتقل می‌شوند. اگر شما حامله هستید و دچار عفونت HPV تناسلی شده‌اید، زگیل‌ تناسلی ممکن است در دوران بارداری بزرگ و تکثیر شوند. درمان این شرایط ممکن است به بعد از زایمان موکول شود. زگیل‌ های تناسلی بزرگ می‌ توانند مجرای تولد را مسدود کرده و زایمان طبیعی را با مشکل مواجه کنند. این عفونت ممکن است با رشد تومور نادر و غیرسرطانی در حنجره کودک نیز مرتبط باشد. زگیل‌ ها مسری بوده و از طریق تماس می‌ توانند گسترش پیدا کنند. با ما در این مقاله از سایت دکتر مژگان دادگر بهترین متخصص زنان و زایمان تهران همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص علت بیماری HPV به دست آورید. 

 

علت بیماری HPV چیست ؟ - دکتر دادگر

 

عوامل خطرزا در بروز بیماری HPV

عفونت‌ های HPV شایع هستند. عوامل خطرزا برای عفونت HPV عبارتند از:

  • تعداد شرکای جنسی: هر چقدر تعداد شریک های جنسی بیشتر باشند، احتمال ابتلا به عفونت HPV تناسلی افزایش پیدا می کند.
  • سن: زگیل‌ های معمولی بیشتر در کودکان و زگیل‌ های تناسلی اغلب در نوجوانان و بزرگسالان ظاهر می‌ شوند.
  • سیستم ایمنی ضعیف: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری HPV قرار می گیرند. سیستم ایمنی می‌ تواند به علت مصرف دارو‌ های اچ آی وی یا دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی ، تضعیف شود.
  • آسیب پوستی: مناطقی از پوست که بریده یا باز شده‌ اند، بیشتر مستعد ابتلا به زگیل‌ های معمولی هستند.
  • تماس شخصی: لمس زگیل‌ های یک فرد یا تماس با سطوحی که در معرض HPV قرار گرفته‌اند – مانند دوش‌ های عمومی یا استخر‌ های شنا – ممکن است خطر ابتلا به بیماری HPV را افزایش دهند.

در صورت ابتلا به بیماری اچ پی وی با چه عوارض جانبی رو به رو می شویم؟

  • ضایعات دهانی و تنفسی: برخی از عفونت‌ های HPV باعث بروز ضایعات بر روی زبان ، لوزه‌ ها ، نرم کام و یا درون حنجره و بینی می‌ شوند.
  • سرطان: برخی از عفونت‌ های اچ پی وی می‌ توانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند. همچنین ممکن است موجب سرطان دستگاه تناسلی ، مقعد ، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی نیز شوند.
ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
سارا فرهمند
سارا فرهمند
6 ماه ها گذشته

سپاس فروان از مطالب خوب شما درباره زگیل تناسلی و اچ پی وی.

پیمایش به بالا