سونوگرافی

سونوگرافی زنان

سونوگرافی نوعی روش تشخیصی پزشکی ایمن و غیرتهاجمی می باشد که در صدر طب مدرن قرار دارد. دستگاه سونوگـرافی با استفاده از امواج فراصوت با فرکانس بالا قادر به تهیه تصاویری واضح از اندام های داخلی بدن است که این تصاویر ، بیانگر اطلاعات ارزشمند پزشکی می باشد.

به جرأت می توان گفت که پس از معاینات اشعه ایکس ، سونوگـرافی بیشترین کاربرد تصویربرداری تشخیصی را دارد.

کاربرد سونوگرافی در حوزه زنان و زایمان

پزشکان با استفاده از سونوگـرافی ، قادر خواهند بود وضعیت سلامت زنان را از ابعاد مختلفی اعم از موارد ذیل با نهایت دقت کنترل نمایند :

مشکلات مربوط به زنان و زایمان

از طریق سونوگـرافی می توان به تشخیص انواع بیماری های زنان ؛ از قبیل بیماری های التهابی لگن ، توده های لگن ، اندومتریوز ، پولیپ و فیبروم رحمی ، بیماری های تخمدان و غیره پرداخت.

سونوگرافی

نازایی

از سونوگـرافی می توان در راستای رفع مشکلات ناباروری بهره برد. سونوگـرافی های با وضوح بالا ، امکان کنترل سیستم تولید مثل در طول بارداری و طی مراحل اولیه رشد جنین را فراهم می آورند.بارداری

استفاده از سونوگـرافی در بارداری های پرخطر بسیار موثر و کارآمد است. به نحوی که امکان تشخیص زایمان زودرس از طریق سونوگـرافی و بررسی اندازه دهانه رحم به سهولت میسر می گردد.

به وسیله سونوگـرافی و با غربالگری لوله فالوپ می توان به تشخیص حاملگی خارج رحمی نیز پرداخت.

تصویربرداری از جنین

از آنجا که بنیان کار سونوگرافی بر پایه امواج فراصوت می باشد ، هیچ نوع خطری برای مادر و جنین به دنبال ندارد.

از این رو به کمک سونوگـرافی می توان جنین را از منظر وجود ناهنجاری در برخی اندام ها از قبیل قلب و کلیه ها ، ستون فقرات ، سر ، بند ناف ، معده ، مثانه و جفت ؛ به طور کامل مورد بررسی قرار داد.

علاوه بر این با انجام سونوگـرافی و اندازه گیری های جنین می توان سن بارداری را نیز تعیین نمود.

بیماری ها و ناهنجاری های پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در بین خانم ها می باشد. خوشبختانه مبتنی بر تحقیقات به عمل آمده می توان گفت که در صورت تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه ، تقریبا در 95 درصد موارد می توان از گسترش این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

از طریق سونوگـرافی می توان به تشخیص و ارزیابی توده های موجود در سینه پرداخت و در صورت همراه نمودن سونوگـرافی با ماموگرافی امکان تشخیص انواع کیست های خوش خیم و بدخیم پستان نیز وجود خواهد داشت.

سونوگرافی

سونوگرافی ترانس واژینال

از جمله سونوگرافی هایی که در طول دوران بارداری برای مادران باردار تجویز می گردد ، سونوگرافی ترانس واژینال می باشد ؛ البته باید اشاره داشت که این سونوگرافی ، می تواند برای خانم های غیرباردار نیز به منظور بررسی اندام های داخلی آنان تجویز شود.

سونوگرافی ترانس واژینال ، با بهره وری از امواج صوتی با فرکانس بالا و از طریق واژن انجام می پذیرد و تصاویر دقیقی از بخش های داخلی لگن را نمایان می سازد.

این سونوگرافی ، روشی ساده و تقریبا بدون خطر در راستای ارزیابی و بررسی ارگان های داخلی ناحیه لگن بانوان ؛ اعم از واژن ، مثانه ، رحم و تخمدان ها محسوب می شود.

به چه دلایلی انجام سونوگـرافی ترانس واژینال ضرورت می یابد ؟

به طور کلی زمانی که صحبت از سونوگرافی به میان می آید ، افراد سونوگرافی های شکمی را متصور می شوند.

اگرچه به کمک سونوگرافی شکمی می توان از بخش های داخلی شکم بیمار ، اطلاعات جامعی کسب کرد ؛ اما این سونوگرافی در مورد اندام های لگنی دقت لازم را نداشته و در نتیجه پزشکان برای بررسی ارگان های لگنی خانم ها ، سونوگرافی ترانس واژینال را توصیه می کنند.

به کمک این سونوگرافی می توان به بررسی موارد ذیل پرداخت :

  • خونریزی های شدید در دوران ماهیانه
  • کیست یا تومورهای تخمدان
  • اختلالات ناباروری زنان
  • دردهای شدید لگنی
  • فیبروئیدهای رحمی

نحوه انجام سونوگـرافی ترانس واژینال چگونه است ؟

برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال ، توصیه می گردد که حتما به پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه شود.

خانم ها به منظور انجام این سونوگرافی باید لباس های پایین تنه خود را در آورده و بر روی تخت مخصوص معاینه دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنند.

در این سونوگرافی ، از مبدل ( نوعی پروب که طول آن از تامپون بیشتر است ) استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که پیش از وارد ساختن مبدل به واژن ، پزشک متخصص سونوگرافی اقدام به پوشاندن لوله با کاندوم و ژل روان کننده می نماید.

دستگاه ، پس از وارد شدن میله مبدل به واژن ؛ شروع به ساطع کردن امواج صوتی کرده و تصاویر دریافتی از تخمدان ها و رحم را با وضوح بسیار بالا ، بر روی صفحه مانیتور به نمایش در می آورد.

در این مرحله متخصص سونوگرافی ، با حرکت دادن مبدل از یک سمت به سمت دیگر واژن ؛ مبادرت به ارزیابی اندام های لگنی نموده و بدین ترتیب می تواند به تشخیص مشکل و درمان مناسب آن بپردازد.

Tags: , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات