ناباروری

مقصود از ناباروری ، عدم بارداری زنان علیرغم برقراری رابطه جنسی مکرر و محافظت نشده حداقل به مدت یک سال است. علت نازایی ممکن است به سبب وجود مشکل یا اختلالی در مرد، زن یا هردو باشد. با مراجعه به کلینیک دکتر دادگر ، بهترین متخصص زنان و زایمان شمال تهران ، می توانید نسبت به درمان مشکل خود اقدام نموده و از موفقیت آمیز بودن نتیجه اطمینان داشته باشید. البته امروزه به سبب پیشرفت علم پزشکی، پروسه های درمانی بی خطر و مؤثری در زمینه نازایی ابداع شده اند. به همین منظور لازم است به متخصص زنان رجوع کنید تا وی پس از معاینه ، اقدامات لازم را به عمل آورد.

ناباروری - دکتر دادگر

 

علل ناباروری

لازم است تمام مراحل مربوط به تخمک گذاری و لقاح به طور صحیح انجام شوند تا امر بارداری رخ دهد. برخی از علت های این عارضه از بدو تولد با فرد همراه بود و بعضی دیگر در طول زندگی نمود پیدا کرده اند.

علت نازایی در زنان

اختلالات تخمک گذاری ، عمل آزاد شدن تخمک از تخمدان را دچار مشکل می کند. همین امر ناهنجاری های هورمونی همچون سندرم تخمدان پلی کیستیک را به همراه دارد. پر کاری یا کم کاری تیروئید نیز قادر است باروری زنان را مختل سازد. نابهنجاری های مربوط به رحم یا دهانه آن که مواردی همچون پولیپ رحم یا شکل غیر طبیعی آن را شامل می شود در امر ناباروری زنان دخیل هستند. توده های غیر سرطانی دیواره رحم (فیبروئید رحم)، با مسدود کردن لوله های فالوپ یا جلوگیری از قرارگرفتن تخمک لقاح یافته در رحم، ممکن است باعث نازایی شوند. انسداد یا آسیب دیدن لوله های فالوپ، آندومتریوز، یائسگی زودرس و سرطان و روند درمانی آن نیز از عواملی هستند که احتمال عدم بارداری در زنان را افزایش می دهند.

علت ناباروری مردان

 • تولید یا عملکرد غیر طبیعی اسپرم به سبب افتادگی بیضه ها، اختلالات ژنتیکی و بیماری هایی همچون دیابت یا عفونت هایی همانند ویروس HIV یکی از دلایل ناباروری مردان است. اتساع شبکه های وریدی بیضه (واریکوسل) نیز می تواند کیفیت اسپرم را تحت تأثیر قرار دهد.
 • اختلال در حرکت و رسیدن اسپرم به تخمک به علت اختلالات جنسی همچون مشکلات نعوظی مرد و بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز نیز عاملی است که امکان دارد موجب بروز عارضه مذکور شود. وجود ناهنجاری هایی در اندام های جنسی مثل انسداد مسیر اسپرم یا آسیب دیدن ارگان ها تناسلی نیز در این امر دخیل هستند.
 • قرار گرفتن در مکان های شیمیایی و موادی مانند سم دفع آفات و اشعه های خطرناک، استعمال بی رویه دخانیات و مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی ، ممکن است پروسه باروری را با مشکل مواجه سازد.
 • صدمات ناشی از بیماری سرطان و روند درمانی آن نیز می تواند در تولید اسپرم مردان اختلال ایجاد کنند.

علائم نازایی

مشخصه اصلی این عارضه، عدم بارداری است. عموماً این عارضه علائم بارز دیگری به همراه ندارد. گاهی اوقات زنانی که به مشکل نازایی دچار هستند، ممکن است دوره قاعدگی نامنظمی داشته باشند. در برخی موارد نیز که مرد نابارور می باشد، اختلالات هورمونی در او بروز پیدا می کند.

درمان ناباروری

گزینه درمان ، توسط بهترین جراح و متخصص زنان در تهران اتخاذ می گردد و نحوه درمان به چند فاکتور بستگی دارد:

 • علت
 • مدت زمان ابتلا به عارضه
 • سن فرد و شریک زندگی او
 • خواسته شخصی بیمار

برخی از علت های ناباروری درمان پذیر نیستند. بدین ترتیب زوج ها می توانند از تکنولوژی های موجود در این زمینه همچون پروسه IVF ، بهره گرفته و بچه دار شوند. البته باید در نظر داشته باشید که چنین پروسه هایی پر هزینه و زمان بر بوده و به صبوری زیادی نیازمند هستند. چرا که ممکن است برای دستیابی به نتیجه، مجبور شوید چندین بار این چرخه را انجام دهید. در صورتی که علت ناباروری مردان مربوط به اختلالات جنسی یا عدم وجود اسپرم سالم باشد، بهبود سبک زندگی، مصرف داروهای تجویز شده توسط بهترین متخصص زنان و زایمان تهران ، جراحی و استحصال اسپرم می تواند در رفع عارضه مؤثر واقع شوند.

جهت برطرف سازی این مسئله در زنان یک یا چندین تکنیک بکار گرفته می شود که شامل موارد زیر می باشند:

 • تحریک تخمک گذاری با استفاده از داروهای باروری
 • تلقیح داخل رحمی (IUI)
 • جراحی

چه زمانی لازم است جهت درمان ناباروری به متخصص زنان مراجعه کنیم ؟

زمانی می توان گفت نازایی نمود پیدا کرده است که فرد جهت بارداری به مدت نزدیک به یکسال اقدام کرده اما همچنان نتیجه نگرفته است. در این شرایط لازم است که او برای رفع این مسئله به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کند. همچنین زنانی که در شرایط زیر برای باردار شدن اقدام نموده اند بایستی حتما تحت نظر دکتر باشند ؛ زیرا ریسک این عارضه در این افراد بالاتر است :

 • بانوانی که بیش از 35 سال سن داشته و حدود 6 ماه یا بیشتر برای حاملگی اقدام کرده اند.
 • زنانی که سن شان بیش از 40 سال می باشد
 • به بی نظمی و اختلال در قاعدگی دچار شده اند
 • افرادی که در دوران قاعدگی ، درگیر درد شدیدی می شوند.
 • کسانی که در گذشته نیز مشکل باروری داشته اند.
 • زنانی که به التهاب حفره لگنی یا اندومتریوز مبتلا می باشند.
 • در گذشته چندین دفع سقط جنین را تجربه کرده اند.
 • تحت پروسه های درمانی بیماری سرطان قرار گرفته اند.

چگونه می توانیم از ناباروری جلوگیری کنیم ؟

بانوان برای این که به نازایی دچار نشوند می توانند راهکارهای زیر را در پیش بگیرند :

 • کشیدن سیگار و هر نوع مخدر دیگری را کنار بگذارند.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی را باید متوقف کنند.
 • ترجیحا تا جایی که امکان دارد مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین را محدود سازند.
 • از نداشتن تحرک و ثابت ماندن در یک حالت برای مدت طولانی ، اجتناب کنند. بدین معنا که آنان باید حتما طی روز تحرک داشته تا به اضافه وزن دچار نگردند.

چه عواملی می توانند ریسک ناباروری را بالا ببرند ؟

همیشه یک سری عوامل هستند که به عنوان ریسک فاکتور عارضه یا بیماری شناخته می شوند ؛ بدین معنا که وجود هر یک از آن ها می تواند احتمال وقوع بیماری را برای فرد افزایش دهد. درمورد ناباروری هم باید گفت که عوامل مختلفی می توانند ریسک این عارضه را بالا ببرند که در ادامه به آن ها می پردازیم :

سن : این را بدانید که توانایی باروری بانوان ، به تدریج با افزایش سن ، کاهش یافته و به عبارتی ضعیف تر می شود. این مسئله در اواسط دهه سی سالگی نمود یافته و بعد از 37 سالگی سرعت می گیرد. علت نازایی در سنین بالا به این خاطر است که تعداد تخمک های سالم کمتری وجود دارد. همچنین با افزایش سن ممکن است فرد به بیماری هایی مبتلا شود که توانایی باروری را تحت تاثیر قرار می دهند. در مورد آقایان هم این نکته را متذکر شویم که مردان بالای 40 سال ، توانایی باروری کمتری دارند.

استعمال دخانیات : مصرف مواد مخدر مثل تنباکو ، می تواند پروسه لقاح و باروری را مختل کند ؛ تفاوتی هم ندارد که کدامیک از زوجین به این امر می پردازد. کشیدن سیگار حتی درصد موفقیت آمیز بودن پروسه درمان نازایی را کاهش می دهد. این را هم بدانید که سقط جنین در زنانی که دخانیات مصرف می کنند ، بیشتر دیده می شود. این عامل در آقایان نیز سبب می گردد که تعداد اسپرم های سالم کاهش پیدا کند.

مصرف مشروبات الکلی : مصرف الکل در دوره تخمک گذاری و لقاح ، می تواند احتمال وقوع این امر را بالا ببرد.

اختلالات وزنی : داشتن وزن اضافی همیشه یک معضل به حساب می آید و حتی این مورد می تواند در بحث باروری و باردار شد هم تاثیر گذار باشد. زنانی که اضافه وزن بسیار زیادی دارند به میزان بیشتری در معرض ریسک ناباروری قرار می گیرند. در طرف دیگر ، کمبود وزن بیش از حد هم احتمال بارداری را برای زنان کاهش می دهد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات