مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری : دوران بارداری ، یکی از حساس ترین دوران زندگی هر خانمی به شمار می رود که نیازمند رعایت نکات و دستورات مراقبتی خاص این دوران می باشد.

مراقبت های بارداری ؛ از مهم ترین عواملی است که در نتایج بارداری ، موثر بوده و زایمانی ایمن و سلامت را تضمین می کند.

در واقع منظور از مراقبت هاي بارداري ؛ اقداماتی است که طی آن ، مجموعه ای از آزمایشات ، معاینات ادواری و آنالیزهای پاراکلینیکی بر روی مادر انجام می گیرد.

لازم به ذکر است این اقدامات ؛ با هدف تشخیص علائم خطر برای مادر و جنین ، ارجاع بهنگام جهت درمان ، پیشگیری از بروز عوارض بارداری و زایمان ، کاهش احتمال مرگ و میر و نهایتا آماده سازی مادر برای زایمان ؛ صورت می پذیرد.

از این رو خانم های حامله به منظور راحت تر سپری نمودن دوران بارداری خود و داشتن زایمانی موفق ، باید در این دوران ؛ بهداشت فردی ، رژیم غذایی مناسب ، تحرک کافی و کلیه دستورالعمل های توصیه شده از سوی پزشک معالج شان را به درستی رعایت نمایند.

مراقبت های بارداری

معاینات دوران بارداری

بانوان باردار ؛ در بازه های زمانی مشخصی از دوران بارداری خود جهت انجام معاینات این دوران ، ملزم به مراجعه به متخصص زنان و زایمان می باشند.

به طور کلی خانم های باردار ، باید در 6 ماه ابتدایی حاملگی خود ماهیانه یکبار ؛ در ماه های هفتم و هشتم حاملگی ، هر 15 روز یکبار و در ماه نهم بارداری ، هفته ای یکبار به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع فرمایند.

مراقبت های دوران بارداری

توجه داشته باشید سه ماهه ابتدایی بارداری ، در حقیقت شروع نمو و شکل گیری جنین است و نیاز به مراقبت های خاص این دوران دارد که توسط پزشک متخصص تعیین می گردد.

با فرا رسیدن سه ماهه دوم بارداری ، جنین رشد کرده و قاعدتا شکم برجسته خواهد شد.

توجه داشته باشید در سه ماهه دوم بارداری ، خستگی و حالت تهوع صبحگاهی که از بارزترین نشانه های سه ماه اول بارداری محسوب می شوند ، تدریجا از بین رفته و فرد انرژی سابق خود را باز می یابد.

البته این بدین معنا نیست که سه ماهه دوم بارداری ، نیازمند مراقبات خاصی نمی باشد ؛ بلکه به دلیل تسریع رشد جنین در 3 ماهه دوم حاملگی ، مادر باید جهت اطمینان از روند رشد جنین نسبت به انجام سونوگرافی هایی که بین هفته 18 تا 22 بارداری برای وی تجویز می گردد ، اقدام نموده و مراقبت های مختص این دوران را نیز به درستی رعایت نماید.

و اما مراقبت های سه ماهه سوم بارداری ، بسیار حائز اهمیت است و نیازمند انجام چکاپ های منظم هفتگی می باشد.

در این دوران باید فشار خون و اضافه وزن مادر ، ضربان قلب و حرکات جنین ، وضعیت قرارگیری جنین ، تغییرات دهانه رحم و مواردی از این قبیل مورد بررسی قرار گیرند ؛ در نتیجه سه ماهه سوم بارداری نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.

Tags: , , , , ,

Comments are closed here.