زگیل تناسلی

همه چیز درباره بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، یکی از شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی به شمار می رود و در دسته بیماری های آمیزشی قرار دارد. ویروس HPV ، عامل به وجود آورنده زگيل تناسلی می باشد. این بیماری به راحتی ، از راه تماس مستقیم پوست با پوست فرد مبتلا و به طور کلی از طریق مجاورت پوستی منتقل می گردد. ( بهترین متخصص زنان در تهران )

میزان سرایت بیماری زگيل تناسلی بسیار بالا است و به جرأت می توان گفت که با اولین رابطه جنسی به سرعت انتقال می یابد.

در ارتباط با شیوع این بیماری باید گفت که میزان اپیدمی زگیل تناسلی در مردان و زنان ، تقریبا به یک اندازه می باشد و احتمال ابتلا به آن در بازه سنی ای که افراد به لحاظ جنسی فعال هستند ( 12 الی 35 سال ) تشدید می گردد.

ناگفته نماند که متاسفانه احتمال ابتلای کودکان بویژه کودکان زیر 2 سال نیز به این بیماری وجود دارد.

تماس مستقیم دست فرد مبتلا با پوست کودک یا تجاوز جنسی به وی از علل ابتلا به این بیماری در کودکان محسوب می گردد.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی در نقاطی از بدن که بیشتر در رابطه جنسی درگیر هستند بروز می نماید.

بنابراین عمدتا شاهد پیداش علائم این بیماری در خود ناحیه تناسلی ( در اثر ارتباط واژینال ) ، مقعد ( در اثر ارتباط جنسی مقعدی ) و دهان ، لب ، زبان و گلو ( در اثر رابطه جنسی دهانی ) خواهیم بود.

لازم به ذکر است که علائم بیماری زگيل تناسلی کاملا واضح و مشخص است ، لذا غالبا از جانب خود فرد به سهولت قابل تشخیص می باشد.

البته در پاره ای موارد ، زائده های ناشی از این بیماری در داخل اندام تناسلی یا دهانه رحم به وجود آمده و اغلب فاقد عوارض خاصی هستند.

از این رو در چنین شرایطی ، فرد نمی تواند به سادگی بیماری را تشخیص دهد و به منظور تشخیص زگیل تناسلی نیاز به بررسی های پزشکی می باشد.

عوامل خطر

برخی عوامل وجود دارند که احتمال ابتلا به بیماری زگیل تناسلی را تشدید می کنند که عبارتند از :

  • مقاربت جنسی محافظت نشده با شرکای جنسی متعدد ؛ از جمله مواردی است که سبب افزایش ریسک ابتلا به این بیماری می گردد.
  • از دیگر مواردی که می توان از آن به عنوان یکی از فاکتورهای موثر در مواجهه با بیماری زگیل تناسلی اشاره نمود ، ابتلا به حداقل یک بیماری جنسی ( مقاربتی ) دیگر می باشد.
  • آغاز فعالیت جنسی در سنین پایین نیز از دیگر مواردی است که احتمال مواجهه با بیماری زگیل تناسلی را تشدید می کند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

زوجین ، می توانند با استفاده از کاندوم در روابط جنسی خود ؛ به میزان چشمگیری از ریسک ابتلا به این بیماری بکاهند.

البته باید خاطر نشان نمود که کاندوم ، در پیشگیری از این بیماری ؛ صد در صد اثر گذار نبوده و تنها می تواند احتمال بروز آن را کاهش دهد.

از این رو افرادی که با علائم بیماری زگیل تناسلی مواجه هستند ، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند و صرفا به استفاده از کاندوم بسنده نکنند ؛ چرا که مشاهده شده گاها افراد ، علیرغم استفاده از کاندوم ؛ باز هم به زگیل تناسلی دچار شده اند.

زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

غالبا افرادی که مبتلا به زگيل تناسلی می باشند با این سوال مواجه هستند که آیا زگیل تناسلی درمان دارد ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که جهت درمان زگيل تناسلی روش های درمانی متعددی وجود دارد و در وهله اول مواجهه با آن می بایست به پزشک جراح و متخصص زنان مراجعه نمود.

لازم به ذکر است که برخی از انواع ویروس HPV در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به بروز انواع سرطان شوند ، لذا در صورت مواجهه با این بیماری باید هر چه سریع تر اقدام به درمان آن صورت پذیرد تا روند درمان ساده تر گردد.

آیا مقاربت جنسی برای زوجین مبتلا به زگیل تناسلی ، مجاز است ؟

هرگاه وجود زگيل تناسلي ، به وضوح بر روی پوست اندام جنسی افراد قابل رویت باشد ؛ توصیه می شود تا پایان پروسه درمان و رفع کامل زگیل ها ، رابطه جنسی زوجین ؛ موقتا محدود گردد.

در صورتی که یکی از زوجین ، دچار زگيل تناسلي باشد ؛ احتمال ابتلای دیگری به این ویروس چقدر است ؟

در ابتدا لازم به ذکر است که بین انتقال ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) و احتمال ابتلا به بیماری زگيل تناسلي ؛ تفاوت وجود دارد.

به نحوی که ریسک انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر ، صد در صد می باشد ؛ اما احتمال این که فرد به بیماری زگيل تناسلي مبتلا شود بسیار کمتر از انتقال ویروس است ، چرا که سیستم ایمنی بدن بسیاری از افراد ؛ پس از ورود ویروس به پوست ، آن را دفع کرده و در نتیجه ؛ فرد به زگيل تناسلي دچار نخواهد شد.

آیا این امکان وجود دارد که بیماری زگیل تناسلی در دوران بارداری به جنین منتقل شود ؟

خوشبختانه ، بیماری زگيل تناسلي طی دوران بارداری به نوزاد منتقل نخواهد شد و به جرأت می توان گفت که در زمان حاملگی ، خطر ابتلا به زگيل تناسلي هرگز جنین را تهدید نمی کند.

ولی حین زایمان ؛ بخصوص در حین زایمان طبیعی ، احتمال ابتلا به این بیماری به صورت درگیری حنجره نوزاد وجود دارد که البته خیلی به ندرت اتفاق می افتد.

آیا بیماری زگیل تناسلی می تواند مانع از حاملگی شود ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ؛ زگيل تناسلي به هیچ عنوان در بارداری و بچه دار شدن ، خللی ایجاد نخواهد کرد.

در این خصوص ؛ تنها توصیه این است که در مواردی که ویروس HPV ، واژن و گردن رحم مادر را درگیر کرده باشد ؛ باید زایمان به روش سزارین انجام گیرد.

آیا افراد مبتلا به زگیل تناسلی امکان ازدواج دارند ؟

بله ؛ امکان ازدواج برای افرادی که دچار بیماری زگيل تناسلي هستند وجود دارد.

البته در چنین مواردی توصیه می گردد که پیش از مقاربت جنسی ؛ زوج مبتلا به بیماری ، حتما واکسیناسیون لازم را انجام داده باشد.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed here.