سونوگرافی

سونوگرافی نوعی روش تشخیصی پزشکی ایمن و غیرتهاجمی می باشد که در صدر طب مدرن قرار دارد. دستگاه این پروسه با استفاده از امواج فراصوت با فرکانس بالا قادر به تهیه تصاویری واضح از اندام های داخلی بدن است که این تصاویر ، بیانگر اطلاعات ارزشمند پزشکی می باشد. به جرأت می توان گفت که پس از معاینات اشعه ایکس ،  بیشترین کاربرد تصویربرداری تشخیصی را دارد. در ادامه مقاله دکتر مژگان السادات دادگر یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان تهران با این روش تشخیصی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

سونوگرافی

 

کاربرد سونوگرافی در حوزه زنان و زایمان

پزشک خوب و با تجربه در تهران با استفاده از این تکنیک ، قادر خواهند بود وضعیت سلامت زنان را از ابعاد مختلفی اعم از موارد ذیل با نهایت دقت کنترل نمایند :

 • مشکلات مربوط به زنان و زایمان

از طریق سونوگـرافی می توان به تشخیص انواع بیماری های زنان ؛ از قبیل بیماری های التهابی لگن ، توده های لگن ، اندومتریوز ، پولیپ و فیبروم رحمی ، بیماری های تخمدان و غیره پرداخت.

 • نازایی

از اولتراسوند در تهران می توان در راستای رفع مشکلات ناباروری بهره برد.این نوع تکنیک با وضوح بالا ، امکان کنترل سیستم تولید مثل در طول بارداری و طی مراحل اولیه رشد جنین را فراهم می آورند.بارداری استفاده از این تکنیک در بارداری های پرخطر بسیار موثر و کارآمد است. به نحوی که امکان تشخیص زایمان زودرس از طریق غربالگری و بررسی اندازه دهانه رحم به سهولت میسر می گردد. به وسیله سونوگـرافی و با غربالگری لوله فالوپ می توان به تشخیص حاملگی خارج رحمی نیز پرداخت.

 • تصویربرداری از جنین 

از آنجا که بنیان کار غربالگری بر پایه امواج فراصوت می باشد ، هیچ نوع خطری برای مادر و جنین به دنبال ندارد. از این رو به کمک سونوگـرافی در تهران می توان جنین را از منظر وجود ناهنجاری در برخی اندام ها از قبیل قلب و کلیه ها ، ستون فقرات ، سر ، بند ناف ، معده ، مثانه و جفت ؛ به طور کامل مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این با انجام اولتراسوند و اندازه گیری های جنین می توان سن بارداری را نیز تعیین نمود.

 

 

 • بیماری ها و ناهنجاری های پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در بین خانم ها می باشد. خوشبختانه مبتنی بر تحقیقات به عمل آمده می توان گفت که در صورت تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه ، تقریبا در 95 درصد موارد می توان از گسترش این بیماری پیشگیری به عمل آورد. از طریق آن می توان به تشخیص و ارزیابی توده های موجود در سینه پرداخت و در صورت همراه نمودن سونوگـرافی با ماموگرافی امکان تشخیص انواع کیست های خوش خیم و بدخیم پستان نیز وجود خواهد داشت.

آزمایشات اولتراسوند برای بررسی کدام قسمت های بدن انجام می شود؟

 • آزمایش غده تیروئید
 • آزمایش التهاب مفاصل
 • بررسی ده موجود در پروستات
 • آگاهی از مشکلات موجود در مثانه
 • برسی و آزمایشات لازم برای توده سینه
 • آزمایش و بررسی دستگاه تناسلی آقایان
 • بررسی جریان خون در اندام های مختلف
 • کمک به بیوپسی در سونوگرافی جهت درمان انواع تومورها
 • تشخیص انواعی از بیماری ها مانند ، متابولیک استخوان
 • مشاهده تخمدان ها و رحم در زمان بارداری و نظارت بر روند جنین

این پروسه آزمایشی ، چه مزیتی دارد؟

بهتر است بدانید که سونوگرافی ، به علت عدم استفاده از اشعه ایکس بی خطر بوده و می تواند تصویر بسیار مشخصی را از اعضا داخلی بدن افراد را نشان دهد. همچنین این پروسه برای بانوان باردار ، هیچگونه خطری را ندارد بلکه کاربرد های فراوانی در زمان بارداری با خود به همراه خواهد داشت. در این تکنیک تزریق و روش های پر تهاجمی به کار گرفته نمی شود و کاملا مقرون به صرفه و بدون درد می باشد.

 

سونوگرافی

 

سونوگرافی ترانس واژینال

از جمله روش های اولتراسوند که در طول دوران بارداری برای مادران باردار تجویز می گردد ، غربالگری ترانس واژینال می باشد ؛ البته باید اشاره داشت که اینتکنیک ، می تواند برای خانم های غیرباردار نیز به منظور بررسی اندام های داخلی آنان تجویز شود. غربالگری ترانس واژینال در تهران ، با بهره وری از امواج صوتی با فرکانس بالا و از طریق واژن انجام می پذیرد و تصاویر دقیقی از بخش های داخلی لگن را نمایان می سازد. این تکنیک ، روشی ساده و تقریبا بدون خطر در راستای ارزیابی و بررسی ارگان های داخلی ناحیه لگن بانوان ؛ اعم از واژن ، مثانه ، رحم و تخمدان ها محسوب می شود.

به چه دلایلی انجام غربالگری ترانس واژینال ضرورت می یابد ؟

به طور کلی زمانی که صحبت از سونوگرافی به میان می آید ، افراد شکمی را متصور می شوند. اگرچه به کمک آن می توان از بخش های داخلی شکم بیمار ، اطلاعات جامعی کسب کرد ؛ اما این روش در مورد اندام های لگنی دقت لازم را نداشته و در نتیجه بهترین پزشک در تهران برای بررسی ارگان های لگنی خانم ها ، غربالگری ترانس واژینال را توصیه می کنند. به کمک این سونوگرافی می توان به بررسی موارد ذیل پرداخت :

 • اختلالات ناباروری زنان
 • دردهای شدید لگنی
 • فیبروئیدهای رحمی
 • کیست یا تومورهای تخمدان
 • خونریزی های شدید در دوران ماهیانه

 

 

نحوه انجام غربالگری ترانس واژینال چگونه است ؟

برای انجام غربالگری ترانس واژینال ، توصیه می گردد که حتما به پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه شود. خانم ها به منظور انجام این تکنیک باید لباس های پایین تنه خود را در آورده و بر روی تخت مخصوص معاینه دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنند. در این آزمایش ، از مبدل ( نوعی پروب که طول آن از تامپون بیشتر است ) استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که پیش از وارد ساختن مبدل به واژن ، پزشک متخصص سونوگرافی اقدام به پوشاندن لوله با کاندوم و ژل روان کننده می نماید. دستگاه ، پس از وارد شدن میله مبدل به واژن ؛ شروع به ساطع کردن امواج صوتی کرده و تصاویر دریافتی از تخمدان ها و رحم را با وضوح بسیار بالا ، بر روی صفحه مانیتور به نمایش در می آورد. در این مرحله متخصص اولتراسوند در تهران ، با حرکت دادن مبدل از یک سمت به سمت دیگر واژن ؛ مبادرت به ارزیابی اندام های لگنی نموده و بدین ترتیب می تواند به تشخیص مشکل و درمان مناسب آن بپردازد.

چگونه برای آزمایش غربالگری آماده شویم؟

به طور کلی باید بگوییم ، لازم به انجام فعالیت های خاصی برای این پروسه نمی باشد. تنها افراد باید یک صبحانه سبک و کوچک را میل کنند ، سپس به مقدار کافی آب بنوشند. برای مثال در سونوگرافی لگن و اعضای داخلی بدن ، فرد باید به قدری آب بنوشد که مثانه پر شود ، تا پزشک خوب در تهران ، بتواند به راحتی تمامی ناحیه مورد نظر را بررسی کند.

سونوگرافی در تهران به چند روش انجام می شود؟

 • دو بعدی: در این پروسه به صورت دو بعدی ، تصاویر داخل بدن به صورت عکس و مسطح نشان داده می شود.
 • سه بعدی: به تصویری که در دو بعدی اشاره کردیم ، بعد دیگری نیز اضافه خواهد شد.
 • چهار بعدی: به علت حرکت تصویر در عکس های چهار بعدی ، نتیجه حاصل از آن به صورت فیلم نشان داده می شود.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا