پولیپ رحم

پولیپ رحم چیست ؟

پولیپ رحم یا آندومتر ، رشد بیش از حد سلول ها در پوشش رحم ( آندومتر ) و تشکیل توده متصل به دیواره داخلی رحم است.( متخصص زنان و زایمان )

پولیپ ها ، معمولا غیرسرطانی ( خوش خیم ) هستند ، اگرچه برخی از آن ها می توانند سرطانی باشند یا در نهایت به سرطان تبدیل شوند ( پولیپ های پیش سرطانی ).

می توانید یک یا چند پوليپ رحم داشته باشید که اغلب درون رحم قرار دارند ، اما گاهی اوقات از طریق دهانه رحم به داخل واژن می لغزند.

پوليپ رحم ، غالبا در زنانی اتفاق می افتد که یائسگی را پشت سر می گذارند یا سپری کرده اند ، اگرچه زنان جوان نیز می توانند به پولیپ مبتلا شوند.

پولیپ رحم

علائم پوليپ رحم

 • خونریزی قاعدگی نامنظم
 • خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • دوره های قاعدگی بیش از حد سنگین
 • خونریزی واژن پس از یائسگی
 • ناباروری

لازم به ذکر است که به دنبال پیدایش پوليپ رحم ؛ بعضی از خانم ها ، فقط خونریزی یا لکه بینی مختصری خواهند داشت و برخی دیگر از بانوان نیز ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند.

علت بروز پوليپ رحم چه می باشد ؟

پزشکان متخصص زنان و زایمان ، دقیقا نمی دانند چرا زنان به پوليپ رحم مبتلا می شوند ؛ البته به نظر می رسد عوامل هورمونی در این امر نقش دارند.

باید اشاره داشت که پولیپ های رحم ، به استروژن حساس هستند و در پاسخ به استروژن رشد می کنند.

توجه داشته باشید که به طور کلی پولیپ های رحم ؛ ممکن است به دلیل چاقی ، فشار خون بالا ، مصرف تاموکسیفن ( داروی سرطان پستان ) و قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شوند.

پولیپ رحم

تشخیص پوليپ رحم

اگر پزشک به پولیپ رحم مشکوک باشد ، ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد :

 1. سونوگرافی داخل واژن : دستگاهی باریک و گرز مانند که در واژن قرار می گیرد و تصویری از رحم و فضای داخلی آن تهیه می کند. پزشک ممکن است پولیپ را به وضوح مشاهده کند یا ممکن است پوليپ رحم را به عنوان ناحیه ای از بافت آندومتر ضخیم شده شناسایی کند.
 2. هیستروسونوگرافی : آب نمک ( شور ) با یک لوله کوچک به داخل رحم تزریق می شود. سرم نمکی حفره رحم را باز می کند تا پزشک دید واضح تری از داخل رحم داشته باشد.
 3. هیستروسکوپی : طی هیستروسکوپی ؛ پزشک ، هیستروسکوپ را از واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند. این ابزار به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم را بررسی کند.
 4. بیوپسی آندومتر : پزشک ، ممکن است از یک مکش در داخل رحم استفاده کند. پوليپ رحم ممکن است با بیوپسی آندومتر تأیید شود.

بیشتر پولیپ های رحم ، غیرسرطانی هستند ؛ اما برخی از تغییرات پیش سرطانی رحم یا سرطان رحم ، به صورت پولیپ ظاهر می شوند.

پزشک برای اطمینان از ابتلا به سرطان ، نمونه ای از بافت را برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال می کند.

درمان پوليپ رحم

به منظور درمان پوليپ رحم ، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند :

 • انتظار هوشیارانه : پولیپ های کوچک و بدون علائم ممکن است به خودی خود برطرف شوند. درمان پولیپ های کوچک ، غیر ضروری است ؛ مگر این که در معرض خطر سرطان رحم باشید.
 • دارو : برخی از داروهای هورمونی ممکن است ، علائم پولیپ را کاهش دهند ؛ اما مصرف چنین داروهایی در بهترین حالت معمولا یک راه حل کوتاه مدت است.
 • کورتاژ : پزشک ، برای برداشت بافت دیواره های داخلی رحم از یک ابزار فلزی بلند به نام کورت استفاده می کند. بافت یا پولیپ های برداشته شده ممکن است برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر.
Tags: , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات