زایمان طبیعی

درباره زایمان طبیعی

زایمان طبیعی : یکی از مهم ترین مراحلی که تقریبا همه خانم ها آن را تجربه می کنند ، بارداری و زایمان می باشد و اما روش زایمان از شایع ترین دغدغه هایی است که خانم ها در طول دوران حاملگی خود همواره با آن مواجه هستند.

لازم به ذکر است که انتخاب مناسب ترین روش برای زایمان و تولد نوزاد ، نقشی اساسی در تامین سلامت مادر و نوزاد ایفاء می کند ؛ لذا توصیه می شود بانوان باردار قبل از فرا رسیدن موعد زایمان ، ، برای انتخاب بهترین و مناسب ترین روش زایمان حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و در این خصوص با ایشان مشورت نمایند.

توجه داشته باشید که متخصص زنان ، بر اساس ساختار و فیزیولوژی بدن مادر ، نحوه قرار گیری جنین در رحم و مواردی از این قبیل ؛ بهترین روش برای زایمان را بر می گزیند.

انواع روش های زایمان

به طور کلی دو روش برای زایمان وجود دارد که عبارتند از :

 1. زایمان به روش طبیعی
 2. زایمان به روش سزارین

زایمان طبیعی

 

دکتر مژگان سادات دادگر بهترین متخصص زنان زایمان شمال تهران و یکی از بهترین و مجرب ترین پزشکان متخصص زنان در ایران می باشند که شما عزیزان را در راستای انتخاب بهترین و مناسب ترین روش زایمان به نحوی کاملا مطمئن یاری نموده و زایمانی موفق را برای شما رقم می زنند.

در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون زايمان به روش طبيعي پرداخته ایم ؛ جهت کسب اطلاع درباره زایمان به روش سزارین به مقاله زایمان سزارین موجود در سایت مراجعه فرمایید.

زایمان طبیعی

از روش های متداول وضع حمل و تولد نوزاد به شمار می رود. در زايمان طبيعي بدون نیاز به عمل جراحی ، نوزاد از مجرای واژن مادر عبور کرده و متولد می شود.

توجه داشته باشید که به طور کلی زایمان به روش طبیعی ، بدون نیاز به دخالت پزشکی و استفاده از دارو انجام می گیرد ؛ البته ناگفته نماند که در برخی موارد ، بسته به نیاز مادر و صلاحدید پزشک ممکن است برای سهولت وضع حمل ، داروهای تسکین دهنده درد به مادر تزریق شود.

در زايمان طبيعي ، نمی توان زمان دقیق زایمان را معین نمود و موعد زایمان به صورت تقریبی برآورد می گردد. از این رو در برخی موارد شاهد آن هستیم که درد زایمان ، پیشتر از موعد تعیین شده آغاز می شود.

لذا توصیه می شود در صورتی که قرار است به روش طبیعی زایمان کنید ، برای اطمینان از سلامت خود و نوزادتان ؛ به طور مرتب به متخصص زنان مراجعه نمایید.

قبل و بعد از زایمان طبیعی ، توسط بهترین متخصص زنان تهران دکتر دادگر

 

مزایای زایمان طبیعی

از مهم ترین مزایای زایمان به روش طبیعی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • در زايمان طبيعي ، میزان خونریزی حداقل است.
 • در زایمان به روش طبیعی ، نیاز به ایجاد کم ترین میزان برش بوده و نیازی به جراحی گسترده وجود ندارد.
 • به دلیل عدم نیاز به جراحی ، ریسک بروز خطرات ناشی از بیهوشی وجود ندارد.
 • دوره نقاهت مادر پس از زايمان به روش طبيعي ، به مراتب کوتاه تر از زایمان به روش سزارین می باشد.
 • هزینه زايمان طبيعي ، نسبت به زایمان سزارین بسیار ناچیز بوده و در نتیجه زايمان طبيعي از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

آیا زایمان طبیعی عوارض دارد ؟

باید توجه داشت که چنانچه زایمان به روش طبیعی ، به وسیله بهترین متخصص زنان و زایمان انجام پذیرد ؛ عوارض آن به حداقل خواهد رسید.

اما به طور کلی رایج ترین عوارض زايمان طبيعي از قرار ذیل می باشند :

 • پارگی ناحیه پرینه ( حد فاصل واژن و مقعد )
 • احتمال آسیب دیدگی لگن
 • پرولاپس احشاء درون لگن
 • افتادگی مثانه
 • فتق روده راست روده
 • احساس درد ممتد در ناحیه واژن

لذا توصیه می شود در راستای به حداقل رساندن عوارض زايمان طبيعي ، به طور مرتب با متخصص زنان و زایمان در ارتباط باشید.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات