هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی است که جهت بررسی داخل رحم و درمان برخی از بیماری های زنان ، مورد استفاده قرار می گیرد. البته در برخی موارد در جهت درمانی از آن استفاده می گردد. لذا این پروسه یک روش تشخیصی و درمانی تلقی می شود که باید توسط یک دکتر زنان خوب انجام پذیرد. از آنجایی که ممکن است برخی از افراد در این خصوص نگرانی ها و ترس هایی داشته باشند ، دکتر مژگان دادگر بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران ، لازم دانستند در این خصوص توضیحاتی را ارائه دهند که بسیار مهم می باشند. چنانچه پزشک شما توصیه به انجام هیستروسکوپی کرده اند و شما از این بابت نگرانی و ترس دارید توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.

 

هیستروسکوپی - دکتر دادگر

 

هیستروسکوپی در تهران

طی این عمل ، از یک هیستروسکوپ که در واقع نوعی تلسکوپ باریک است و در انتهای آن دوربینی با قدرت بزرگنمایی بالا وجود دارد ؛ استفاده می شود. تصاویری که از طریق این دوربین ثبت می شوند به مانیتور متصل به دستگاه ، ارسال می گردند تا بدین ترتیب بهترین دکتر زنان تهران یا شهر محل زندگی شما بتواند درون رحم را مشاهده نماید. لازم به ذکر است که هیستروسکوپ از راه واژن و دهانه رحم ، به رحم بیمار منتقل می شود ، لذا در این عمل نیازی به ایجاد برش در پوست بیمار وجود ندارد.

کاربردهای این تکنیک چیست؟

به طور کلی با استفاده از هیستروسکوپی می توان در موارد ذیل بهره برد:

 • جهت تشخیص بیماری هایی اعم از فیبروم و پولیپ رحم
 • برای معاینه رحم و از بین بردن رشدهای غیرطبیعی در آن
 • برای بررسی مشکلاتی از قبیل درد لگن ، خونریزی شدید ماهیانه ، خونریزی غیر معمول واژن ، خونریزی پس از یائسگی ، مشکلات بارداری و سقط های مکرر
 • از هیستروسکوپی برای درمان فیبروم ، پولیپ ، چسبندگی داخل رحمی و غیره استفاده می شود. توجه داشته باشید که منظور از چسبندگی داخل رحمی ، در حقیقت بافت اسکار است که سبب بروز اختلال در سیکل ماهیانه شده و مانع پریود شدن می شود و همچنین منجر به کاهش باروری نیز می گردد.

 

هیستروسکوپی - دکتر دادگر

 

عمل هیستروسکوپی در تهران به چه صورت است ؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود ؛ بنابراین نیازی نیست که فرد جهت انجام آن در بیمارستان بستری شود. این عمل معمولا در صورت تشخیصی بودن بدون بیهوشی قابل انجام است ؛ ولی در صورتی که هدف از انجام آن درمانی باشد ، پروسه عمل کمی طولانی تر خواهد بود لذا نیاز است که بیمار حتما یک بیهوشی سبک یا یک آرامبخش دریافت کند. به طور کلی عمل هیستروسکوپی در تهران و با دکتر دادگر حداکثر 30 دقیقه به طول می انجامد. البته شایان ذکر است که این روش در صورتی که تنها جهت تشخیص و بررسی بیماری به کار رود ، حدود 5 الی 10 دقیقه طول خواهد کشید.

هیستروسکوپی ، نوعی جراحی است که غالبا تحت بی حسی موضعی انجام می شود ؛ البته در برخی موارد ممکن است که تحت بیهوشی سبک نیز صورت پذیرد. طی این پروسه ، در ابتدا به وسیله برخی ابزار مخصوص ، مجرای دهانه رحم بیمار باز نگاه داشته می شود. سپس بهترین متخصص زنان و زایمان تهران دکتر مژگان دادگر ، وسیله ای به نام هیستروسكوپ كه نوعی تلسکوپ مجهز به فیبر نوری است را از طریق عبور از دهانه رحم‌ به بخش تحتانی رحم بیمار ، وارد می کند. در این مرحله توسط ابزاری مخصوص ، مایعی شفاف از قبیل گلیسین ، سرم فیزیولوژیک ، هیسكون یا گاز کربن دی اکسید را به منظور اتساع حفره رحم ؛ وارد رحم بیمار می نمایند و بدین ترتیب ذرات اضافی و خون زائد را از آن دفع می کنند. واردسازی این مایع به درون رحم ، امکان مشاهده ساختار داخلی رحم را به وضوح برای جراح هیستروسکوپی فراهم می آورد و در نتیجه ، امکان تشخیص قطعی بیماری ، نمونه برداری از بخش مورد نظر و اعمال متدهای درمانی لازم بر روی بیمار را برای ایشان فراهم می آورد.

 

مراحل انجام هیستروسکوپی - دکتر دادگر

 

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

بهتر است بدانید که عده بسیار زیادی از بانوان بعد از انجام این تکنیک قادر به انجام فعالیت های روتین روزانه خود خواهند بود ، اما برخی دیگر ترجیح می دهند تا پایان آن روز نیز به طور کامل استراحت کنند و از انجام هرگونه فعالیت خودداری کنند.

نکته: البته در مواقع بکارگیری پزشک از ماده بیهوشی عمومی لازم است تا افراد به مدت چند روز به طور کامل استراحت کنند.

مراقبت های لازم بعد از هیستروسکوپی همانند گذشته بوده و نیاز به انجام موارد خاص نمی باشد. البته ممکن است انقباضات رحمی همانند انقباضات دوران پریودی را مشاهده کنید یا چند روز لکه بینی داشته باشید که تمامی این موارد طبیعی خواهند بود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. همچنین یک متخصص زنان و زایمان خوب و باتجربه در تهران ، توصیه می کند تا بانوان به مدت یک الی دو هفته ، تا زمانی که لکه بینی ، درد و خونریزی آن ها بهبود نیافته است از بر قراری رابطه جنسی به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت خودداری کنند.

 

هیستروسکوپی - دکتر دادگر

 

مزایای هیستروسکوپی

این پروسه در حقیقت ، نوعی عمل جراحی می باشد که انجام آن با حداقل آسیب به بدن بیمار همراه است. زیرا همانطور که اشاره شد به کمک یک ابزار بسیار کوچک با نام هیستروسکوپ و بدون ایجاد هر گونه برشی بر روی شکم بیمار از طریق دهانه واژن به بدن وی راه یافته و انجام می پذیرد. با بهره وری از این روش جراحی ، می توان به بررسی ناهنجاری های رحم ، شکل رحم و غشای داخلی آن مباردت کرده و به تشخیص و درمان هر گونه آسیب درون رحمی پرداخت. مزایای مهم این فرایند عبارتند از :

 • فرد در همان روز انجام هیستروسکوپی ، از مرکز جراحی ترخیص می شود.
 • دوره نقاهت پس از عمل ، بسیار کوتاه بوده و فرد در بازه زمانی کوتاهی بهبود می یابد ؛ زیرا در این عمل ، زخم و شکافی در حفره شکم ایجاد نمی شود.
 • برای انجام این پروسه ، هیچ شکافی بر روی شکم بیمار ایجاد نمی شود ؛ از این رو عفونتی نیز پدید نخواهد آمد.

در چه مواردی انجام هیستروسکوپی ضرورت می یابد ؟

به طور کلی در پی هر یک از شرایط زیر انجام این عمل نیاز خواهد بود :

 • خونریزی غیرطبیعی از رحم
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • سقط جنین مکرر
 • تشخیص علل ناباروری
 • برداشت غشای آندومتر
 • بیوپسی ( نمونه برداری از بافت )
 • غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر
 • بررسی زخم رحم ، پولیپ و فیبروئید رحم و درمان آن ها
 • برداشتن دستگاه های داخل رحمی ؛ مانند آی یو دی

لازم به ذکر است که در صورت حاملگی ، انجام این عمل ممنوع می باشد.

 

بعد از این فرایند چه اتفاقی می افتد ؟

اگرچه پیشتر اشاره داشتیم که طول فرآیند بهبودی بعد از هیستروسکوپی ، کوتاه است ؛ اما نباید از این موضوع غافل شد که ظهور برخی علائم پس از عمل امری بدیهی بوده و کاملا رایج است که عبارتند از :

 • حالت تهوع مختصر
 • سرگیجه و گرفتگی
 • احساس درد در ناحیه شانه ها
 • خونریزی یا لکه بینی مختصر به مدت 24 ساعت یا بیشتر

عوارض همراه با این تکنیک چیست؟

ممکن است بانوان بعد از هیستروسکوپی با برخی عوارض که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم مواجه شوند.

 • عفونت
 • خونریزی و لکه بینی
 • بیماری های التهابی لگن
 • خراش برداشتن رحم یا اسیب دیدگی دهانه رحم که ممکن است به ندرت رخ دهد
 • عوارض همراه با استفاده از گاز و مایع استفاده شده به منظور باز کردن رحم

البته لازم به ذکر بوده که خونریزی و لکه بینی همراه با درد از جمله عوارض جانبی این تکنیک می باشد ، که به مرور بهبود می یابد. همچنین بهتر است بدانید که بسته به شرایط افراد ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد ، که توصیه می شود هر گونه نگرانی و شبه ای که دارید ، آن را با متخصص زنان خوب و ماهر در زمینه هیستروسکوپی در شهر محل زندگی خود یا تهران در میان بگذارید.

 

هیستروسکوپی - دکتر دادگر

 

در چه مواردی استفاده از این تکنی ممنوع است ؟

چنانچه شخص با یکی از موارد زیر بعد از هیستروسکوپی مواجه باشد ، انجام این عمل برای وی ممنوع خواهد بود :

 • بارداری
 • عفونت ادراری
 • عفونت دستگاه تناسلی
 • التهاب و عفونت لگن
 • سرطان سرویکس ( دهانه رحم )

آیا این پروسه دردناک است ؟

در این باره نمی توان یک نظر کلی ارائه داد ؛ چرا که آستانه تحمل در افراد مختلف ، متفاوت می باشد. به نحوی که برخی از خانم ها طی انجام هیستروسکوپی، تنها احساس درد خفیفی دارند اما در برخی دیگر این درد شدیدتر است. نگران درد عمل نباشید ؛ زیرا در صورت احساس درد می توانید از بهترین متخصص زنان تهران بخواهید جلوی روند افزایش درد را بگیرد.

کنترل خونریزی بعد از هیستروسکوپی

بعد از انجام این فرایند درمانی ، ممکن است شاهد مقدار بسیار کمی خونریزی و به اصطلاح لکه بینی باشید. مشاهده مقدار کمی خونریزی بعد از انجام پروسه هیستروسکوپي کاملا طبیعی بوده و در بیشتر موارد ناشی از ورود ابراز های پزشکی و تخصصی به داخل رحم می باشد. این خونریزی به صورت خود به خود بدون نیاز به استفاده از داروی خاصی ظرف مدت کوتاهی متوقف می شود. اما ادامه یافتن آن یا شدید شدن آن ، بیشتر از یک قاعدگی نرمال نیاز به مراجعه به متخصص زنان دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که احتمال وقوع زودتر یا دیر تر قاعدگی بعدی ، پس از این پروسه ، وجود دارد و این تاخیر ممکن است بین چندین روز یا حتی چندین ماه باشد.

با بیهوشی یا بی حسی

برای انجام هیستروسکوپی می توان میان یکی از دو روش هوشیاری یا بیهوشی نیز بهره برد. برخی از پزشکان اشاره دارند که این فرایند با بی حسی موضعی انجام شود که در چنین حالتی شخص بیدار بوده و تمامی متوجه تمامی اتفاقات خواهد شد اما احساسی نخواهد داشت. در مواردی نیز پزشک تشخیص می دهد این فرایند باید تحت بیهوشی انجام شود که در این حالت بیمار به خوابی عمیق فرو می رود و چیزی را احساس نخواهد کرد.
لازم به ذکر است انتخاب روش بیهوشی به نظر و صلاح دید پزشک بستگی دارد ، اما از آنجایی که این فرایند به صورت سرپایی انجام می شود ، اغلب این فرایند به صورت بیحسی موضعی انجام می شود. در صورتی که در این خصوص سوالی دارید می توانید از متخصص زنان و زایمان انتخابی خود سوال بپرسید و از او مشورت بخواهید.

هزینه عمل هیستروسکوپی در تهران 

هزینه هیستروسکوپی رحم در تهران ، وابسته به پارامترهای متعددی می باشد و در هر فردی متغیر است و به طور کلی اعلام هزینه قطعی آن ، مستلزم معاینه و آنالیز دقیق بیمار می باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پیمایش به بالا