هفته اول بارداری

در این مقاله می خواهیم به این مسئله بپردازیم که در هفته اول بارداری چه می گذرد و چه مراقبت هایی لازم است. همانطور که همه می دانید دوره باداری 9 ماه یعنی حدود 38 الی 40 هفته به طول می انجامد. بدین معنا که در صورت مراقبت صحیح از خود و جنین بعد از این مدت ، می توانید کودک خود را در آغوش بگیرید. در این 36 هفته رشد جنین طی یک روند تدریجی تکمیل می شود.
هفته اول بارداری

وضعیت جنین

خب الان کمی گچ شده‌اید شاید از خودتان بپرسید که بالأخره این ریزه میزه شیطان قرار است ۴۰ هفته بماند یا سرهفته سی و هشتم بیرون می‌آید؟ سؤال شما یک جواب کوتاه دارد ؛ ۲ هفته زمان می‌برد تا تخمک‌گذاری در رحم شما از آخرین دوره قاعدگی انجام شود. این دوره مهم‌ترین زمان زندگی شماست. چرا که در نهایت در این زمان ، شما به عنوان بازیگر نهایی این سریال و در نقش مادر انتخاب می‌شوید.
هفته اول شما دوره باروری را طی می‌کنید. در این مرحله قرار است که تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله‌هایی به نام فالوپ به سمت رحم شما حرکت کند. تخمک در درون لوله فالوپ توسط اسپرم بارور می‌شود. بنابراین بعد از دوره قاعدگی و در زمان تخمک‌گذاری وقت دارید تا برای باردار شدن دست به کار شوید.
اسپرم می‌تواند به مدت ۴ یا ۵ روز زنده بماند در حالی که تخمک بیش از ۲۴ ساعت توانایی زنده ماندن ندارد. بنابراین چند روز پیش از زمان تخمک‌گذاری وقت مناسب برای عملی کردن تصمیم خود است.
خوب شاید بپرسید که زمان تخمک‌گذاری را چگونه حدس بزنیم؟ کار چندان سختی نیست با استفاده از این روش می‌توانید حدود این زمان را بیابید؛ زمان دوره قاعدگی بعدی خود را از عدد ۱۲ یا ۱۶ کم کنید. عدد به‌دست آمده زمان تخمک‌گذاری را مشخص می‌کند.

وضعیت مادر در هفته اول بارداری

نشانه‌های تخمک‌گذاری

با این حال اگر با استفاده از فرمول بالا به نتیجه نرسیدید باید به شما بگوییم که روش‌های تشخیصی دیگری برای زمان تخمک‌گذاری وجود دارد. نشانه‌هایی که می‌توانید پیش از تصمیم برای بارداری به آن توجه کنید تا در زمان مورد نظر وقت را از دست ندهید.

تغییر ترشح در دهانه رحم

تغییر ترشحات در دهانه رحم از نشانه‌های زمان تخمک‌گذاری است. هر چقدر از روزهای قاعدگی فاصله بگیرید میزان این ترشحات افزایش می‌یابد. این ترشحات نشان‌ دهنده سطح هورمون استروژن در بدن است که افزایش آن ، احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد. دقت کنید که ترشحات شفاف، لیز و چسبنده افزایش احتمال بارداری را در پی دارد.

این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند؛ اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند. سپس به طرف لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) حرکت می‌کنند تا با تخمک برخورد کند.

افزایش دمای بدن

باردار شدن فرایندی است که نیازمند به زمان است. بنابراین در اقدامات مربوط به بارداری صبر خود را بالا ببرید. یکی از نشانه‌هایی که شما را به زمان تخمک‌گذاری هدایت می‌کند افزایش دمای بدن است.

شما می‌توانید در مقاطع زمانی بعد از قاعدگی با استفاده از دماسنج‌ دمای بدن خود را هر روز صبح بعد از خواب اندازه بگیرد. در زمان تخمک‌گذاری دمای بدن حدود نیم درجه افزایش می‌یابد چرا که آزاد شدن تخمک منجر به افزایش هورمون پروژسترون در بدن می‌شود.

پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است.

به همین دلیل متخصصان پیشنهاد می‌کنند دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود آمیزش داشته باشید.

دردها در ناحیه شکمی

حدوداً ۲۰ درصد از خانم‌ها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی زیر شکم باشد. این حالت که به آن «میتل اشمرز» گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

توصیه‌های پزشکی

 1. قبل از هر کاری پیش پزشک بروید تا از آمادگی بدنتان برای پذیرش این نقش بزرگ مطمئن باشید. تست‌های مختلف از جمله پاپ اسمیر ، معاینه پستان ، معاینه لگنی ، معاینه شکم ، تست‌های غربالگری و آزمایش خون (برای بررسی آنتی بادی‌های خاص مانند CMV یا توکسوپلاسموز) را انجام دهید. اگر متوجه بیماری خاصی از قبیل پولیپ ، کیست ، کم‌کاری و زیادکاری تیروئید و فیبروئید شدید ؛ بهترین زمان برای درمان قبل از بارداری خواهد بود. حتماً حواستان به داروهایی که مصرف می‌کنید باشد. داروها روی جنین تأثیر می‌گذارد.
 2. سیگار و الکل را کنار بگذارید. مصرف این دو ماده ارزش آسیب رساندن به فرزندتان ، نقض‌های مادرزادی ، مشکلات کم‌ وزنی کودک و …. را ندارید.
 3. استرس را فراموش کنید. نگرانی و استرس مانع بزرگی برای مادرشدن شماست ؛ بنابراین با کنار گذاشتن آن می‌توانید باردار شدن خود را تضمین کنید.
 4. وزنتان را تعدیل کنید. اگر اضافه وزن دارید یا با لاغری شدید رو به رو هستید حتماً به فکر تنظیم وزن خود باشید. چرا که اضافه وزن زیاد و لاغری شدید می‌تواند دوران بارداری سختی را برای شما رقم بزند.
 5. از گرمای زیاد دوری کند. گرمای زیاد روی کیفیت عملکرد اسپرم ها تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش میزان آنها در بیضه‌ها می‌شود.
 6. از این به بعد باید خواب کافی داشته باشید. ۸ ساعت در روز بخوابید. اگر در خوابیدن مشکل دارید حتماً در این باره با پزشک صحبت کنید.
 7. فکر نکنید فقط داروهای شیمیایی برای بارداری مضر است داروهای گیاهی هم می‌تواند مشکلات جدی برای شما در دوران بارداری ایجاد کند. پس ، از خوردن داروهای گیاهی بدون مشورت با متخصصان جداً خودداری کنید.

هفته اول بارداری

ورزش و تأثیر آن در هفته اول بارداری

کارگروه پزشکی پرتال جامع و تخصصی کودک ، مهدکودک و خانواده: انجام ورزش در دوران پر اهمیت بارداری به سلامت عمومی مادر و جنین کمک کرده و وضع حمل را راحت‌تر می‌کند.

ورزش کردن شما را در دوره بارداری قوی و پر انرژی نگه می‌دارد. البته اگر ناگهان ورزش را شروع کنید ، اوایل قدری سخت خواهد بود؛ اما کم‌کم بدن شما به ورزش عادت خواهد کرد و سختی آن کم شده و از آن بسیار بهره می گیرید. برای شروع بهتر است از پیاده روی شروع کنید، پیاده روی فعالیتی بسیار سبک می باشد که در طول دوران بارداری نیز می توانید آن را ادامه دهید.

نکات تغذیه مادر در هفته اول بارداری

خوردن ویتامین‌های قبل از زایمان (Parenatal Vitamins)، بسیار مفید می باشد. اگرچه به این ویتامین‌ها، ویتامین‌های پیش زایمان گفته می شود، اما جنین در حال تکامل به مواد مقوی و مفید آنها مثل اسید فولیک، آهن و …، بسیار احتیاج دارد. لذا مصرف آن‌‎ها در همان هفته های ابتدایی بسیار توصیه می شود؛ در حالیکه ممکن است حتی از بارداری خود خبر نداشته باشید.

علائم بارداری درعرض 4 هفته اول بارداری رخ می دهد:
 • خونریزی خفیف
 • تاخیر در قاعدگی: در صورت بارداری دیگر سری بعد شما دچار قاعدگی نخواهید شد.
 • حساس شدن پستان ها
 • خستگی شدید
 • کمردرد از علائمی است که ممکن است در هفته های اول بارداری رخ دهد.
نشانه های بارز بارداری:
 • تهوع
 • سردرد به علت افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن
 • تیره شدن پوست اطراف نوک سینه
 • میل یا بی اشتهایی به غذا

بارداری را نباید تنها محدود به مکمل‌ها کرد و مواد غذایی مناسب فرد باردار بایستی به موقع و درست تامین شود.

آماده سازی بدن برای بارداری

تاثیر گرما بر روی باروری

آیا شما مایل به باردار شدن هستید؟ بنابراین بهتر است که از پتو برقی استفاده ننمایید و از راه های دیگر برای گرم نگه داشتن خود استفاده نمایید. تحقیقات نشان می دهد که گرمای بیش از حد طولانی با گرم کردن بیضه ها سبب کاهش میزان اسپرم های تولید شده می شود.

تعدیل وزن

در صورتی که دارای اضافه وزن یا کمبود وزن می باشید بهتر است با خواب کافی و دوری از استرس به تعدیل وزن خود بپردازید.

پرهیز از الکل و سیگار

الکل و سیگار و مواد مخدر ، سبب آسیب رسانی به شما و کودک شما می شود ؛ پس لطفا مصرف آن را کنار بگذارید. چرا که مصرف این مواد باعث ایجاد نقص های مادرزادی ، مشکلات تنفسی ، کم وزنی هنگام تولد و بسیاری مشکلات دیگر خواهد شد.

ملاقات پزشک

بهتر است قبل از اقدام به بچه دار شدن ابتدا به یک پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید و یکسری معاینات از قبیل پاپ اسمیر ،معاینه پستان ،معاینه لگنی ،معاینه شکم ،تستهای غربالگری و آزمایش خون (برای بررسیآ نتی بادی های خاص مانند CMV ویا توکسوپلاسموز) انجام دهید.

همچنین اگر متوجه بیماری خاصی از قبیل (پولیپ،کیست،کم کاری و زیاد کاری تیروئید،فیبروئید و ..) شدید قبل از بارداری جهت درمان آن ها اقدام نمایید. در اینصورت بهتر است شما با نظر پزشک یکی از راه های جلوگیری را انتخاب نمایید و بعد از درمان برای باردار شدن اقدام کنید.

البته ممکن است پزشک شما واکسن سرخجه ،کزاز و یا آبله مرغان را برای شما تجویز نماید(البته بسته به کشور محل سکونت این تجویزها متغیر است؛بطور مثال سرخجه در آلمان الزامیست).

مورد دیگر که لازم است با پزشک خود در میان بگذارید، داروهایی است که مصرف می کنید.چرا که یکسری داروها برای جنین در دوران بارداری بسیار مضر است.

وضعیت بدن مادر در هفته اول

طی هفته ی اول بدن شما جداره رحمی خود را فرو می ریزد تا برای پذیرا شدن از یک تخمک بارور شده و اختصاص دادن مکانی به آن دیواره ی جدیدی بسازد. در این حین از بین تقریباً یک هزار عدد از تخمک شما فقط حدود 20 عدد درون کیسه های پر از مایع به نام «فولیکول» خواهند رسید و بعد تنها یکی از فولیکول ها رشد کرده و تخمک گذاری خواهد کرد تا اجازه دهد تخمک در هفته ی دوم به پایین لوله رحم شما بیاید (اگر 2 تا بیشتر شکافته شود، شما ممکن است نوزاد دو قلو یا بیشتر داشته باشید). به شکل عادی، عمل لقاح بین روزهای 14 و 17 از یک چرخه ی پریود 28 روزه ی منظم رخ می دهد

برنامه فعالیت مادر در هفته اول

در صورتی که مکمل مصرف نمی کنید شما میبایست شروع به مصرف روزانه فولیک اسید نمایید. فولیک اسید مانع نقایص دستگاه عصبی (رشد ناقص مغز یا نخاع) در کودک می شود. برای جذب بهتر فولیک اسید ،بهتر است آب پرتقال بنوشید. بهتر است برای داشتن یک بارداری سالم تحت نظارت پزشک شروع به انجام حرکات ورزشی کنید و در رژیم غذایی خود از ویتامین های مکفی ،میوه و سبزیجات تازه استفاده نمایید.

 

هفته اول بارداری

مراقبت های بارداری در هفته ی اول

مطمئن شدن از بارداری

یک پریود از دست رفته احتمالاً اولین نشانه ی جسمانی بارداری شما خواهد بود. یک کیت خانگی راهی سریع و ساده و خصوصی است تا متقاعد شوید که باردار هستید. این کیت با آزمایش ادرار شما برای یافتن هورمون HCG (اچ سی جی) که طی بارداری تولیم می شود کار می کند. اگر نتیجه مثبت بود که تایید می کند باردار هستید اگر منفی بود باز هم ممکن است حامله باشید.چند روز صبر کنید و آزمایش را تکرار کنید. اگر باز منفی بود و شما پریود نشوید ممکن است علت چیز دیگری باشد.

افراط در ورزش – وزن کم بودن – یائسگی زود هنگام – قرص ضد بارداری ترشح فراوان هورمونها در این دوره : بدن شما در هفته ها و ماه های بارداری به مقادیر زیادی هورمون ترشح می کند و تاثیراتی بر شما دارند و سبب بی حوصلگی و کج خلقی سردردها احساس خستگی و فرسودگی مشکلات مزاجی و تغییرات در مو و ناخن و … می شود. بیشتر این تغییرات نسبتاً کم اهمیت‌ترند.

ویتامین ها قبل از زایمان : خوردن روزانه ی ویتامین در دوران حاملگی مهم است زیرا به شما اطمینان می دهد که بدنتان املاح لازم برای به دنیا آوردن نوزاد سالم را دارد.

ویتامین های دوران بارداری شامل :

اسید فولیک – ید – آهن – ویتامین A ویتامین D، روی و کلسیم است. البته هیچگاه قرص ویتامین جایگزینی برای یک رژیم غذایی غنی از میوه ها ، سبزیجات ، اغذیه ی لبنی ، غلات سالم و … نیست. اسید فولیک نقائص تولد را کاهش می دهد. اسید فولیک نیز در غذاهای نظیر غلات، مارچوبه – اسفناج، عدس و لوبیا و … یافت می شود. بهترین کار این است که قبل از بارداری خوردن ویتامین های بارداری را آغاز کنید.

کلسیم یکی از عناصر عمده ی استخوان ها و دندانهاست. همچنین در تکامل سیستم گردش خون با سیستم عصبی و ماهیچه های بچه تاثیر دارد. اگر بدن شما نتواند کلسیم مورد نیاز را تامین کند آن را از استخوان هایتان خواهد گرفت که باعث تضعیف آنها و افزایش احتمال پوکی استخوان خواهد شد. لبنیات بهترین منبع کلسیم هستند. خوردن هر روز 3 وعده شیر یا ماست کم چرب را هر روز جز برنامه ی غذایی خود قرار دهید. شیر دو یا نیز منبع خوبی از کلسیم است.

دید کلی سه ماهه ی اول

گرچه هیچ کس با نگاه کردن به شما حدس نمی زند باردار هستید ، معجزه ی حیات در درون شما آغاز شده است. همین طور که نطفه از چند سلول کوچک به یک طفل کاملاً رشد یافته تکامل می یابد شما فرآیندی طبیعی و در عین حال تعجب آور را از نظر جسمانی و روحی تجربه خواهید کرد. واقعاً زیباست که جنین شما در پایان سه ماهه ی اول ، عملاً مانند یک بچه با پلک های کامل ، یک بینی یک دهان و دست ها و پاها به نظر خواهد رسید. تازه حرکت هم دارد!

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات