عفونت قارچی واژن

اغلب بانوان گاها با عفونت قارچی واژن که به برفک واژن نیز مصطلح است و با نام های دیگری ؛ اعم از کاندیدیازیس ولوواژینال و مونیلیا نیز شناخته می شود مواجه می شوند. تشخیص و درمان عفونت قارچی در تهران یا دیگر شهر های ایران ، در حیطه تخصص متخصص زنان و زایمان می باشد. دکتر مژگان دادگر از بهترین متخصصان و جراحان حوزه زنان و زایمان در تهران می باشند ، خانم های محترمی که با هر گونه بیماری زنان از جمله برفک واژن مواجه هستند در راستای درمان موثر آن می توانند به مطب دکتر کنند.

 

عفونت قارچی واژن - دکتر دادگر

 

عفونت قارچی واژن

به گفته دکتر دادگر ، جراح و متخصص زنان و زایمان تهران ، عفونت قارچی یا مخمری واژن شایع ترین نوع عفونت های واژن در زنان و دختران مجرب می باشد. این نوع عارضه معمولا در اثر الوده شدن به قارچ یا مخمری به نام کاندیدا آلبیکانس رخ می دهد. برای درمان این عارضه معمولا پزشکان دارو های آنتی بیوتیک یا کرم های واژینال را توصیه می کنند که استفاده از آن ها به مدت 1 الی 2 هفته کافی است. البته عفونت قارچی ممکن است عود کرده و مقاوم به درمان شود که در این حالت به آن عفونت قارچی واژن مکرر گفته می شود و با علائم شدید تری همراه است و ممکن است باعث ترک یا ایجاد شکاف در واژن شود. به علت طولانی شدن عفونت مکرر واژن ، درمان آن کمی سخت تر بوده و با روش هایی مانند پلاسماتراپی قابل درمان می باشد.

عفونت تریکومونیایی یا تریکومونیازیس

تریکومونیازیس در اثرآلودگی واژن به یک انگل تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس رخ می دهد. این انگل با رابطه جنسی منتقل نیز خواهد شد و میزان شیوع آن در زنان بیشتر از مردان می باشد. از آنجایی که این نوع عفونت ها مقاربتی است ، تا زمانی که علائم عفونت را در واژن دارید نباید نزدیکی با شخصی داشته باشید. پزشکان و متخصصان زنان و زایمان برای درمان قطعی واژنیت تریکومونیا ، قرص های خوراکی مترونیدازول را تجویز می کنند که هم شما و هم همسرتان باید از آن ها استفاده کنید. چرا که درمان هر دو شما می تواند از عود و همچنین بازگشت این نوع عفونت واژن جلوگیری کند.

عفونت کلامیدیایی واژن

عفونت کلامیدیا یکی دیگر از انواع عفونت های مقاربتی است که به واسطه ورود باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس به بدن ایجاد می گردد. این باکتری در دهانه رحم ، مقعد و گلوی زنان رشد می کند. معمولا زنانی که دچار این نوع عفونت هستند ، دچار سوزاک نیز می شوند که آن نیز یک بیماری مقاربتی است و متاسفانه در اکثر موارد هیچ نشانه ای ندارد. به همین دلیل عدم تشخیص و درمان این عارضه می تواند باعث شود تا شخص در دراز مدت دچار مشکلات جدی ناباروری شود. در صورت تشخیص عفونت کلامیدیایی واژن پزشکان در ابتدا از دارو های آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی استفاده می کنند.

چه افرادی بیشتر در معرض عفونت قارچ واژن قرار دارند ؟

تقریبا سه چهارم بانوان در برهه ای زندگی خود خصوصا در دهه های 20 و 30 ، حداقل یکبار به عفونت واژینال دچار می شوند و آن را تجربه می کنند. البته ناگفته نماند که این نوع از عفونت ، در دخترانی که هنوز عادت ماهیانه نشده اند و همچنین در زنان یائسه ؛ به مراتب بیش از دیگر بانوان بروز می کند. لازم به ذکر است که خانم های باردار ، بانوانی که داروهای آنتی بیوتیک مصرف می کنند و زنان مبتلا به دیابت کنترل نشده نیز بیشتر از سایر خانم ها در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارند. همچنین خانم هایی که دچار ضعف سیستم ایمنی می باشند و به بیماری هایی نظیر ایدز یا ا چ آی وی مبتلا هستند یا تحت درمان شیمی درمانی قرار دارند ؛ مستعد ابتلا به عفونت قارچی واژن خواهند بود زیرا بدن آن ها توانایی مبارزه با عفوتن را نداشته و نمی تواند مانع انتشار عفونت شود.

 

عکس عفونت قارچی واژن - دکتر دادگر

 

علایم و نشانه های عفونت قارچی واژن 

برفک واژن ، نوعی عفونت قارچی بسیار متداول است و با علائم ذیل همراه است :

 • سوزش ادرار
 • مقاربت دردناک
 • خارش و سوزش واژن
 • ترشحات واژینال رقیق و بدون بو یا غلیظ و پنیر مانند

باید اشاره داشت که عفونت قارچی واژن در موارد حادتر با علائم شدیدتری ؛ اعم از تورم واژن و نواحی اطراف آن ، ترک خوردن پوست اطراف دهانه واژن و حتی در برخی موارد نادر زخم شدن نواحی اطراف واژن همراه خواهد بود. توجه داشته باشید اگرچه برفک واژن ، خطر جدی به دنبال ندارد ؛ اما از آن جا که می تواند سبب رویارویی با علائم مذکور و بروز ناراحتی و حتی درد شود ، در صورت مشاهده این علائم ؛ حتما باید بهبهترین پزشک متخصص زنان در تهران مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرید.

علت عفونت قارچی واژن

عفونت ناحیه تناسلی یا واژنیت ، غالبا توسط نوعی قارچ تحت عنوان کاندیدا آلبنیکس که به صورت طبیعی در واژن زیست می کند ؛ پدید می آید. آلبنیکس در بیشتر موارد ، علائمی ایجاد نمی کند ؛ اما در برخی موارد به برفک واژن منتج می شود. پزشکان بر این باورند که بروز تغییر در بالانس طبیعی واژن ، زمینه ساز رشد کاندیدا شده و در نتیجه به پیدایش علائم ناشی از برفک می انجامد. حال آن که این تغییر ممکن است شیمیایی بوده و در زمان مصرف آنتی بیوتیک ، نوسانات هورمونی یا در دوره بارداری رخ دهد. لازم به ذکر است اضافه وزن و انجام لیزر موهای زائد در ناحیه ژنیتال نیز در برخی موارد ، موجب قارچ واژینال یا کاندیدیازیس واژن می گردد.

 

عفونت قارچی واژن

 

از چه مواردی در صورت ابتلا به عفونت قارچی واژن باید خودداری کرد؟

 • استفاده از جوراب شلواری های تنگ
 • استفاده از محصولات زنانه حاوی عطر
 • وان حمام گرم یا استحمام با آب بسیار گرم
 • استفاده غیر ضروری و خود سرانه انواع آنتی بیوتیک ها
 • پوشیدن لباس های خیس همانند مایو در مدت زمان طولانی
 • دوش واژینال ، که سبب از بین رفتن باکتری های طبیعی و مفید واژن می شود.

روش تشخیص عفونت قارچی

پزشک پس از بررسی علائم و نشانه ها ، عفونت قارچی واژن را تشخیص می  دهد. پزشک ممکن است در برخی موارد برای یافتن واژنیت ، نیازمند بررسی های بیشتر باشد و در نتیجه درخواست نمونه برداری از واژن صادر نماید.

روش های درمان واژنیت

در صورت خفیف بودن عفونت قارچی واژن ، پزشک خوب و ماهر در تهران با تجویز داروهای ضد برفک ؛ از قبیل شیاف مهبلی ، کرم یا قرص ضد برفک ( برای یک دوره 1 الی 3 روزه ) اقدام به درمان بیماری می نماید. اما در صورتی که با دارودرمانی علائم بیماری ، تسکین نیافته و تشدید گردد ؛ فرد نیازمند درمان طولانی تری خواهد بود. خانم های عزیز ، توجه داشته باشید چنانچه در دوران بارداری هستید ؛ در هنگام استفاده از شیاف باید بسیار مراقبت نمایید ، چرا که احتمال ایجاد زخم در گردن رحم وجود دارد.

چه زمانی بانوان به عفونت قارچی مبتلا می شوند؟

 • آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها به طور معمول طیف وسیعی از باکتری های موجود در واژن را بسیار که مفید می باشند از بین می برد. با کاهش این باکتری ها زمینه ای برای رشد مخمر و واژنیت افزایش می یابد.
 • افزایش سطح استروژن: به طور کلی و شایع عفونت قارچی واژن بسیار در بانوان با سطح استروژن بالا دیده می شود ، همانند بانوان باردار و یا افرادی که از قرص های ضد بارداری با دوز بالا مصرف می کنند.
 • قند خون کنترل نشده: خانم هایی که به قند خون بالا مبتلا هستند ، بیشتر از بانوانی که قند خون خود را کنترل می کنند به این عارضه دچار خواهند شد. زیرا قارچ ها تمایل بسیار زیادی به قند دارند که سبب ضعف در سیستم ایمنی افراد خواهد شد.
 • بیماری های دیگر: به طور کلی ابتلا به بیماری HIV ، استرس بیش از حد و کمبود خواب می تواند با ضعیف تر کردن سیستم ایمنی بدن سبب به وجود آمدن عفونت قارچی واژن بانوان می شود.

 

عفونت قارچی واژن

 

روش های پیشگیری از بروز برفک واژن

اجرای توصیه های زیر به پیشگیری از بروز عفونت قارچی واژن کمک می کنند :

 • اجتناب از مصرف خوشبوکننده ها در واژن
 • پوشیدن لباس های زیر ، از جنس نخ و کتان
 • شستشو و خشک کردن لباس زیر به طور مرتب

التهاب واژن با واژنیت

هر گاه که به عفونت قارچی واژن مبتلا شوید ، بدن شما محیط را برای رشد و تکثر این عارضه مناسب می بیند ، به همین منظور شروع به انجام فعالیت های بسیار بیشتری در بدن خواهند کرد. وجود قارچ در بدن بانوان سبب بروز عوامل بیماری زا خواهد شد که سیستم ایمنی بدن در این مواقع به این عامل بیماری زا واکنش نشان داده و در تلاش بوده تا آن از بین ببرد که در این صورت با التهاب واژن مواجه می شوند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا